Cięcie, wklejanie, łączenie DNA. Witamy w Nowym Świecie… pełnym błędów

Ale nie martw się i bądź szczęśliwy [don’t worry, be happy]. Ci inżynierowie genetyczni na całym świecie mogą być bykami pędzącymi przez targowisko i niszczącymi stragany… ale jestem pewien, że w końcu naprawią wszystkie swoje błędy. Prawda?

−∗−

Tłumaczenie: AlterCabrio – ekspedyt.org

−∗−

 

Cięcie, wklejanie, łączenie DNA. Witamy w Nowym Świecie — ojej, pełnym błędów

„Myślałem, że technologia powinna być doskonała. Co u licha się tu wyprawia?”

Nowy, jasny świt inżynierii genetycznej życia wiąże się z kilkoma problemami. O, rany…

Oczywiście firmy inżynieryjne poszukujące inwestorów i pieniędzy bagatelizują te problemy, podobnie jak rządy. Pamiętacie, jak Biden wydał komunikat wychwalający „nadpisywanie komórek ciała” (*) w celu osiągnięcia nowych przełomów w… czymś tam?

Za Gene Watch UK przedstawiam udokumentowane przypadki pomyłek w edycji genetycznej. Język jest techniczny, ale można zrozumieć podstawy. Naukowcy igrają z ogniem.

Petri i in. (2022) zgłosili niezamierzone insercje i delecje genetyczne u danio pręgowanego [zebrafish] po edycji pierwotnej… Edycja pierwotna nie powoduje przerw dwuniciowych i dlatego często uważa się ją za bezpieczniejszą niż standardowe systemy CRISPR/Cas. Niemniej jednak wykryto integrację sekwencji DNA pochodzących z kierującego RNA [guide RNA], co pokazuje, że nawet przy zastosowaniu techniki bez wprowadzania obcego DNA lub przerw dwuniciowych, technika ta nie wyklucza możliwości niezamierzonej insercji egzogennego DNA.”

Tao i in. (2022) zgłosili insercje elementów transpozycyjnych do komórek ludzkich in vitro, stosując zarówno standardowe systemy CRISPR/Cas9, jak i systemy edycji pierwotnej, chociaż te niezamierzone zmiany były częstsze w przypadku systemów CRISPR/Cas9. Co więcej, wykryto także setki zintegrowanych kopii wektorowego plazmidowego DNA użytego do dostarczenia mechanizmu do edycji pierwotnej… Co więcej, insercje miały miejsce w indukowanych przerwach DNA, gdzie zastosowano CRISPR/Cas9 do kontrowersyjnego edytowania terapeutycznego…”

Weiss i in. (2022) podano, że u roślin Arabidopsis na ścieżkę naprawy DNA wybraną przez komórki roślinne w celu naprawy przerw DNA wywołanych CRISPR miał wpływ stan epigenetyczny genomu, w tym stan metylacji DNA… To z kolei wpływa na ostateczne wyniki mutacji. W artykule tym podkreślono ograniczenia w poleganiu na narzędziach predykcyjnych, które uwzględniają jedynie informacje o sekwencji podczas prób przewidywania wydajności, specyficzności i wyników mutacji edycji genomu. W grę wchodzą także większe złożoności wykraczające poza poziom genomu.

Höijer i in. (2022) zgłosili duże niezamierzone zmiany strukturalne u danio pręgowanego, w tym delecje o długości 4,8 kb do insercji o długości 1,4 kn. Badanie to wykazało przekazywanie tych mutacji następnemu pokoleniu.”

Huang i in. (2022) podali, że po edycji CRISPR/Cas12 u gatunków grzybów przerwy dwuniciowe są naprawiane za pomocą wielu szlaków naprawy DNA, każdy o innym profilu mutacyjnym. Badanie to podkreśla brak aktualnej wiedzy na temat różnych szlaków DNA występujących u różnych gatunków oraz ich wpływu na wyniki edycji. Zamiast możliwości przewidzenia lub chociażby kontrolowania skutków mutacji CRISPR, jak często przedstawiają to zwolennicy GMO, badanie pokazuje, w jaki sposób CRISPR jest wykorzystywany w badaniach do prób zrozumienia podstawowych mechanizmów i złożoności naprawy DNA. Bez pełnego zrozumienia podstaw naukowych twierdzenia o precyzji, a tym samym bezpieczeństwie, są bezpodstawne.

Park i in. (2022) zgłosili wysoki poziom niezamierzonych zmian w miejscu docelowym, gdy oceniano je za pomocą nowego narzędzia analitycznego, które może sekwencjonować większe segmenty obszaru docelowego. Dzięki sekwencjonowaniu rozszerzonemu udało się wykryć różnorodne zmiany, w tym duże delecje, co uwypukliło potrzebę stosowania szczegółowych narzędzi analitycznych do oceny oddziaływania docelowego.”

