CBDC czyli ostateczna kontrola nad stadem

Jeśli CBDC ostatecznie stanie się nowym systemem monetarnym, jego podstawowe cechy sprawią, że światowe rządy nie będą już potrzebować czegoś takiego jak globalny kryzys zdrowotny, aby drukować pieniądze lub zamykać społeczeństwo. (…) Cała platforma zostanie zaprojektowana tak, aby usuwać siłę roboczą, która nie jest już uważana za potrzebną.

−∗−

Tłumaczenie artykułu ze stron internetowych Brownstone Institute na temat CBDC, czyli cyfrowej waluty banku centralnego i jak katastrofalny wpływ na nasze życie może mieć implementacja takiego systemu. /AlterCabrio – ekspedyt.org/

___________***___________

 

Od Covid do CBDC: droga do pełnej kontroli

Przez jakiś czas wydawało się oczywiste, że obecny fiducjarny system monetarny jest w najlepszym razie niestabilny. W najgorszym przypadku jest to schemat Ponziego, którego czas dobiegł końca. Jeśli tak jest, to podejrzewam, że bankierzy centralni i 0,1% pozostałych wiedzą o tym i mogą być gotowi wprowadzić nowy system, zanim stary sam się zawali – nawet jeśli splądrują go po drodze największym transferem bogactwa w ludzkiej historii.

Każdemu, kto zwraca uwagę na te trendy, wydaje się oczywiste, że tym nowym systemem będzie cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC).

Wszystko wskazuje na to, że nadejście CBDC jest już bliskie. Wczoraj kilka globalnych banków ogłosiło partnerstwo z Rezerwą Federalną Nowego Jorku mające na celu pilotaż cyfrowych dolarów. Biorąc pod uwagę wszechobecność kart kredytowych/debetowych, aplikacji płatniczych i innych systemów płatności online, pieniądz cyfrowy musi istnieć już od jakiegoś czasu. Ryzyko nie dotyczy strony elektronicznej, ta jest nieunikniona – tu chodzi o fakt, że to bank centralny będzie nadzorował cyfrową walutę.

Z mojego punktu widzenia nie da się przecenić ryzyka, jakie stwarza CBDC. Niezależnie od tego, czy jest to utopijna wizja oparta na dobrych intencjach, czy złowrogi spisek mający na celu zniszczenie naszej suwerenności, rezultat może być taki sam: kontrola. Cyfrowa waluta banku centralnego ma wszystkie wady pieniądza fiducjarnego, a także dodatkowe warstwy nadzoru i programowalności nadzorowane przez państwo.

Mnóstwo ludzi z Team Reality [książka] prawdopodobnie czuło się jak dysydenci w ciągu ostatnich kilku lat, po prostu za samo kwestionowanie czegokolwiek co wykraczało poza umysłowość stada. Zadawanie pytań lub wypowiadanie się wbrew narracji na różne tematy, w tym prawdopodobne pochodzenie wirusa covid, przydatność testów PCR, ryzyko dla większości populacji, korzyści z wczesnego leczenia, zalety naturalnej odporności, bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek, zalety i wady maseczek / lockdownów i przydatność paszportów szczepionkowych, stworzyły środowisko, w którym ludzie byli stygmatyzowani, wyalienowani lub wręcz cenzurowani. Wyobraź sobie system monetarny z wbudowanymi funkcjami do inżynierii społecznej naszego sposobu życia. Na przykład:

 • Zdrowie: „Nie przyjąłeś dawki przypominającej… przykro nam, ale nie masz wstępu do miejsc publicznych”.
  _
 • Energia: „Zużyłeś swój przydział energii w tym miesiącu… przykro nam, ale twój samochód elektryczny nie uruchomi się”.
  _
 • Jedzenie: „Zjadłeś za dużo mięsa w tym tygodniu… przykro nam, ale za twoje pieniądze możesz kupić tylko rośliny (lub robaki)”.
  _
 • Oszczędności: „Jeśli wkrótce nie wykorzystasz swojego przydziału… przykro nam, ale twoje pieniądze stracą ważność pod koniec miesiąca”.
  _
 • Wolność słowa: „Udostępniłeś informacje, z którymi się nie zgadzamy… Przykro nam, ale nasz algorytm nałoży na ciebie karę”. (PayPal już zaczęło to robić)

