Globalne wdrażanie CBDC postępuje

„Banki centralne i międzynarodowe instytucje finansowe zdają sobie sprawę, że nierówny i rozproszony postęp technologiczny w walutach cyfrowych może w rzeczywistości spowodować dalszą fragmentację systemu finansowego, pogłębić przepaści cyfrowe i stworzyć ryzyko systemowe. Podważałoby to założenia dotyczące walut cyfrowych, które mają zapewniać większą wydajność w istniejącym systemie. Na szczęście istnieją nowe modele interoperacyjności transgranicznej.”

−∗−

Tłumaczenie: AlterCabrio – ekspedyt.org

−∗−

 

Globalne wdrażanie CBDC postępuje szybko

Na pierwszych stronach gazet dominują ataki terrorystyczne w Moskwie, trwające ludobójstwo w Gazie i rak w rodzinie królewskiej.

Tymczasem na finansowych zapleczu na całym świecie zbliża się wdrożenie cyfrowych walut banku centralnego.

Chiny, których cyfrowy juan był głównym okrętem flagowym CBDC, są w trakcie ogromnego procesu obejmującego ponad 25 milionów ludzi. W tym tygodniu wydali nowe wytyczne dla turystów korzystających z CBDC po raz pierwszy.

Dziennikarka DLNews zajmującego się kryptowalutami napisała o swoich doświadczeniach w korzystaniu z CBDC i choć funkcjonalność może obecnie wydawać się ograniczona, powinniśmy zauważyć, że porusza ona aspekt „dedolaryzacji” CBDC, dostosowując walutę cyfrową do planu „świata wielostronnego”.

Hongkong ma własny program CBDC, którego drugi etap próbny rozpoczął się w zeszłym tygodniu. Rozwijają zdolność wykorzystania „stokenizowanych depozytów”, aby zwiększyć swój PKB o 160 miliardów dolarów.

W Europie, po zorganizowanej pod koniec lutego konferencji Digital Euro Conference (DEC24), Europejski Bank Centralny ogłosił opracowanie „cyfrowego zbioru przepisów dotyczących euro”.

W Szwecji program e-Krona Riksbanku opublikował kilka dni temu raport końcowy na temat programu pilotażowego CBDC. Coin Telegraph donosi, że pracują nad udostępnieniem CBDC w trybie offline.

Bank Centralny Zjednoczonych Emiratów Arabskich ogłosił kilka dni temu, że uruchamia własny program pilotażowy CBDC.

To tylko rozwój techniczny, nie mówiąc już o trwającej kampanii propagandowej.

Jak już powiedziałem, aby przemówić do antyimperialistycznej lewicy, mówi się nam, że CBDC pomogą światu w „dedolaryzacji”.

Innym aspektem jest to, że CBDC pomogą krajom rozwijającym się prosperować. Na przykład BusinessMagnates.com donosi, że CBDC pomogą „ożywić gospodarki Ameryki Łacińskiej”.

To wszystko pochodzi tylko z ostatniego tygodnia. To trwa i trwa.

Jedynym niewielkim problemem wydają się Stany Zjednoczone, gdzie CBDC pozostają do pewnego stopnia kontrowersyjne.

Rozwój e-dolara w porównaniu z resztą świata jest opóźniony, a cały czas pojawiają się sprzeczne raporty urzędników.

Może to być autentyczny sprzeciw imperialistów amerykańskich ze względu na groźbę dedolaryzacji, może to być naturalna reakcja w kierunku gospodarki znacznie bardziej opartej na gotówce niż większość krajów rozwiniętych lub może to być celowa kampania propagandowa mająca na celu promowanie CBDC w kręgach antyamerykańskich.

Oczywiście jest to amerykański rok wyborczy, a kandydaci na prezydenta Donald Trump i Robert Kennedy Jr opowiadają się przeciwko CBDC. Chociaż RFK Jr jest niewątpliwie szczery, nie byłby to jednak pierwszy przypadek, gdy „głębokie państwo” próbuje zdyskredytować jakąś opinię, uzyskując poparcie Trumpa.

Ale z Ameryką czy bez Ameryki, globalne wdrożenie CBDC nadchodzi.

Według narzędzia CBDC Tracker Rady Atlantyckiej 134 kraje reprezentujące 98% światowego PKB pracują obecnie nad własną walutą cyfrową.

Chociaż raport Rady Atlantyckiej z 14 marca podkreśla znaczenie „interoperacyjności”:

„Banki centralne i międzynarodowe instytucje finansowe zdają sobie sprawę, że nierówny i rozproszony postęp technologiczny w walutach cyfrowych może w rzeczywistości spowodować dalszą fragmentację systemu finansowego, pogłębić przepaści cyfrowe i stworzyć ryzyko systemowe. Podważałoby to założenia dotyczące walut cyfrowych, które mają zapewniać większą wydajność w istniejącym systemie. Na szczęście istnieją nowe modele interoperacyjności transgranicznej.”

Według Rady Atlantyckiej interoperacyjność nie jest tylko ważną częścią planu CBDC, ale całym jego sensem.

Zaledwie wczoraj, jak donosi Business Wire, SWIFT opublikował swoje ustalenia na temat „Bezproblemowego wprowadzania CBDC do transakcji transgranicznych”:

„Interoperacyjność ma kluczowe znaczenie dla strategii Swift polegającej na natychmiastowych i bezproblemowych transakcjach. Stowarzyszenie skupiło swój program innowacji na interoperacyjności między walutami cyfrowymi a aktywami stokenizowanymi, aby przezwyciężyć potencjalne ryzyko fragmentacji spowodowanej rozwojem walut cyfrowych w oparciu o różne technologie oraz różne standardy i protokoły. Wykazano już, że rozwiązanie Swift umożliwia przelewy transgraniczne i łączenie CBDC w różnych sieciach ze sobą, a także z walutami fiducjarnymi.”

Jak pisaliśmy w 2024: Rok, w którym rząd globalny nabiera kształtu, najważniejsza jest interoperacyjność – nie ma realnej praktycznej różnicy między 195 interoperacyjnymi walutami cyfrowymi a jedną walutą globalną.

Nadchodzi waluta globalna. Nie gości to na pierwszych stronach gazet, ale trudno się temu dziwić.

____________

Global CBDC Rollout Continues Apace, Kit Knightly, Mar 26, 2024

−∗−

Więcej na ten temat: CBDC

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!