Taki jest zamiar Boga… Środa, 6 kwietnia 2016r.

Nicodemus

Myśl dnia

Lepiej zrozumieć mało, niż zrozumieć źle.

Anatol France

 

_____________________________________________________________________________________________________________

Słowo Boże

Okres wielkanocny, J 3, 16-21

Posłuchaj

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Jana
J 3, 16-21
Jezus powiedział do Nikodema: «Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony. Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego. A sąd polega na tym, że światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło: bo złe były ich uczynki. Każdy bowiem, kto się dopuszcza nieprawości, nienawidzi światła i nie zbliża się do światła, aby nie potępiono jego uczynków. Kto spełnia wymagania prawdy, zbliża się do światła, aby się okazało, że jego uczynki są dokonane w Bogu».

Jezus nie przyszedł na świat, żeby wytknąć nasze grzechy i błędy i je potępić. Oczywiście, gdy zbliżysz się do Jezusa, który jest światłem,  sam zobaczysz, co w twoim życiu jest uwikłaniem w zło, słabością czy pomyłką. Jezus przyszedł, żeby cię uratować, pomóc wyjść z tych uwikłań, przezwyciężyć je. Warunkiem jest jednak uwierzyć w Niego i zaufać Mu.

Ludzie, którzy trwając w złych wyborach często z ogromną zaciętością atakują Boga, Jego przykazania, w głębi duszy wiedzą, że postępują źle, jednak boją się potępienia i odrzucenia. Dlatego ze strachu sami odrzucają Boga.

Bóg nie chce nikogo potępić ani odrzucić. Bóg chce nas wszystkich uratować, ogarnąć swoją miłością. Tylko my sami możemy siebie potępić, odwracając się od Niego i odrzucając Jego miłość.

Kiedy z zaufaniem zbliżysz się do światła Bożej prawdy, dostrzeżesz swoje błędy i słabości. One jednak nie stanowią przeszkody dla Bożej miłości. Proś o pełną ufności odpowiedź na Boże zaproszenie.

 

Liturgia słowa na dziś

 

ŚRODA II TYGODNIA WIELKANOCNEGO

PIERWSZE CZYTANIE (Dz 5,17-26)

Cudowne uwolnienie Apostołów

Czytanie z Dziejów Apostolskich.

Arcykapłan i wszyscy jego zwolennicy, należący do stronnictwa saduceuszów, pełni zazdrości zatrzymali apostołów i wtrącili ich do publicznego więzienia.
Ale w nocy anioł Pański otworzył bramy więzienia i wyprowadziwszy ich powiedział: „Idźcie i głoście w świątyni ludowi wszystkie słowa tego życia”. Usłyszawszy to weszli o świcie do świątyni i nauczali.
Tymczasem arcykapłan i jego stronnicy zwołali Sanhedryn i całą starszyznę synów Izraela. Posłali do więzienia, aby ich przyprowadzono. Lecz kiedy słudzy przyszli, nie znaleźli ich w więzieniu. Powrócili więc i oznajmili: „Znaleźliśmy więzienie bardzo starannie zamknięte i strażników stojących przed drzwiami. Po otwarciu jednak nie znaleźliśmy wewnątrz nikogo”.
Kiedy dowódca straży świątynnej i arcykapłani usłyszeli te słowa, nie mogli pojąć, co się z nimi stało. Wtem nadszedł ktoś i oznajmił im: „Ci ludzie, których wtrąciliście do więzienia, znajdują się w świątyni i nauczają lud”. Wtedy dowódca straży poszedł ze sługami i przyprowadził ich, ale bez użycia siły, bo obawiali się ludu, by ich nie ukamienował.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY (Ps 34,2-3.4-5.6-7.8-9)

Refren: Biedak zawołał i Pan go wysłuchał.

Będę błogosławił Pana po wieczne czasy, *
Jego chwała będzie zawsze na moich ustach.
Dusza moja chlubi się Panem, *
niech słyszą to pokorni i niech się weselą.

Wysławiajcie razem ze mną Pana, *
wspólnie wywyższajmy Jego imię.
Szukałem pomocy u Pana, a On mnie wysłuchał *
i wyzwolił od wszelkiej trwogi.

Spójrzcie na Niego, a rozpromienicie się radością, *
oblicza wasze nie zapłoną wstydem.
Oto zawołał biedak i Pan go usłyszał, *
i uwolnił od wszelkiego ucisku.

Anioł Pański otacza szańcem bogobojnych, *
aby ich ocalić.
Skosztujcie i zobaczcie, jak Pan jest dobry, *
szczęśliwy człowiek, który znajduje w Nim ucieczkę.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (J 3,16)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego;
każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA (J 3,16-21)

Bóg posłał swego Syna, aby świat został zbawiony

Słowa Ewangelii według świętego Jana.

Jezus powiedział do Nikodema: „Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony. Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego.
A sąd polega na tym, że światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło: bo złe były ich uczynki. Każdy bowiem, kto się dopuszcza nieprawości, nienawidzi światła i nie zbliża się do światła, aby nie potępiono jego uczynków. Kto spełnia wymagania prawdy, zbliża się do światła, aby się okazało, że jego uczynki są dokonane w Bogu”.

Oto słowo Pańskie.

