Reakcja Jezusa na opłatę w świątyni_Poniedziałek 8 sierpnia 2016 r.

Dyskusja

Cytat dnia

Nie tylko bogaci czynią nam dobrze, dając jałmużnę, ale i my czynimy dobrze bogatym, dając im okazję do dawania jałmużny.

Ks. Bosko

 

 

 

______________________________________________________________________________________________________________

Słowo Boże

św. Dominika, prezbitera

Mt 17, 22-27

Dziś Jezus zwraca się w szczególności do Piotra, do tego, na którym chce zbudować swój Kościół. Poucza go w sprawie, która może wydawać się prosta,  wręcz prozaiczna. Niemniej jednak Piotr odkrywa coś bardzo istotnego. Wsłuchaj się uważnie w tekst Ewangelii.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Mateusza
Mt 17, 22-27
Gdy Jezus przebywał w Galilei z uczniami, rzekł do nich: «Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi. Oni zabiją Go, ale trzeciego dnia zmartwychwstanie». I bardzo się zasmucili. Gdy przyszli do Kafarnaum, przystąpili do Piotra poborcy dwudrachmy z zapytaniem: «Wasz nauczyciel nie płaci dwudrachmy?» Odpowiedział: «Owszem». Gdy wszedł do domu, Jezus uprzedził go, mówiąc: «Szymonie, jak ci się zdaje? Od kogo królowie ziemscy pobierają daniny lub podatki? Od synów swoich czy od obcych?» Powiedział: «Od obcych». Jezus mu rzekł: «A zatem synowie są wolni. Żebyśmy jednak nie dali im powodu do zgorszenia, idź nad jezioro i zarzuć wędkę. Weź pierwszą rybę, którą wyciągniesz, i otwórz jej pyszczek: znajdziesz statera. Weź go i daj im za Mnie i za siebie».

Na początku Ewangelii  Jezus mówi uczniom o swojej męce i zmartwychwstaniu. Na Jego słowa ogarnia ich smutek. Po raz kolejny Jezus mówi im, że umrze, że Go stracą. Stracą również to, co w Nim odnaleźli – swoje pragnienia, plany, nadzieje. Wszystko, do czego wzdychali, odejdzie wraz z Jezusem. A co ty stracisz, kiedy ciało Jezusa zostanie złożone w grobie?

W Kafarnaum Piotr zostaje zaczepiony przez poborcę, a na pytanie o podatek, odpowiada ze zdecydowaniem i przekonaniem. Jezus tłumaczy mu słuszność tego czynu. W jakich sytuacjach postępujesz jak syn, a w jakich działasz z obowiązku jak obcy czy poddany?

Mimo przyznania racji Piotrowi, Jezus posyła go, aby zapłacił poborcy. Czyni tak ze względu na ludzi, aby ich nie demoralizować. Nie daje Apostołowi pieniędzy do ręki, ale posyła go w dobrze mu znane miejsce, aby sam je zdobył. Jak reagujesz i co robisz kiedy spotykasz się z błędnymi systemami czy niepoprawnym postępowaniem?

Jezus nie chce ponuraków i smutasów, którzy służą innym z obowiązku. Jezus chce, abyś był wolny i kochał coraz bardziej, poświęcając ludziom swój czas, siły, talenty i samego siebie. Poproś Jezusa, abyś cieszył się wolnością w miłości.

Liturgia słowa na dziś

PIERWSZE CZYTANIE  (Ez 1,2-5.24-28c)

Widzenie chwały Boga

Czytanie z Księgi proroka Ezechiela.

Dnia piątego miesiąca czwartego (rok to był piąty od uprowadzenia do niewoli króla Jojakina) Pan skierował słowo do kapłana Ezechiela, syna Buziego, w ziemi Chaldejczyków nad rzeką Kebar; była tam nad nim ręka Pana.
Patrzyłem, a oto wiatr gwałtowny nadszedł od północy, wielka chmura i ogień płonący oraz blask dokoła niego, a z jego środka promieniowało coś jakby połysk stopu złota ze srebrem ze środka ognia. W pośrodku było coś, co było podobne do czterech istot żyjących. Oto ich wygląd: miały one postać człowieka.
Gdy szły, słyszałem poszum ich skrzydeł jak szum wielu wód, jak głos Wszechmogącego, odgłos ogłuszający jak zgiełk obozu żołnierskiego; natomiast gdy stały, skrzydła miały opuszczone. Nad sklepieniem, które było nad ich głowami, rozlegał się głos.
Ponad sklepieniem, rozpościerającym się nad ich głowami, było coś, co miało wygląd szafiru, a kształt tronu, a na nim jakby zarys postaci człowieka. Następnie widziałem coś jakby połysk stopu złota ze srebrem, który wyglądał jak ogień wokół niego. Ku górze od tego, co wyglądało jak biodra, i w dół od tego, co wyglądało jak biodra, widziałem coś, co wyglądało jak ogień, a wokół niego promieniował blask. Jak pojawienie się tęczy na obłokach w dzień deszczowy, tak przedstawiał się ów blask dokoła.
Taki był widok tego, co było podobne do chwały Pana. Oglądałem ją. Następnie upadłem na twarz.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY  (Ps 148,1-2.11-13ab.13c-14)

Refren: Niebo i ziemia pełne są Twej chwały.

Chwalcie Pana z niebios, *
chwalcie Go na wysokościach.
Chwalcie Go wszyscy Jego aniołowie, *
chwalcie Go wszystkie Jego zastępy.

