Po co czyścić coś, co jest już czyste; po co wybielać biel?

Choć święto Ofiarowania Pańskiego jest typowym świętem chrystologicznym, to w Polsce jest ono obchodzone również jako święto mariologiczne, kiedy to obok Chrystusa widzimy Jego Mamę, Maryję. Chciałabym się przyjrzeć Maryi jako czystej Dziewicy Theotokos (Rodzicielka Boga).

Ewangelia z dnia rozpoczyna się słowami: „Gdy upłynęły dni oczyszczenia Maryi według Prawa Mojżeszowego…”. Oczyszczenie Maryi, to jakby powiedzieć – wybielenie bieli. Po co czyścić coś, co jest już czyste; myć to, co umyte? Czy to nie brzmi zastanawiająco? Ona, przeczysta Dziewica wymagała oczyszczenia? Wg Prawa była rytualnie nieczysta 40 dni po porodzie (dokładnie tyle, ile dziś trwa połóg kobiety, która urodziła). Nie współżyła, nie pożądała, nie zgrzeszyła. A jednak dopełnia prawa i dokonuje swego oczyszczenia. Ten czyn wskazuje na ogromną pokorę Maryi i bycie jedną ze zwyczajnych kobiet, która musi podporządkować się prawu. Czy Maryja miała świadomość swego wybraństwa, swej czystości i wyjątkowej misji, jaką było zrodzenie światu Zbawiciela? Przecież wiedziała, że poczęła bez udziału męża, bez współżycia, wiedziała, że jest dziewicą …

To krótkie rozważanie do tajemnicy Różańca, którą możemy dziś wszyscy odmówić. Czwarta Tajemnica radosna – Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni…

 

eleusa symeon and christ

 

Przyklejam do artykułu obraz wyjątkowy, bo jedyny w sztuce sakralnej. To tzw. eleusa męska. Obraz przedstawia Symeona tulącego małego Pana Jezusa. Typ ikony eleutycznej to tzw.: policzek do policzka, czyli najbliższa bliskość, jaka może zaistnieć pomiędzy osobami. Są eleusy Maryjne, kiedy to Pan Jezus swoje usta przykłada do ust Maryi, bliskość Matki i Dziecka. Eleusy męskie są niezwykle rzadkie, raczej nieczęsto pokazuje się taką bliskość między mężczyzną a dzieckiem, dlatego obraz ten jest tak wyjątkowy.

O autorze: Polonia