Społeczeństwo bezgotówkowe czyli nieuchronna bieda

Ostatecznie jedna na pięć osób miała stwierdzić, że spodziewa się problemów w społeczeństwie bezgotówkowym, a badacze dodatkowo twierdzą, że istnieje pilna potrzeba wprowadzenia przepisów zapewniających ludziom dostęp do fizycznej gotówki w przyszłości.

−∗−

W menu  na dziś danie (jeszcze) gotówkowe. Raport na temat tzw. społeczeństwa bezgotówkowego oraz skutków jakie wystąpiłyby w wyniku całkowitej likwidacji fizycznej waluty. Które podmioty dążą do takich zmian, a kto próbuje się temu przeciwstawić i kto najbardziej ucierpi po ewentualnym wprowadzeniu takich zmian? Materiał z serwisu Breitbart.

Zapraszam do lektury.

___________***___________

 

„Społeczeństwo bezgotówkowe” wpędziłoby miliony w biedę – raport

Raport na temat potencjalnych skutków wdrożenia „społeczeństwa bezgotówkowego” wykazał, że miliony ludzi musiałyby zmagać się z problemami, a wśród nich wiele podatnych na zagrożenia osób, które w dużym stopniu zależne są od fizycznych środków płatniczych.

Opublikowany w środę raport wykazał, że przejście do społeczeństwa bezgotówkowego wyrządziłoby znaczne szkody i pozbawiło miliony ludzi praw wyborczych, a także mogłoby zaszkodzić wielu osobom z grup ryzyka, będących uzależnionymi od fizycznych banknotów i monet.

W szczególności badanie to wykazało, że w Wielkiej Brytanii jest 15 milionów ludzi, których budżety są w dużym stopniu uzależnione od fizycznej waluty, a wykorzystanie bankomatów wciąż pozostaje na wysokim poziomie w niektórych najbardziej wrażliwych gospodarczo obszarach kraju w porównaniu z poziomami sprzed pandemii.

Według badań przeprowadzonych przez Royal Society of Arts, wiele grup demograficznych jest niezwykle mocno uzależnionych od korzystania z fizycznej gotówki, w tym osoby starsze, a także wielu młodych ludzi, którzy używają fizycznej waluty wspomagając swoje budżety.

Badanie wykazało również, że chociaż korzystanie z bankomatów ogólnie spadło podczas pandemii chińskiego koronawirusa i od tego czasu nie powróciło do poziomu sprzed 2020r., jednak co siódma osoba stwierdziła, że ​​z powodu kryzysu zużywa więcej gotówki.

Ostatecznie jedna na pięć osób miała stwierdzić, że spodziewa się problemów w społeczeństwie bezgotówkowym, a badacze dodatkowo twierdzą, że istnieje pilna potrzeba wprowadzenia przepisów zapewniających ludziom dostęp do fizycznej gotówki w przyszłości.

„Dla milionów ludzi ich związek z gotówką ma kluczowe znaczenie dla sposobu, w jaki zarządzają swoim tygodniowym budżetem”, miał powiedzieć Mark Hall, jeden z autorów badania. „Pomimo, że bankowość internetowa i zakupy stają się coraz powszechniejsze, nasze badania pokazują, że odsetek populacji całkowicie uzależnionej od gotówki nie zmienił się w ciągu ostatnich trzech lat”.

„Ważne jest, aby przejście do technologii cyfrowej nikogo nie pozbawiało praw, zwłaszcza w obliczu kryzysu związanego z kosztami życia, który obecnie tak bardzo obciąża finanse rodziny” – dodał.

„Ludzie coraz częściej zużywają mniej gotówki i przyjmują płatności zbliżeniowe i cyfrowe” — zauważył John Howells — dyrektor generalny sieci ATM LINK — w związku z badaniem. „Jednak jasne jest, że technologia cyfrowa nie służy obecnie wszystkim, a dla osób żyjących z ograniczonym budżetem, gdzie liczy się każdy grosz, nie ma lepszej alternatywy niż banknoty i monety, więc nie spieszą się z wykorzystaniem narzędzi do zarządzania pieniędzmi”.

Odstaw prywatny odrzutowiec! Davos staje się wirtualny, a Światowe Forum Ekonomiczne opracowuje wspaniały program resetu https://t.co/zZWW4sgKo4

— Breitbart Londyn (@BreitbartLondon) 17 stycznia 2022r.

Pojęcie społeczeństwa bezgotówkowego krąży już od dłuższego czasu, a kraje takie jak Szwecja stają się w dużym stopniu uzależnione od transakcji cyfrowych.

Z taką ‘przeprowadzką’ wiąże się szereg korzyści, w tym niższe koszty infrastruktury i skuteczniejsze zapobieganie działalności przestępczej.

Australia na pewnym etapie rozważała nawet wprowadzenie tak zwanego prawa „zakazu gotówki”, które nakładałoby prawny limit na 10 000 USD na wszelkie fizyczne płatności, przy czym każda transakcja o wartości większej niż ta byłaby przestępstwem.

Chociaż od tego czasu prawo zostało zawieszone, jasne jest, że we współczesnym świecie wiele podmiotów – w tym banki i organy regulacyjne – zdecydowanie opowiada się za całkowitym przejściem na technologię cyfrową.

Inni są jednak bardziej sceptyczni, natomiast miasto Filidelfia posunęło się nawet do zakazania bezgotówkowych sklepów i restauracji, aby być bardziej „przychylnym” wobec tych, którzy nie mają kont bankowych.

„Nie prosimy ich o zrobienie czegoś, czego nie wiedzą, jak zrobić” – powiedział lokalny polityk Bill Greenlee po wprowadzeniu zakazu. „Wcześniej przyjmowali gotówkę”.

____________

‘Cashless Society’ Would Leave Millions Struggling – Report, Peter Caddle, 31 Mar 2022

 

Uzupełnienia:

Cyfrowa waluta jest na horyzoncie
Mały zapas gotówki, który miałem jako dziecko, nie był duży, ale był mój. Nikt nie wiedział, gdzie on jest, mogłem go wydać według własnego uznania i nikt nie mógł go […]

____________

„…i nikt nie będzie mógł kupić ni sprzedać” czyli gdzie są obszary testowe
Innymi słowy, normalni ludzie mają zostać eksterminowani w ramach „nowej normalności”, która nie toleruje braku podporządkowania się. Nigdy nie chodziło o chorobę, a jedynie o zainstalowanie globalnego faszyzmu medycznego, aby […]

____________

‘Nie mam nic do ukrycia’ czyli kiepska wymówka
Dobrym początkiem może być skupienie się na wolności. Musimy zacząć od uznania, że twierdzenie, iż „nie masz nic do ukrycia” jest kiepską wymówką, by usprawiedliwić oddanie swojej wolności tym, których […]

____________

Jak nas UBI-ją czyli dochód gwarantowany
Państwo mogłoby wykorzystać UBI nie tylko jako instrument kontroli społecznej; mamy wszelkie powody by sądzić, że osoby odpowiedzialne za państwo wykorzystywałyby swoją władzę ze złych pobudek. […]

 

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!