Marek Suski (PiS) przyznał, że rząd nie rozmawia z USA w sprawie ustawy 447

Podczas wywiadu w Polskim Radiu 24, Dorota Kania zapytała Marka Suskiego czy rząd robi coś w tym kierunku, aby Polska nie była w przyszłości obciążona dużymi opłatami z tytułu rekompensat za mienie ofiar holocaustu.

Dziennikarka zapomniała dodać, że chodzi o tzw. mienie nie mające spadkobierców, bardzo często całkowicie zniszczone przez Niemców, którego koszty odbudowy poniosła Polska – przypis red.

Polityk PiS-u przyznał, że  w rozmowach z USA ta kwestia nigdy nie była poruszana. Suski dodał, że rozmowy z USA toczą się na zupełnie inne tematy.

Dorota Kania poruszają kwestię roszczeń żydowskich wspomniała o naciskach z zewnątrz jakie doświadcza państwo polskie w sprawie polskiej ustawy reprywatyzacyjnej (mówił o tym Sebastian Kaleta), a także nawiązała do rozmowy z Jerzym Targalskim, który przeczytał ustawę amerykańską.

Kto będzie bardziej lobbował, ten będzie mniej stratny

W sprawie restytucji żydowskiego mienia bezspadkowego Jerzy Targalski powiedział:

Kto będzie bardziej lobbował, ten będzie mniej stratny – przekonywał dr Jerzy Targalski, mówiąc w Polskim Radiu 24 o ustawie Justice for Uncompensated Survivors Today. Przyznaje ona Departamentowi Stanu USA prawo do wspierania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holokaustu i do pomagania kanałami dyplomatycznymi w odzyskaniu żydowskich majątków, których właściciele nie pozostawili spadkobierców. – To czas, aby polski rząd zaczął interweniować. /polskieradio.pl/

______________________________________________________________________________________________________________

Cała rozmowa

 

O autorze: Redakcja