Prawica KOR-owska – debata SPJN

Nigdy jeszcze nie widziałam takich tłumów w dolnej sali kościoła Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim w Warszawie.  Było tam grubo ponad 150 osób.  Niektóre z nich musiały stać, bo zabrakło krzeseł.  Przyciągnęło je następujące zaproszenie:

“W imieniu Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza zapraszam w najbliższy wtorek, 20 stycznia o godz. 18.00 do dolnej (teatralnej) sali kościoła Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim na panel dyskusyjny p.t. Czarna Jedynka i prawica KOR-owska.

W spotkaniu udział wezmą: Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, prof. Marek Barański i prof. Wojciech Fałkowski.

Serdecznie pozdrawiam,
Wojciech Boberski (SPJN)”.

Kilka minut po 18:00 dr Andrzej Wroński zapowiedział dwie następne debaty SPJN – 3 i 17 lutego 2015 w tym samym miejscu i o tej samej godzinie.  Pierwsza z nich będzie dotyczyć stosunków polsko-rosyjskich przed 1795 rokiem.   Mają w niej wziąć udział znani historycy, m.in. prof. Dzięgielewski.

Debatę rozpoczął prof. Marek Barański opowiadając anegdotkę o tym, jak Macierewicz przyjmował Jacka Kuronia do KOR.  Następnie Piotr Naimski opisał historię patriotycznego warszawskiego harcerstwa, a w szczególności tzw “Czarnej Jedynki” działajacej w szkole im. Reytana.  Absolwenci tej szkoły utworzyli także klub dyskusyjny “Gromada”.  Jego niepodległościowy charakter spowodował iż zostal on rozwiazany w 1971 roku.

W 1975 roku Onyszkiewicz wraz z  Wojciechem Fałkowskim reaktywował “Gromadę”, która nie tylko zacho­wała swoją niezależność, ale stała się miejscem kształtującym niepokorną mło­dzież.  To właśnie członkowie “Nowej Gromady” stali się pierwszymi działaczami KOR.  Piotr Naimski opowiedział, jak powstawał KOR.  Najpierw było zebranie u prof. Lipińskiego, które nie doprowadziło jednak do powstania żadnej organizacji.  Ograniiczono się do zbiórki pienięznej na rzecz robotników.

Antoni Macierewicz, Wojciech Onyszkiewicz i Piotr Naimski postanowili węc sami założyc w trójke komitet, a potem namówić innych by sie przyłaczyli.  Akces zgłosił Jan Józef Lipski oraz prof. Lipiński, Wojciech Onyszkiewicz /który się wycofał przechodząc do konspiracji/.  Dołączyli następni /n.p. poeta Stanisław Barańczak/ i lista założycieli KOR liczyła czternaście osób, w tym Jacka Kuronia i ludzi z jego otoczenia tzw. “rewizjonistów”.

Wojciech Falkowsko poinformował o ujawnionym w zeszłym roku archiwum KOR zawierajacym dane o pomocy dla robotników z Ursusa, zawierającym dane o ich sytuacji i rodzaju udzielonego wsparcia

Antoni Macierewicz przybyl z opóżnieniem o 18:20 i uzupełnił to, co mówił Naimski.  Opowiedział, jak wysyłał zawiadomienia do 130 członków “Gromady”.  Na zebrania przychodziło zwykle ok. 40, a stałych bywalców było ze dwudziestu.  Próbowali oni aktywnie działać, np.  zakładać w innych szkołach druzyny harcerskie podobne do “Czarnej Jedynki”.  W kilku, np. w liceum Konopnickiej to się nawet udalo.  Macierewicz stwierdził też, iz juz 1976 roku był przekonany, że komunizm wkrótce się załamie.

Oświadczył też, że podziały z czasu powstawania KOR pozostały aktualne do dziś.  Ludzie z harcerstwa i KOR uczestniczyli potem w “Solidarności” a potem rozwiazywali WSI.  Po ponad godzinnej dyskusji na powyzsze tematy przyszla kolej na pytania z sali.  Jako pierwszy głos zabrał pan, który napisal pracę magisterska poświęconą powstaniu KOR.  Potwierdził on w całej rozciągłości wersje wydarzeń przedstawiona przez dyskutantow.

Dlaczego więc KOR kojarzony jest obecnie bynajmniej nie z prawicą niepodległościową, ale z Kuroniem i Michnikiem?  Wyjaśnil to Antoni Macierewicz.  Gdy obserwował tłumy spędzane przez komunistów na wiece potępiające “warchołów”, uświadomił sobie, iż potrzebny jest dostęp do mediów, czyli do zagranicznych rozgłośni.  Mogli go zapewnić, albo Czuma z “Ruchu”, albo Jacek Kuroń i jego otoczenie.  Czuma jednak odmówil współpracy, a Kuroń zgodził się przystać do KOR.  W efekcie, to jego środowisko przesyłało wiadomosci na Zachód i KOR zaczęto utożsamiać z Kuroniem, a później i z Michnikiem.

Słuchacze uzupełniali też informacje podane w dyskusji.  Przypomnieli oni postać dyrektora Reytana, Stanisława Wojciechowskiego, który chronił młodzież i przedwojennych nauczycieli przed represjami ze strony władz.  Jedna z pań wspomniał też o księdzu Janie Zieji, takze członku KOR.

Spotkanie zakończyło się o 20:25.  Filmowało je aż pięć kamer.  Między innymi nagrywali je Bernard i Margotte z Blogpress.pl . Relację wideo można więc będzie obejrzeć w tym portalu.

O autorze: elig