Jeśli CBDC ostatecznie stanie się nowym systemem monetarnym, jego podstawowe cechy sprawią, że światowe rządy nie będą już potrzebować czegoś takiego jak globalny kryzys zdrowotny, aby drukować pieniądze lub zamykać społeczeństwo. Linie kodu mogą kształtować nasze zachowanie i sprawić, że będziemy zmuszeni zostać w domu. Cała platforma zostanie zaprojektowana tak, aby usuwać siłę roboczą, która nie jest już uważana za potrzebną. Chociaż początkowo wierzyłem, że państwowe interwencje farmakologiczne były odosobnionym, poważnym zagrożeniem w tej epoce, stało się oczywiste, że były one po prostu jedną macką znacznie większej bestii. Kimkolwiek są siły insynuujące ten kierunek dla świata (patrząc na tych z Davos), okazuje się, że nieubłaganie dążą do utrwalania strachu i kontroli [władzy].

Doskonale zdaję sobie sprawę, że musi to brzmieć jak coś szalonego, zwłaszcza dla kogoś, kto od jakiegoś czasu nie zwracał uwagi na ten trend. Jeszcze kilka lat temu pomyślałbym, że to niedorzeczne, ale po tym, jak byłem świadkiem rządowych kłamstw, oszustw i prób przejęcia kontroli, zacząłem się obawiać, że jednak może to być kierunek, w którym zmierzamy.

Kiedy weźmie się pod uwagę, że nakazy szczepień nie miały medycznie uzasadnionego celu, jest całkowicie prawdopodobne, że były one po prostu wstępem do normalizacji społeczeństwa typu „Dokumenty proszę”. W Nowym Jorku, gdzie mieszkałem do niedawna, większość ludzi akceptowała paszporty szczepionkowe i uwielbiała aplikację mobilną Excelsior Pass, z racji jej wygody. Ilu z nich będzie miało takie samo zdanie na temat pieniędzy cyfrowych, które niewątpliwie przyniosą korzyści?

Cyfrowa waluta banku centralnego umożliwi rządom narzucenie odgórnej kontroli, na wzór chińskiego systemu kredytu społecznego. Niektórzy bankierzy centralni mówią o tym otwarcie. Niezależnie od tego, czy faktycznie taki jest cel programu, to czy kiedykolwiek w historii zdarzyło się, że rządy odrzuciły przyznaną im władzę? Na tym etapie nie są to też jakieś foliarskie teorie. Istnieje wiele przykładów tego, jak ten rodzaj przymusu finansowego jest wdrażany.

 • „Teraz rząd prosi ludzi o składanie wniosków o plastikowe karty My Number wyposażone w mikroczipy i zdjęcia, które mają być powiązane z prawem jazdy i ubezpieczeniem zdrowotnym. Obecnie używane karty ubezpieczenia zdrowotnego, które nie mają zdjęć, zostaną wycofane pod koniec 2024r. W to miejsce ludzie będą musieli korzystać z kart My Number. Źródło
  _
 • „Nowa przepustka zagwarantuje przydział paliwa w okresach tygodniowych. Kod QR zostanie przydzielony dla każdego numeru krajowego dowodu tożsamości (NIC – National Identity Card), po zweryfikowaniu numeru identyfikacyjnego pojazdu i innych szczegółów”. Źródło
  _
 • „Według raportu 9News Queensland, resort orzekł, że niezaszczepieni nauczyciele, którym zezwolono na powrót do pracy w tym semestrze po zwolnieniu z bezpłatnego urlopu, otrzymają kolejny cios finansowy w postaci „obniżenia wynagrodzenia” za okres 18 tygodni”. Źródło
  _
 • „Test, który jest dobrowolny, będzie wykorzystywał rozpoznawanie twarzy do identyfikacji osób i liczby posiadanych biletów. Technologię można rozszerzyć, aby obejmowała automatyczne zakupy na stoiskach, w restauracjach i barach”. Źródło
  _
 • „W ramach niedawno ogłoszonych przez rząd planów, Uganda rozpocznie zbieranie danych DNA i danych biometrycznych od swoich obywateli, gdy ich karty wygasną w 2024r., w celu wykorzystania ich w przeprojektowanym programie tożsamości cyfrowej”. Źródło

