Koncepcja szczęścia. Czy chrześcijanin może być bogaty?_Środa 7 września 2016 r.

Ewangelia

Cytat dnia

Bóg nie potępia bogactwa ale tych, którzy w bogactwach pokładają swoje serce. Istotnie nie oddalił  Zacheusza, który był bogaty, ale wszedłszy do jego domu przyniósł mu błogosławieństwo i zdrowie.

(Św. Albert)

Bogactwo jest jak woda w morzu: im więcej jej się pije, tym bardziej zwiększa się pragnienie.

(A. Schopenhauer)

 

 

 ______________________________________________________________________________________________________________

Słowo Boże

św. Melchiora Grodzieckiego SJ, prezbitera i męczennika

Łk 6, 20-26

 

Ubóstwo, płacz i rozpacz, odtrącenie przez społeczeństwo, wyzwiska, pogarda…  Co przychodzi Ci do głowy, gdy słyszysz takie słowa? Jakie uczucia się w Tobie rodzą?

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Łukasza
Łk 6, 20-26
W owym czasie Jezus podniósł oczy na swoich uczniów i mówił: «Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże. Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni. Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie. Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy was zelżą i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom. Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą. Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie. Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie. Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili fałszywym prorokom».

Błogosławieni to znaczy szczęśliwi. W kontekście dzisiejszej Ewangelii brzmi to jednak co najmniej… niewygodnie, bo koncepcja szczęścia przedstawiona przez Jezusa tak bardzo odbiega od tego, do czego przywykliśmy i czego szukamy w życiu. Czy myślisz, że to, co ty nazywasz szczęściem, kłóci się z propozycją Jezusa?

Bóg nie pragnie naszej niedoli. Nie chce żebyśmy cierpieli z powodu biedy, głodu czy ucisku. Pokazuje jednak prostą prawdę: ci którzy są Jego dobrymi przyjaciółmi, tak jak wierni prorocy w przeszłości, pozostaną pełni radości i ufności nawet w czasie prześladowania i biedy. Ci zaś, którzy są jak fałszywi prorocy, obłudni przyjaciele – nawet w dostatku i podziwie świata pozostaną z gorzką pustką spowodowaną brakiem relacji z dobrym Ojcem.

Przyjrzyj się teraz, gdzie w Twojej relacji z Bogiem, znajdują się te momenty, które karmią cię do syta. Te miejsca, które dają ci wytchnienie i siłę do stawiania czoła wszelkim przeciwnościom. Czy chcesz jeszcze bardziej się do Niego zbliżyć i zakosztować nowych darów Jego miłości?

Na koniec pomódl się o Boże błogosławieństwo dla ciebie i twoich bliskich. Poproś, aby Wszechmocny obdarzył Cię prawdziwym szczęściem płynącym z Jego miłującego serca.

___________________________________________________________________

 

Liturgia słowa na dziś

PIERWSZE CZYTANIE (1 Kor 7,25-31)

Celibat i małżeństwo

Czytanie z Pierwszego listu świętego Pawła Apostoła do Koryntian.

Bracia:
Nie mam nakazu Pańskiego co do dziewic, lecz daję radę jako ten, który wskutek doznanego od Pana miłosierdzia godzien jest, aby mu wierzono. Uważam, iż przy obecnych utrapieniach dobrze jest tak zostać, dobrze to dla człowieka tak żyć. Jesteś związany z żoną? Nie usiłuj odłączać się od niej. Jesteś wolny? Nie szukaj żony. Ale jeżeli się ożenisz, nie grzeszysz. Podobnie i dziewica, jeśli wychodzi za mąż, nie grzeszy. Tacy jednak cierpieć będą udręki w ciele, a ja chciałbym ich wam oszczędzić.
Mówię, bracia, czas jest krótki. Trzeba więc, aby ci, którzy mają żony, tak żyli, jakby byli nieżonaci, a ci, którzy płaczą, jakby nie płakali, ci zaś, co się radują, jakby się nie radowali; ci, którzy nabywają, jak gdyby nie posiadali, ci, którzy używają tego świata, jakby z niego nie korzystali. Przemija bowiem postać tego świata.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY (Ps 45,11-12.14-15.16-17)

Refren:Posłuchaj, córko, spójrz i nakłoń ucha.

