Izraelska policja używa OSTREJ AMUNICJI przeciw protestującym imigrantom afrykańskim!

Niech wielka artystka Holland zajmie się swoimi, a Polaków niech zostawi w spokoju – chciałoby się powiedzieć.

https://www.pbs.org/newshour/world/netanyahu-orders-plan-to-remove-african-migrants-after-eritrean-groups-clash-in-israel

 3 września 2023

Netanjahu zarządza plan wydalenia afrykańskich migrantów po starciu grup erytrejskich w Izraelu

TEL AVIV, Izrael (Associated Press) – Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w niedzielę, że chce, aby migranci z Erytrei zamieszani w gwałtowne starcia w Tel Awiwie zostali natychmiast deportowani i zarządził plan usunięcia wszystkich afrykańskich migrantów z kraju.

Uwagi te pojawiły się dzień po krwawych protestach rywalizujących grup Erytrejczyków w południowym Tel Awiwie, w wyniku których dziesiątki osób zostało rannych. Erytrejczycy, zwolennicy i przeciwnicy rządu Erytrei, starli się [uzywając] tarcicy budowlanej, kawałków  metalu i kamieni, rozbijając witryny sklepowe i samochody policyjne. Izraelska policja w strojach bojowych strzelała gazem łzawiącym, granatami ogłuszającymi i ostrą amunicją, podczas gdy funkcjonariusze na koniach próbowali legitymować protestujących.

Sobotnia przemoc powróciła na pierwszy plan w kwestii migrantów, która od dawna dzieli Izrael. (…) “Chcemy surowych środków przeciwko uczestnikom zamieszek, w tym natychmiastowej deportacji tych, którzy brali w nich udział” – powiedział Netanjahu na specjalnym spotkaniu ministerialnym zwołanym w celu uporania się z następstwami przemocy. Zażądał, aby ministrowie przedstawili mu plan “usunięcia wszystkich innych nielegalnych imigrantów” i zauważył w swoich uwagach, że Sąd Najwyższy odrzucił niektóre środki mające na celu zmuszenie migrantów do opuszczenia kraju.

 

Zgodnie z prawem międzynarodowym Izrael nie może przymusowo odsyłać migrantów do kraju, w którym ich życie lub wolność mogą być zagrożone. (…) Netanjahu powiedział, że zespół ministerialny dąży do deportacji 1000 zwolenników rządu Erytrei, którzy byli zaangażowani w sobotnią przemoc. “Oni nie mają prawa do statusu uchodźcy. (…) – dobrze by zrobili, gdyby wrócili do kraju pochodzenia”.

W Izraelu mieszka około 25 000 afrykańskich migrantów, głównie z Sudanu i Erytrei, którzy (…) uciekli przed konfliktem lub represjami. Izrael uznaje bardzo niewielu z nich za osoby ubiegające się o azyl, postrzegając ich głównie jako migrantów ekonomicznych i twierdzi, że nie ma prawnego obowiązku ich zatrzymywania. Kraj próbował różnych taktyk, aby zmusić ich do opuszczenia kraju, w tym wysyłania niektórych do odległego więzienia, zatrzymywania części ich zarobków, dopóki nie zgodzą się na opuszczenie kraju lub oferowania płatności gotówkowych tym, którzy zgodzą się przenieść do innego kraju, gdzieś w Afryce. Krytycy oskarżają rząd o próbę zmuszenia migrantów do opuszczenia kraju.

Zwolennicy migrantów twierdzą, że Izrael, kraj założony na popiołach Holokaustu i zbudowany przez żydowskich uchodźców, powinien przyjąć osoby ubiegające się o azyl. Przeciwnicy twierdzą, że migranci spowodowali wzrost przestępczości w dzielnicach Tel Awiwu o niskich dochodach, w których się osiedlili.

W niedzielę skrajnie prawicowy minister bezpieczeństwa narodowego Izraela, Itamar Ben-Gvir, odwiedził miejsce zamieszek, wyrażając swoje poparcie dla policji i wzywając do umieszczenia osób, które złamały prawo, w areszcie do czasu ich deportacji. “Nie muszą tu być. To nie jest ich miejsce” – powiedział.

 

Erytrea ma jeden z najgorszych na świecie wskaźników przestrzegania praw człowieka, a migranci w Izraelu i innych krajach twierdzą, że obawiają się śmierci, gdyby mieli wrócić. (…) 77-letni prezydent Erytrei Isaias Afwerki sprawuje władzę od 1993 roku, po tym jak kraj uzyskał niepodległość od Etiopii po długiej wojnie partyzanckiej. Nie było wyborów ani wolnych mediów, a Erytrejczycy muszą posiadać wizy wyjazdowe, aby opuścić kraj. Wielu młodych ludzi jest zmuszanych do służby wojskowej bez daty końcowej, twierdzą grupy praw człowieka i eksperci ONZ.

Jari Tanner (Associated Press)

(skróty w tekście PŁ)

O autorze: pokutujący łotr