„Zostawcie w spokoju nasze korzenie, nasze wartości” – w obronie figurki z La Flotte

„Każdy zapis został zniszczony lub sfałszowany, każda książka przepisana, każdy obraz przemalowany, każdy pomnik i ulica została przemianowana, każda data została zmieniona. Proces ten trwa dzień po dniu, minuta po minucie. Historia się zatrzymała. Nie istnieje nic oprócz nieskończonej teraźniejszości, w której partia ma zawsze rację”.

−∗−

 

Francuski protest przeciwko demontażowi figury Matki Bożej: „Zostawcie w spokoju nasze posągi, nasze korzenie, nasze wartości” (wideo)

Francuski sąd nakazał małemu miastu usunięcie figury Matki Bożej, twierdząc, że ekspozycja religijna narusza rozdział Kościoła od państwa. Jednak mieszkańcy uważają, że jest to kolejny atak lewicowych aktywistów na francuskie dziedzictwo i tradycje.

Statua znajduje się na skrzyżowaniu dróg w La Flotte, gminie liczącej 2800 mieszkańców na popularnej wakacyjnej wyspie Ile-de-Re, u wybrzeży Atlantyku we Francji.

Miejscowa rodzina postawiła pomnik po II wojnie światowej w podzięce za ojca i syna, którzy żywi wrócili z wojny.

Jego pierwotnym domem był prywatny ogród, ale później rodzina przekazała go miastu, które umieściło figurę na skrzyżowaniu dróg w 1983 roku.

W 2020 roku został uszkodzony przez przejeżdżający samochód, a lokalne władze postanowiły odrestaurować pomnik i ustawić go z powrotem w tym samym miejscu, ale tym razem na podwyższeniu.

.
Skarga

Posunięcie to wywołało skargę prawną lewicowej grupy aktywistów La Libre Pensee 17, która twierdzi, że jest oddana obronie świeckości. Grupa powołuje się na francuskie prawo z 1905r., które zabrania umieszczania pomników religijnych w miejscach publicznych.

Sąd w Poitiers przychylił się do tej argumentacji, podobnie w apelacji postąpił sąd okręgowy w Bordeaux, nakazując gminie La Flotte usunięcie pomnika, jak czytamy w oświadczeniu prasowym.

Miejscowy burmistrz Jean-Paul Heraudeau nazwał dyskusję wokół pomnika „śmieszną”, ponieważ, jak powiedział, stanowi on część „historycznego dziedzictwa” miasta i powinien być uważany za „bardziej pomnik niż posąg religijny”.

Ale chociaż sąd przyznał, że intencją władz nie było wyrażanie jakichkolwiek preferencji religijnych, stwierdził również, że „Maryja Dziewica jest ważną postacią w religii chrześcijańskiej”, co nadaje jej „charakter z natury religijny”.

Według doktryny katolickiej sięgającej Nowego Testamentu, Bóg wybrał Marię, aby urodziła Jezusa, pozostając dziewicą przez Ducha Świętego.

Katolicyzm i kilka innych religii czci Maryję jako centralną postać w swojej wierze, a Ona była przedmiotem niezliczonych dzieł sztuki na przestrzeni wieków.

La Flotte ma sześć miesięcy na usunięcie pomnika, orzekł sąd.

RFI

____________________

Burmistrz Jean-Paul Heraudeau powiedział, że dyskusja wokół pomnika jest „śmieszna”, ponieważ jest to „bardziej pomnik niż posąg religijny” i jest częścią „historycznego dziedzictwa” miasta.

(…) New York Post

____________________

Prawie 350 osób zgromadziło się w tę sobotę wokół figury Matki Bożej z La Flotte-en-Ré, która musi zostać przeniesiona na mocy postanowienia sądu. Działacze partii byłego kandydata na prezydenta Erica Zemmoura, praktykujący katolicy i mieszkańcy miasta twierdzą, że bronią dziedzictwa i tradycji.

Klęczący przed figurą Matki Bożej z La Flotte-en-Ré, pierwsi demonstranci, około pięćdziesięciu, przybyło na długo przed godziną pierwszego zgromadzenia religijnego. Najpierw głośno odmówili różaniec, litanię zakończoną słowami: „Módlmy się o pokój, spokojnie, tak aby udało się znaleźć rozwiązanie bez konieczności przesunięcia tej figury”.

Praktykujący katolicy czy nie: „Dziewica jest częścią wioski, jest częścią naszego dziedzictwa”, mówi demonstrant. „To znak naszej historii, musi tam zostać” – powiedziała pewna pani z Périgny – „to nasza kultura, to nasza religia”.

Ta statua Matki Bożej jest symbolem, wyjaśnia Stanislas Rigault, prezes Generation Z „bronimy tego, bo w ten sposób atakowana jest nasza historia: były problemy z posągami Napoleona, św. Michała Archanioła w Les Sables d’Olonne, to się tak zaczyna, aż w końcu usuniemy wszystkie symbole religijne, usuniemy całą martyrologię? Dosyć tego, wystarczy – krzyczy do głośnika. „Zostawcie w spokoju nasze posągi, nasz kraj, nasze korzenie, nasze wartości”.

France Blue

____________________

Jak powiedział George Orwell w swojej powieści „Rok 1984”:

„Każdy zapis został zniszczony lub sfałszowany, każda książka przepisana, każdy obraz przemalowany, każdy pomnik i ulica została przemianowana, każda data została zmieniona. Proces ten trwa dzień po dniu, minuta po minucie. Historia się zatrzymała. Nie istnieje nic oprócz nieskończonej teraźniejszości, w której partia ma zawsze rację”.

________________

French Protest Dismantling of Virgin Mary: ‘Stop Touching our Statues, Stop Touching our Roots, Stop Touching our Values’ (Video), Amy Mek, January 30, 2023

−∗−

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!