Posłuchaj, córko, spójrz i nakłoń ucha, *
zapomnij o swym ludzie, o domu Twego ojca.
Król pragnie twego piękna, *
on twoim panem, oddaj mu pokłon.

Córa królewska wchodzi pełna chwały, *
odziana w złotogłów.
W szacie wzorzystej prowadzą ją do króla, *
za nią przywodzą do ciebie dziewice, jej druhny.

Wiodą ją z radością i w uniesieniu, *
wkraczają do królewskiego pałacu.
Synowie twoi zajmą miejsce twoich ojców, *
ustanowisz ich książętami na całej ziemi.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Łk 6,23ab)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Cieszcie się i radujcie,
bo wielka jest wasza nagroda w niebie.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA (Łk 6,20-26)

Błogosławieni ubodzy, biada bogaczom

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza.

W owym czasie Jezus podniósł oczy na swoich uczniów i mówił:
„Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże.
Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni.
Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie.
Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy was zelżą i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom.
Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą.
Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie.
Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.
Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili fałszywym prorokom”.

Oto słowo Pańskie.

KOMENTARZ

Prawdziwe dobro

Błogosławieni są ubodzy, głodni, płaczący, cierpiący, czyli ci, którzy wiedzą, że sami z siebie nic nie mogą, lecz wszystko zawdzięczają Bogu – to kim są, jak żyją, co posiadają. Tylko oni mogą coś posiadać, gdyż umieją przyjmować dary, zwłaszcza ten, który daje pełne szczęście – Królestwo Boże. Tylko oni zajmą miejsce w nim, ponieważ stali się naśladowcami swojego Mistrza, zgodnie z Jego słowami: Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladowali
(J 15, 20). Natomiast ludzie, których cechuje wszelkie przywiązanie do ziemskiej rzeczywistości – które wcześniej czy później rodzi głód, smutek, płacz – usłyszą: Biada. Zostanie ono wypowiedziane na koniec tego życia, czyli wtedy, gdy ci, którzy zaufali Bogu i w Nim znaleźli szczęście, usłyszą: Błogosławieni.

Panie, Mesjaszu posłany do ubogich, Ty w ziemskim życiu doznałeś głodu i ubóstwa, płakałeś i cierpiałeś. Wlej w me serce ufność, że prawdziwe dobro i radość pochodzi jedynie od Ciebie.

Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2016” ks.Mariusz Szmajdziński/Edycja Świętego Pawła

______________________________________________________________________________________________________________

Ewangelia: to najgorsza rzecz, jaka może nam się przytrafić

(fot. shutterstock.com)

To bardzo ważna lekcja. Kto jej nie doświadczył, podobny jest do kogoś, kto przyszedł do filharmonii na koncert, ale go nie wysłuchał, bo zadowolił się samym strojeniem instrumentów.

Komentarz do Ewangelii

 

Dlaczego, według słów Jezusa, lepiej jest być ubogim, głodnym, płaczącym i znienawidzonym, niż bogatym, sytym, śmiejącym się i chwalonym? Dlatego, że mając wiele na tym świecie, mimo woli rezygnujemy z wieczności. Po prostu zapuszczamy korzenie tu, na tym świecie. A to jest najgorsza rzecz, jaka może nam się przytrafić.
Nie o to więc chodzi w tej dzisiejszej Ewangelii, że im gorzej tym lepiej, ale o to, że trudności, przeciwności i niepowodzenia na tym świecie dużo częściej przyczyniają się do naszego otwarcia się na życie wieczne niż to, co łatwe i przyjemne. Innymi słowy: nie bójmy się trudności! One wychowują nas do życia w Niebie, a to jest celem życia na tym świecie. Kto uważa, że życie na tym świecie jest godnym człowieka celem, ten podobny jest do kogoś, kto przyszedł do filharmonii na koncert, ale go nie wysłuchał, bo zadowolił się samym strojeniem instrumentów przez orkiestrę i wyszedł zanim się wszystko zaczęło.

______________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

O autorze: Słowo Boże na dziś

Brak komentarzy

Skomentuj notkę, rozpoczynając dyskusję...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*