To tylko wierzchołek góry lodowej i ma zasięg globalny. Jak widzieliśmy to w przypadku lockdownów, Chiny stanowią model naśladowany na Zachodzie. Podobnie jak pełzanie w kierunku autorytarnych środków związanych ze zdrowiem, w tle czają się niewybieralni globaliści z interesami finansowymi.

Chciałbym się mylić co do tego wszystkiego. Jednak dopóki nie ma dowodów, musimy być podejrzliwi wobec każdego, kto podąża tą niebezpieczną ścieżką, niezależnie od motywacji.

Aby bardziej zagłębić się w ten temat, gorąco polecam esej Fabio Vighi na temat polityki monetarnej związanej z tzw. Long Covid. Edward Dowd również szeroko wypowiadał się na temat powiązań między systemem monetarnym a Covid-19, włączając w to tę otwierającą oczy prezentację. Następnie znakomity Maajid Nawaz omówił czynniki stojące za CBDC. Inni, tacy jak Marty Bent, Saifedean Ammous czy Allen Farrington, należą do czołówki jeśli chodzi o identyfikowanie tych zagrożeń. Zgadzam się z ich oceną, że Bitcoin prawdopodobnie rozwiązuje ten problem.

Jeśli jeszcze nie zauważyłeś, to głównym tematem ostatnich ponad trzech lat (przynajmniej) jest „wolność vs kontrola”, więc nie będzie przesadą sugestia, że przyszłość musi być zdecentralizowana, jeśli chcemy mieć pewność, że nasze dzieci będą dorastać w wolnym świecie.

__________________

From Covid to CBDC: The Path to Full Control, Josh Stylman, November 21, 2022

−∗−

Powiązane tematycznie:

Społeczeństwo bezgotówkowe czyli nieuchronna bieda
Ostatecznie jedna na pięć osób miała stwierdzić, że spodziewa się problemów w społeczeństwie bezgotówkowym, a badacze dodatkowo twierdzą, że istnieje pilna potrzeba wprowadzenia przepisów zapewniających ludziom dostęp do fizycznej gotówki […]

__________________

Cyfrowa waluta jest na horyzoncie
Mały zapas gotówki, który miałem jako dziecko, nie był duży, ale był mój. Nikt nie wiedział, gdzie on jest, mogłem go wydać według własnego uznania i nikt nie mógł go […]

__________________

Ujarzmianie słabych czyli dokąd cofnie nas Wielki Reset
Chcą zaprojektować porządek społeczny, w którym współczucie i wzajemna pomoc staną się przestarzałe, a każdy obywatel świata będzie równie bezsilny, biedny i odizolowany, aby ludzie nie byli w stanie przeciwstawić […]

__________________

‘Musimy kontrolować człowieka’ czyli ‘TECH’ spotkanie z Janem Białkiem
Współczesna ekspansja technik doprowadziła do wytworzenia nowego technologicznego środowiska, które jest coraz bardziej dynamiczne, ekspansywne i staje się w coraz większym stopniu realnym środowiskiem i kontekstem życia człowieka. Środowisko to […]

__________________

Narzędzia technokracji – instrukcja obsługi
W przeszłości tyrani i dyktatorzy mieli ograniczenia w tym, jak daleko mogli wpływać na ludzi. Od trudności logistycznych, strachu przed oporem lub wyzwoleniem od innych narodów. Te ograniczenia wraz postępem […]

 

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!