Blogowisko idealne?

Fraktal

Takie jak mi się marzy od jakiegoś czasu.

W wielu punktach już Legion przegonił NE, tzn długa linia notek po tradycyjnej prawej stronie niezapiwniczająca nikogo przez 2 dni, nie waląca po oczach, choć pewnie dla gorzej widzących nieco większe literki.

brak konieczności docinania fotek pod SG,

prosty i jasny regulamin,

otwarte i publiczne karanie, bez skrytobójczego znikania blogów,

mający niskie koszty własne, takie by każdą nawet niewielką grupę społeczników było nań stać,

mający swoją galerię fotografii

Jak to jest, że dwa dni mam to, czego nie mogłem dostać w 2 lata na NE, a chciałem? Strach się bać co będzie po 2 latach.

Chciałbym aby było też tak.

Przez, dla blogerów – spółdzielnia (parę osób już o tym mówiło) – wkładamy pracę – to nasze udziały, decydujemy głosując proporcjonalnie doń. Po paru latach wartość portalu może być wysoka. Wtedy może np. ta wartość liczona w pieniądzu pozwolić na działania pro publico bono bez tego niemożliwe.

Maksymalna automatyzacja to niższy koszt no i decydują czytelnicy co trafia na SG. Też co nie powinno w ogóle się ukazać. Wtedy trafia to do poczekalni gdzie admin decyduje czy to zgodne z regulaminem.

Wieloraka skala ocen notek – chcę wiedzieć czy się tekst podoba, ciekawe, nudne, itp.
Też oceny komentarzy dodatnie i ujemne.

Pokazywanie u góry strony które strony są popularne, najbardziej dyskutowane – czytelnik ma średnio 4 minuty na przejrzenie portalu, my jesteśmy wyjątki, okienko Twittera gdzieś z boku– ważne zwłaszcza w czasie wydarzeń np. demonstracji – wtedy bardziej centralnie. To zastępuje w czasie rzeczywistym telewizje informacyjne.

Sieciować, fraktalność tzn możliwość udostępniania blokowiska i multiplikowania przez blokowiska lokalne, specjalistyczne, środowiskowe – wersje które łączy strona matka. Nawet zakładki społeczności na stronie podstawowej powinny być móc zarządzane przez nie same.
Tzn powinna być możliwość bezpłatnego udostępnienia i reklamy na stronie matce, pobierania treści (obsługa admina albo własna albo komuś zlecana) obowiązkowe tylko trzymanie jakości i się wartości.

To pozwoli wyjść z niszowości powiększając skalę a jednocześnie pozostać w swoim ulubionym miejscu. I z legionów lekko, ciężkozbrojnych, kawalerii, piechoty, artylerii stworzy się armia, mam nadzieję. Rosnąc w jednym miejscu to się chyba nie da.

Fraktale:
„Ten sam wzorzec powiela się wielokrotnie. Fraktale można modelować matematycznie, zajmuje się tym topologia. Na ten model organizacji SW zwrócił uwagę nasz kolega prof. Andrzej Kisielewicz.
Ja, będąc biologiem, porównywałem kształt i rozwój organizacji SW do plechy glonu. Nie ma ona wyspecjalizowanych tkanek ani organów tak jak rośliny wyższe. Wszystkie komórki glonu mogą pełnić mniej więcej tę samą funkcję. Jeżeli plechę glonu rozerwie się na dwie części, to każda z nich się zregeneruje i powstaną dwie plechy.” Autor uważa że to właśnie ta struktura była podstawą sukcesu.I fakt, SB i kontrwywiad (czyli wsioki) mogły nam skoczyć. http://gazetaobywatelska.salon24.pl/473483,andrzej-myc-struktura-organizacji-solidarnosc-walczaca

Komórka glonu to bloger. Glon NE został rozerwany i powstały zeń już Legion, ma powstać 3obieg. Pluszak ma od jakiegoś czasu swój PressMix. Sam NE powstał z oderwania się od S24 jak kilka innych portali.
Zasadą w SW było to, że każdy oddział może nim być tylko jeśli sam drukuje czasopismo. Umożliwiał to wynalazek nazywany ramką Morawieckiego, który w prosty i tani sposób pozwalał drukować dobrej jakości gazetki. Teraz tą ramką jest portal blogowo-informacyjny. Na podobnej fraktalnej zasadzie działa „pejsbuk”(grupy, wydarzenia, profile) ale to nie jest to. Wszystko tam jest jakieś takie jednodniowe, znika w odmętach albo pływa wymieszane po wierzchu w chaosie i hałasie. Ale bez niego też nie można się obyć, dobre miejsce do linkowania, reklamy. FB mi przypomina hałaśliwą ulicę, blogowisko to klub z własną kulturą, zasadami, normami. Ale jego wystawa na ulicę musi być i jest (zatwierdzone przez Asadowa). Ale są tam 3 osoby a 3obieg ma ponad 300 i go jeszcze nawet nie ma. Blogerów zebrało się bardzo wielu, teraz trzeba pozbierać naszych stałych czytelników i poszukać nowych. Wystarczy dać „like” lub dołącz.

http://www.facebook.com/LegionSwExpedyta?ref=ts&fref=ts
http://www.facebook.com/groups/101888006660566/

 

O autorze: R.Zaleski

Członek Konfederacji Blogerów