KOMENTARZ
Bóg odrzucony

Bóg stworzył człowieka i bezgranicznie go umiłował. Nie zmieniło tego nieposłuszeństwo, które od pierwszego grzechu wciąż przybierało na sile. On niestrudzenie posyłał proroków z wezwaniem do nawrócenia, aż w końcu rzekł: Poślę Syna Mojego umiłowanego. Może Go uszanują? (Łk 20, 13). Jednak ten najwyższy dowód Bożej miłości również został odrzucony, gdyż ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło, bo złe były ich uczynki. Bóg nie ma już nikogo “większego”, aby mógł ponownie posłać go na świat. Dlatego ten, kto gardzi Bożą miłością, sam siebie potępia. Odrzucając największy dowód miłości Ojca, odrzucamy prawdę, światłość i życie, a wybieramy kłamstwo, ciemność i śmierć. Uwierzmy i radujmy się życiem.

Jezu, Synu ofiarowany, proszę, bym miał życie. Przepraszam Cię za wszystkie moje złe czyny i trwanie w ciemnościach. Z wiarą wsłuchuję się i przyjmuję słowa o miłości, jaką jestem obdarowany.

Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2016” ks. Mariusz Szmajdziński/Edycja Świętego Pawła.
______________________________________________________________________________________________________________

Świadectwo Wiary

____________________________________________________________________________________________________________

Ewangelia: Czy piekło będzie zaludnione?

(fot. shutterstock.com)

Jezus powiedział do Nikodema: “Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony. Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego.

 

A sąd polega na tym, że światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło: bo złe były ich uczynki. Każdy bowiem, kto się dopuszcza nieprawości, nienawidzi światła i nie zbliża się do światła, aby nie potępiono jego uczynków. Kto spełnia wymagania prawdy, zbliża się do światła, aby się okazało, że jego uczynki są dokonane w Bogu”.

 

Rozważanie do Ewangelii

 

Bóg “dał swego Syna Jednorodzonego”, aby KAŻDY miał życie wieczne dzięki wierze w Jego Miłość. Taki jest zamiar Boga. On w ogóle nie bierze pod uwagę potępienia (strącenia do piekła) kogokolwiek. Jesteśmy jednak wolni i możemy ten Boży zamiar zniweczyć.  Jeśli zależy nam na życiu w Niebie, a nie w piekle, to w Bogu mamy zdeterminowanego do końca sprzymierzeńca. I tak Go traktujmy: nie jako groźnego strażnika obyczajów, ale jako wielkiego sprzymierzeńca. Jeśli wszyscy ludzie tak Go potraktują, to piekło nie będzie zaludnione.

_____________________________________________________________________________________________________________

Jesteś z Warszawy?

Jeżeli jesteś z Warszawy lub mieszkasz w okolicy, wpadnij do Arkad Kubickiego, gdzie odbywają się Targi Wydawców Katolickich :) Będę czekał na Ciebie na stoisku nr 108, czyli Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC…

  • czwartek (7 kwietnia) – 12.00–18.00
  • piątek (8 kwietnia) – 14.00–18.30
  • sobota (9 kwietnia) – 10.00–18.30
  • niedziela (10 kwietnia) – 10.00–17.30.

Podczas tegorocznej edycji targów książki będę promował moją najnowszą książkę-wywiad, który przeprowadził ze mną Łukasz Wojtusik o wdzięcznym tytule „Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko”.

leon-knabit-41

 _____________________________________________________________________________________________________________

3 krótkie modlitwy do Ducha świętego

WAM
(fot. shutterstock.com)

Wielkimi krokami zbliżamy się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Proponujemy kilka modlitw, które pomogą lepiej przygotować się do tego ważnego Święta.

 

Modlitwa codzienna

 

Duchu Przenajświętszy, którego kocham z całej duszy mojej i uwielbiam. Oświecaj mnie, wzmacniaj mnie, kieruj mną, pokrzepiaj mnie, pocieszaj mnie.

 

Obiecuję poddać się wszystkiemu, co mnie spotka z Twojej woli. Obiecuję przyjąć wszystko, co pragniesz, aby mnie spotkało.

 

Duchu Przenajświętszy, obdarz świat cały i mnie swoim pokojem. Amen.

 

 

O wyciszenie

 

Duchu Święty, naucz nas milczenia pokory, milczenia mądrości, milczenia miłości, milczenia wiary i nadziei – milczenia bardziej niż słów.

 

Duchu Święty, naucz nas uciszać serce o każdej porze, abyśmy mogli usłyszeć Twój powiew i poruszenie Twoje w nas, kiedy chcesz nam ukazać w ciszy głębokości Boże.

 

Spraw to, Duchu Święty, bo bardzo tego potrzebujemy.

 

 

Przed przystąpieniem do sakramentu pojednania

 

Przyjdź, Duchu Święty, Duchu Światła i Prawdy, który przenikasz tajemnice serca ludzkiego, przed którym nie ma nic skrytego.

 

Przyjdź i oświeć mój umysł, abym przypomniał sobie swoje grzechy i poznał ich złość, i abym szczerze za nie żałował. Wolę zaś moją umocnij do powzięcia skutecznego postanowienia poprawy. Amen.

_____________________________________________________________________________________________________________

 

 

O autorze: Słowo Boże na dziś