Choć święto Ofiarowania Pańskiego jest typowym świętem chrystologicznym, to w Polsce jest ono obchodzone również jako święto mariologiczne, kiedy to obok Chrystusa widzimy Jego Mamę, Maryję. Chciałabym się przyjrzeć Maryi jako czystej Dziewicy Theotokos (Rodzicielka Boga).
Ewangelia z dnia rozpoczyna się słowami: „Gdy upłynęły dni oczyszczenia Maryi według Prawa Mojżeszowego…”. Oczyszczenie Maryi, to jakby powiedzieć – wybielenie bieli. Po co czyścić coś, co jest już czyste; myć to, co umyte? Czy to nie brzmi zastanawiająco? Ona, przeczysta Dziewica wymagała oczyszczenia? Wg Prawa była rytualnie nieczysta 40 dni po porodzie (dokładnie tyle, ile dziś trwa połóg kobiety, która urodziła). Nie współżyła, nie pożądała, nie zgrzeszyła. A jednak dopełnia prawa i dokonuje swego oczyszczenia. Ten czyn wskazuje na ogromną pokorę Maryi i bycie jedną ze zwyczajnych kobiet, która musi podporządkować się prawu. Czy Maryja miała świadomość swego wybraństwa, swej czystości i wyjątkowej misji, jaką było zrodzenie światu Zbawiciela? Przecież wiedziała, że poczęła bez udziału męża, bez współżycia, wiedziała, że jest dziewicą …
To krótkie rozważanie do tajemnicy Różańca, którą możemy dziś wszyscy odmówić. Czwarta Tajemnica radosna – Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni…
Przyklejam do artykułu obraz wyjątkowy, bo jedyny w sztuce sakralnej. To tzw. eleusa męska. Obraz przedstawia Symeona tulącego małego Pana Jezusa. Typ ikony eleutycznej to tzw.: policzek do policzka, czyli najbliższa bliskość, jaka może zaistnieć pomiędzy osobami. Są eleusy Maryjne, kiedy to Pan Jezus swoje usta przykłada do ust Maryi, bliskość Matki i Dziecka. Eleusy męskie są niezwykle rzadkie, raczej nieczęsto pokazuje się taką bliskość między mężczyzną a dzieckiem, dlatego obraz ten jest tak wyjątkowy.
No. To jest Tekst.
Takich not sobie życzmy na Legionie.
Autorskich, rzeczowych, ciekawych.
Bóg Pani zapłać!
P.S.
Ikona faktycznie niesamowita.
Zawsze chciałem mieć “atlas” ikon. Czy takowe istnieją?
Zapisy Starego Testamentu w kwesti nieczystości są naprawdę bardzo interesujące… i jak się okazuje niektóre reguły mają praktyczne zastosowanie do dziś. A precyzyjnie mówiąc: o stosowaniu jednej z reguł wiem na pewno :)) Niezastosowanie się grozi z całą pewnością niepowodzeniem. Ale to raczej temat na babskie pogaduchy.
Czasami to rodzaj nieczystości, na który nie mamy wpływu i z takim mamy tu do czynienia. Nieczystość rozumiana bardziej jako stan ciała, a nie jako konsekwencja czynów i stan ducha.
Ja w każdym razie tak to rozumiem.
Obraz rzeczywiście wzruszający.
Ikona rzeczywiście niesamowicie inspirująca.
pozdrawiam
Panie Karolu
Tak, na rynku wydawniczym jest wiele takich atlasów z ikonami, całą historia ikonologii i ikonografii. Ja sama trzy lata temu odbyłam roczny kurs historii ikonopisarstwa, byłam i do tej pory tkwię w pewnym podziwie nad pięknem tej sztuki. Jak znajdę kapkę czasu, to specjalnie dla Pana napiszę notkę, w której przedstawię kilka ikon wraz z interpretacją. Zaręczam, że rozmiłuje się Pan w tej sztuce.
Pozdrawiam serdecznie
Kasiu, może będzie kiedyś okazja na te pogaduchy :-) Dzięki za poświęcony czas…
Madara,
Podejrzewałam, że zrobi wrażenie, komukolwiek pokazuję, nikt nie przechodzi obojętnie, ale się w nią wpatruje.
Szczęść Boże
@ Autorka
Droga Pani.
Zapewniam Panią, że ja w sztuce już jestem, od dawna, od zawsze, rozmiłowany…
Za namiary na – jak to nazwałem – atlas ikon, byłbym szczególnie wdzięczny.
Wiem, że takimi technicznymi, “żurnalami” posiłkują się “zawodowi pisarze”.
Przyznam się Pani, że mnie w pierwszej kolejności interesują zagadnienia samej techniki właśnie, wykorzystywanych materiałów i narzędzi.
Żeby nie być gołosłownym pozwolę sobie przedstawić moje skromne, nieporadne podrygi w tej jakże pięknej i trudnej dziedzinie.
http://i45.tinypic.com/29n6zcg.jpg
Dobrze, dziś odmówię czwartą tajemnicę radosną – Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni. Co za niezwykła ikona – nie można oka oderwać. Dzięki za te notkę:)
Eleusy, nie wiedziałam.
Zastanowiło mnie natomiast symboliczne układanie dłoni w gesty przypominające mudry na niektórych ikonach, jakby wzięte z tradycji Dalekiego Wschodu, – sprawdzałam symbolikę mudr i jest zbieżna z prawosławną, mniej więcej.
Mili Państwo, nie chcę być niegościnny, ale pamiętajcie, że punkt dwunasta rozpęta się tu piekło, rozstąpi się ziemia i wypełzną skorpiony i węże.
Legion przejdzie w tryb konserwacji, i jeśli wszystko dobrze pójdzie – obudzi się jutro o 3 rano na nowym serwerze.
:)
jeszcze 25 minutek wolności!
Panie Karolu, dopiero teraz w ferworze zajęć zaglądam do archiwalnych…
Przepraszam, ze tak późno… To jest po prostu piękne, co Pan pokazał w tym linku, dziękuję…
Pani Polonio!
To ja bardzo, bardzo dziękuję za miłe słowo, bo już myślałem, że się Pani pogniewała, że zaśmiecam Pani notkę moimi wypocinami.
P.S.
Historia tego malutkiego przedmiotu jest – śmiem twierdzić – dość ciekawa. Może kiedyś będę mógł się nią podzielić z Panią.