Geng i in. (2022) donoszą o niezamierzonych zmianach w obrębie obszaru docelowego, w tym inwersjach, duplikacjach, rearanżacjach i integracji egzogennego DNA w miejscu docelowym w komórkach ludzkich, skutkujących zmianami w proliferacji komórek. Badanie to podkreśla potencjalny wpływ niezamierzonych zmian na funkcję komórek docelowych, z konsekwencjami zarówno dla edytowanych roślin, jak i zwierząt.”

Ale nie martw się i bądź szczęśliwy [don’t worry, be happy]. Ci inżynierowie genetyczni na całym świecie mogą być bykami pędzącymi przez targowisko i niszczącymi stragany… ale jestem pewien, że w końcu naprawią wszystkie swoje błędy. Prawda?

I na koniec: nie jestem pewien, czy ci genetyczni szaleńcy w ogóle wiedzą, z czym igrają. Kiedy widzą swoje błędy, na co tak naprawdę patrzą? Dokonują tak wielu podstawowych założeń i domysłów na temat DNA i genów, że mogą działać po omacku, w nieświadomości i zagubieniu.

„Oto przerwa w DNA w miejscu, w którym naprawa po przecięciu nie powiodła się.”

“Naprawdę? Jesteś pewien, że to DNA?”

“No, pewnie, że DNA.”

“Dlaczego?”

„Bo jeśli tak nie jest, to znaczy, że nie mamy pojęcia, co robimy.”

I wiesz, TEGO TYPU rzeczy.

To samo dzieje się, gdy biolodzy próbujący zmodyfikować jakiegoś wirusa nie zdają sobie sprawy, że tam żadnego wirusa nie ma…

Te niesamowite problemy można zignorować tylko w jeden sposób: przyjmując, że 8 miliardów ludzi na planecie Ziemia jest jedynie podmiotem w trwającym rozległym eksperymencie. I dlatego nie ma powodów do narzekań.

 

(*) Uzupełnienie:

Dekret prezydencki Białego Domu Bidena: „Dekret prezydencki w sprawie rozwoju innowacji w zakresie biotechnologii i bioprodukcji na rzecz zrównoważonej, bezpiecznej i chronionej amerykańskiej biogospodarki” (12 września 2022 r.). Link do tego DP znajduje się tutaj.

______________

Cutting, pasting, splicing DNA; welcome to the new world—oops, full of mistakes, Jon Rappoport,
23 sty 2024

 

◊ ◊ ◊

 

BONUS

Czy chcesz zjeść szczepionki RNA na obiad? Teraz już możesz

Merck jest w czołówce.

Farmaceutyczny gigant ma w swojej ofercie szereg nowych szczepionek RNA (czytaj: technologii szczepionek na covid) dla świń.

Mhm. Boczek. Kotlety wieprzowe. Szynka.

Merck:

Zwalcz obecne i przyszłe choroby świń dzięki SEQUIVITY firmy Merck Animal Health. SEQUIVITY, rewolucyjna platforma szczepionek dla świń, wykorzystuje technologię cząstek RNA do tworzenia spersonalizowanych szczepionek na receptę przeciwko szczepom wirusa grypy A u świń, cirkowirusowi świń (PCV), rotawirusom i nie tylko. Jest wspierana przez wyrafinowany panel nawigacyjny wypełniony kompleksowymi danymi i spostrzeżeniami, a wszystko po to, aby pomóc ci pozostać na szczycie.

A oto rewelacja, która faktycznie powinna sprawić, że poczujesz się bezpiecznie:

Od pobrania patogenu aż po wytworzenie preparatu, SEQUIVITY przestrzega precyzyjnego, krok po kroku procesu tworzenia bezpiecznych, elastycznych, celowanych szczepionek w zaledwie 8 do 12 tygodni.

Rolnicy, możecie otrzymać szczepionki RNA dla swoich świń za jednym pstryknięciem palców. Zwykle potrzeba lat, aby nowa szczepionka przeszła testy i uzyskała zatwierdzenie… ale najwyraźniej w tym przypadku wszystkie te bzdury zostały pominięte.

Firma Merck opisuje proces, podczas którego technicy identyfikują „wirusa”, który może zagrozić świniom na farmie, następnie usuwają geny z tego wirusa i na koniec wprowadzają konkretny „interesujący gen” do dostosowanej do indywidualnych potrzeb szczepionki.