Królowie ziemscy i wszystkie narody, *
władcy i wszyscy sędziowie ziemi,
młodzieńcy i dziewczęta, starcy i dzieci +
niech imię Pana wychwalają, *
bo tylko Jego imię jest wzniosłe.

Majestat Jego ponad ziemią i niebem *
i On pomnaża potęgę swego ludu.
Oto pieśń pochwalna wszystkich Jego świętych, *
synów Izraela, ludu, który jest Mu bliski.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ  (2 Tes 2,14)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Bóg wezwał nas przez Ewangelię,
abyśmy dostąpili chwały naszego Pana Jezusa Chrystusa.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA  (Mt 17,22-27)

Podatek na świątynię

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza.

Gdy Jezus przebywał w Galilei z uczniami, rzekł do nich: „Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi. Oni zabiją Go, ale trzeciego dnia zmartwychwstanie”. I bardzo się zasmucili.
Gdy przyszli do Kafarnaum, przystąpili do Piotra poborcy dwudrachmy z zapytaniem: „Wasz nauczyciel nie płaci dwudrachmy?” Odpowiedział: „Owszem”.
Gdy wszedł do domu, Jezus uprzedził go, mówiąc: „Szymonie, jak ci się zdaje? Od kogo królowie ziemscy pobierają daniny lub podatki? Od synów swoich czy od obcych?” Powiedział: „Od obcych”.
Jezus mu rzekł: „A zatem synowie są wolni. Żebyśmy jednak nie dali im powodu do zgorszenia, idź nad jezioro i zarzuć wędkę. Weź pierwszą rybę, którą wyciągniesz, i otwórz jej pyszczek: znajdziesz statera. Weź go i daj im za Mnie i za siebie”.

Oto słowo Pańskie.

KOMENTARZ

Cud rozmnożenia trwa

Jezus, zdjęty litością, rozmnożył pięć chlebów, którymi nakarmił kilkutysięczny tłum. Taka jest właśnie Boża miłość – dana nam całkowicie darmo. Inaczej nie bylibyśmy w stanie jej posiąść. Kto bowiem mógłby się za nią wypłacić? Jaką człowiek może dać za nią zapłatę, skoro objawiła się ona w śmierci Syna Bożego? Odpowiedź jest oczywista – nikt. Jednym sposobem zakosztowania tego darmowego dobra jest wytrwałość z naszej strony. Cudu rozmnożenia chleba doczekali się jedynie ci, którzy trwali przy Jezusie na pustkowiu mimo skwaru słońca i głodu. Ci, którzy wcześniej wrócili do swoich domów, nie doświadczyli niczego. Trwajmy więc przy Chrystusie, bo cud rozmnożenia trwa cały czas w Eucharystii.

Chryste, Chlebie żywy, karmię się Twoim słowem i Ciałem. Wiem, że przy Tobie nie zaznam głodu na wieki. Dlatego trwam wiernie przy Tobie. Na-syć moje serce, bym miał życie wieczne.

Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2016” ks.Mariusz Szmajdziński/Edycja Świętego Pawła

_____________________________________________________________________________________________________________

Ewangelia: reakcja Jezusa na opłatę w świątyni

(fot. shutterstock.com)

Komentarz do Ewangelii:

Dwudrachma to był obowiązkowy podatek na świątynię, czyli tak jakby podatek pobierany przez kapłanów w imieniu Pana Boga. Jezus jednoznacznie sprzeciwia się takiemu podatkowi.

 

Bóg prawdziwy nie nakłada bowiem na człowieka żadnych obowiązkowych opłat czy ofiar. To byłby jakiś absurd. Jesteśmy przecież Jego dziećmi i Jezus przyszedł nam to przypomnieć.

 

Nawet jeśli my wyrzekliśmy się Bożego dziecięctwa, to jednak Bóg nie wyrzekł się nas i niczego od nas nie żąda jak od obcych. Wszystko co Mu dajemy, winno być całkowicie dobrowolnym darem. I na pewno Bóg kocha nas niezależnie od tego, czy coś Mu dajemy czy nie.

______________________________________________________________________________________________________________

Modlitwa do św. Dominika o trzy ważne cnoty

(fot. domena publiczna / ml)

Dziś liturgiczne wspomnienie św. Dominika, założyciela zakonu dominikanów. W jednej z modlitw można poprosić go o trzy ważne cnoty. Przekonajcie się, o jakich mowa.

1. O święty Patriarcho Dominiku, tak bardzo umocniony byłeś w swojej wierze, że chętnie tysiąckroć ofiarowałeś swoje życie, aby jej bronić, wymódl nam tę samą stałość i łaskę życia wiernego zasadom wiary, którą wyznajemy.
Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Chwała Ojcu…
2. O święty Ojcze Dominiku, jako nagrodę Twej cudownei nadziei otrzymałeś od Boga zapewnienie, że we wszystkich potrzebach otrzymasz pomoc, daj nam udział w Twoim duchu zawierzenia, abyśmy nie przywiązywali serca do dóbr doczesnych, których potrzebujemy i tak ich używali, aby zasłużyć na dobra wieczne.
Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Chwała Ojcu…
3. O wybrany przyjacielu Boga, święty Dominiku, przez wielki ogień miłości, która od dzieciństwa rozpalała Twoie serce, podczas całego Twojego życia wciąż rosła, a teraz w wieczności nigdy nie wygaśnie, uczyń nam to, aby ten piękny płomień od nowa się w nas rozpalił, gdyby zgasiła go nasza słaba wiara, a gdy już będzie płonął, aby nie zgasi w ciemnościach pokus.
Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Chwała Ojcu…
______________________________________________________________________________________________________________

 

O autorze: Słowo Boże na dziś