Zemsta Brukseli

To raczej nie mógł być przypadek. Na początku września 2016 odbył się w Dubrowniku bardzo udany zjazd państw Trójmorza. Polska odgrywała w nim ważną rolę. Zaraz potem – Parlament Europejski przeprowadził debatę na temat sytuacji w Polsce i uchwalił rezolucję krytykującą nasz kraj. W piątek, 16.09.2016, odbył się w Bratysławie nieformalny szczyt 27 państw Unii Europejskiej, na którym uznanie zdobyło stanowisko państw Grupy Wyszehradzkiej. Był to sukces polskiej dyplomacji.

Na skutki nie trzeba było długo czekać. Już w poniedziałek, 19.09.2016, Komisja Europejska zakwestionowała podatek handlowy wprowadzony w Polsce, jako stanowiący jakoby niedozwoloną pomoc publiczną {TUTAJ}. Reakcja polskiego rządu jest niejednoznaczna. Z jednaj strony minister Szałamacha skrytykował KE, ale z drugiej strony oświadczył, że zawiesza sporny podatek i wprowadzi inny od pierwszego stycznia 2017 {TUTAJ}

. Dziś w Wiadomościach TVP1 pani premier Beata Szydlo zapowiedziała zaskarżenie decyzji KE do Trybunału w Luksemburgu. Janusz Szewczak i Cezary Kazimierczak oświadczyli przy tym, ze minister Szałamacha nie ma prawa zawieszać wykonania ustawy sejmowej, a podatek handlowy powinien nadal być pobierany.

Wszystko to jest epizodem w wojnie jaką Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada Europy toczą z Polską i Węgrami. Jej podłoże jest dość jasne. Grupa Wyszehradzka forsuje projekt Unii Europejskiej jako dość luźnego związku państw narodowych. Jego realizacja ograniczyłaby w sposób bardzo znaczny kompetencje KE, PE oraz Rady Europy. To nie tylko intrygi PO są przyczyną antypolskiego nastawienia Brukseli. Panowie Juncker i Schulz walczą po prostu o swoje posady. Im odpowiadałby centralistyczny plan francusko-niemiecki. Brexit pokazał jednak, iż sukces tego pomysłu doprowadziłby wkrótce do rozpadu UE.

Na razie sytuacja jest jednak taka, że każdy sukces Polski wywoływać będzie “zemstę Brukseli” w postaci dalszych ataków na nasz kraj. Trzeba być na to przygotowanym i nie pękać [tak jak minister Szałamacha]. Potrzebna jest duża doza asertywności.

O autorze: elig