Szczepionka RNA wykorzystująca nanocząsteczki.

Zakładam, że Merck zapewnia klientów, że składniki szczepionki „znikają” z ciał świń w krótkim czasie.

Jak jednak widzieliśmy, wygląda na to, że tak nie jest w przypadku szczepionek RNA na covid-19. Katastrofalne SKUTKI zastrzyków na covid z pewnością nie znikną.

Ale nie martw się. Zajadaj bekon, szynkę i kotlety schabowe.

Jeśli ktoś znajdzie na etykiecie tych produktów ze świń wzmiankę o wstrzyknięciu do mięsa szczepionek RNA, proszę dać mi znać. Nie mam złudzeń, że ktoś się odezwie.

Ogólne założenie (i trzeba to zrozumieć) jest takie, że majstrowanie przy genach i nanocząsteczkach jest szeroko rozumianym i kontrolowanym procesem, który obecnie jest całkiem bezpieczny. Dlatego nie są potrzebne żadne straszne ostrzeżenia. A już na pewno nie jest konieczny jakikolwiek zakaz. Broń Boże.

Jednakże kiedy naukowcy majstrują przy genach, aby oczy zwierząt świeciły w ciemności jak reflektory i w efekcie otrzymują zwierzęta, które mają wyjątkowo sflaczałe uszy i znacznie dłuższe języki, mam odmienne zdanie.

Kilka dni po tym, jak dowiedzieliśmy się, że szczepionki przeciwko covid będą składać się z nanocząstek RNA, powiedziałem, że już wkrótce zostaniemy zasypani różnego rodzaju „nowymi i ulepszonymi” szczepionkami.

Tańszymi w wykonaniu. Szybszymi w produkcji.

I oto są.

Wraz z genetycznie zmodyfikowanymi świniami. Na śniadanie, lunch i kolację.

Chcesz wejść w to jeszcze głębiej?

_______________

Do you want to eat RNA vaccines for dinner? Now you can, Jon Rappoport, 25 sty 2024

−∗−

Uzupełnienia:

Biohacking [3.2022]
13 czerwca 2018 r. dr Charles Morgan, ekspert w dziedzinie neurobiologii z Uniwersytetu Yale, DARPA i CIA, wygłosił wykład dla studentów Akademii Wojskowej West Point (USMA). Mówił o możliwości zmiany DNA dla celów kontroli umysłu. Dr Morgan demonstruje i wyjaśnia elitarnym amerykańskim studentom wojskowym, jak technologie znane pod akronimami CRISPR (Clustered Regularly Spaced Short Palindromic Repeats) i DREADDS (Designer Receptor Exclusively Activated by Designer Drugs) mogą “zaprojektować” wszystko. […]

_______________

Cele militarno-oligarchicznej dystopii, czyli odczłowieczanie [10.2023]
Tekst Whitney Webb – nazywanej jednym z ostatnich dziennikarzy śledczych – o planach technologii CRISPR-Cas9, o sztucznie “wywoływanym” u wszystkich obywateli poprzez stymulowanie ich mózgów poczuciu szczęśliwości i spotęgowanej zdolności do pracy, o e-mailach Fauciego, o monitorowaniu i projektowaniu mózgów niemowląt, o produkcji cyborgów na użytek wojska, o pandemiach, o „władcach” przemysłu sekwencjonowania genów i o wielu innych – szykowanych nam “rzeczach” i projektach. […]

_______________

mRNA w domu i zagrodzie czyli to dopiero początek [01.2023]
Nie tylko nasze rządy i media nadal chwalą technologię mRNA, ale intencją jest, aby szczepionki mRNA leczyły również wiele innych chorób, przynosząc kolejne miliardy dolarów firmom farmaceutycznym oraz ekspertom i urzędnikom państwowym, którzy zostali przekupieni, aby wziąć udział w tym oszustwie. […]

_______________

Człowiek 2.0 czyli GMO Sapiens nadchodzi [03.2021]
W końcu, i to raczej wcześniej niż później, niezmienione, naturalne ciało ludzkie zostanie uznane za zagrożenie biologiczne, a pełna kontrola nad ludzkim genomem stanie się nową normalnością. […]

_______________

Dno DNA czyli Homo Sapiens GMO [12.2020]
„Wirusy atakują ludzkie komórki swoimi ładunkami DNA, a syntetyczny gen jest włączany do własnego DNA biorcy. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, nowe geny instruują komórki, aby rozpoczęły produkcję silnych przeciwciał”. Przeczytaj to jeszcze raz: „syntetyczny gen jest włączony do własnego DNA odbiorcy”. Zmiana genomu człowieka. […]

−∗−

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!