Czarna dziura czyli gdzie znika broń

Przedstawiciel USA powiedział, że Biały Dom ma „prawie zerową” zdolność śledzenia broni, którą wysyła na Ukrainę. (…) „Wiemy dokładnie przez krótki czas, ale kiedy [broń] wchodzi w mgłę wojny, nie wiemy prawie nic. Wpada do dużej czarnej dziury i po krótkim czasie praktycznie tracimy ją z oczu”.

−∗−

W menu na dziś danie łączone. Dwa artykuły dot. dostaw broni i ogólnie pomocy dla Ukrainy. Ile zadeklarowały poszczególne kraje, kto dostarcza pomoc humanitarną i wojskową oraz kto i dlaczego traci z oczu wysłane uzbrojenie.

Zapraszam do lektury.

___________***___________

 

Biały Dom ma „prawie zerowe” możliwości śledzenia broni, którą wysyła na Ukrainę

Przedstawiciel USA powiedział, że Biały Dom ma „prawie zerową” zdolność śledzenia broni, którą wysyła na Ukrainę. Jak dotąd prezydent Joe Biden zatwierdził dostawy broni dla Kijowa o wartości ponad 3 miliardów dolarów.

Rozmawiając z CNN o broni, jedno ze źródeł doniosło: „Wiemy dokładnie przez krótki czas, ale kiedy [broń] wchodzi w mgłę wojny, nie wiemy prawie nic. Wpada do dużej czarnej dziury i po krótkim czasie praktycznie tracimy ją z oczu”.

Źródło podało, że USA brakuje personelu „na miejscu”, co sprawia, że ​​śledzenie ruchu broni jest prawie niemożliwe. Inne źródło powiedziało CNN, że Ukraina była zachęcana [incentivized] do kłamstwa, aby uzyskać dostęp do większej ilości broni, mówiąc: „To wojna – każde oświadczenie to operacja informacyjna, każde udzielenie wywiadu. Każda transmisja wystąpienia Zełenskiego jest operacją informacyjną”.

Stany Zjednoczone w haniebny sposób uzbroiły ruch oporu przeciwko syryjskiemu prezydentowi Baszarowi al-Assadowi, tylko po to, by wiele z tej broni wpadło w ręce Państwa Islamskiego i innych grup powiązanych z Al-Kaidą. Konsekwencją był islamski kalifat, który przejął duże połacie Iraku i Syrii.

Grupy neonazistowskie, takie jak Batalion Azow, zostały włączone do ukraińskich sił zbrojnych. W niedawnym wywiadzie prezydent Wołodymyr Zełenski został zapytany o obecność tych ekstremistycznych grup w armii Ukrainy. Zełenski upierał się, że „bronią naszego kraju”, mówiąc „są, kim są”.

Brak możliwości śledzenia broni nie powstrzymuje USA przed dalszym wysyłaniem broni na Ukrainę. W zeszłym tygodniu Biden zatwierdził pakiet broni o wartości 800 milionów dolarów. We wtorek Matt Miller, urzędnik Białego Domu, powiedział: „zawsze przygotowujemy kolejny pakiet pomocy w zakresie bezpieczeństwa”.

Stany Zjednoczone twierdzą, że transfery broni zakończyły się sukcesem przy niewielkiej ingerencji Moskwy, a trzecie źródło rozmawiające z CNN twierdzi, że Rosja nie zagraża dostawom broni. Telewizja podała również, że „nie wydaje się, aby Rosja aktywnie atakowała zachodnie dostawy broni na Ukrainę – chociaż nie jest jasne dokładnie dlaczego, zwłaszcza że USA są w posiadaniu informacji, których Rosjanie chcą i dyskutowali o tym zarówno publicznie, jak i prywatnie. ”
__________________

White House has ‘Almost Zero’ Ability to Track Weapons It Sends to Ukraine, Kyle Anzalone, Apr 19, 2022

◊ ◊ ◊

Skąd pochodzi pomoc wojskowa dla Ukrainy

Patrząc na obietnice pomocy wojskowej dla Ukrainy między początkiem rosyjskiej inwazji a 27 marca, to rząd USA dostarczył jak dotąd największą ilość uzbrojenia, broni i innego sprzętu.

Według „Ukraine Support Tracker” zamieszczonego na portalu Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii, do podanej daty zadeklarowano prawie 4,8 miliarda dolarów pomocy wojskowej. Liczba ta może wkrótce wzrosnąć jeszcze bardziej, ponieważ Biały Dom podobno przygotowuje kolejny znaczący pakiet pomocy wojskowej. Wraz z podobnym pakietem ogłoszonym w połowie kwietnia, nowa runda finansowania zwiększy pomoc wojskową USA dla Ukrainy o kolejne 1,6 miliarda dolarów.

Druga w rankingu Estonia zadeklarowała znacznie mniej – 240 milionów dolarów – w podanym okresie, ale pomoc wojskowa, którą przeznaczyła, wynosi aż 0,8 procent PKB tego małego narodu. W ujęciu względnym jest to znacznie więcej niż jakiekolwiek obietnice innych głównych darczyńców na rzecz Ukrainy, nawet przy połączeniu zobowiązań dotyczących pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej. Łączna deklaracja USA w wysokości około 8,3 miliarda dolarów na pomoc humanitarną i wojskową wynosi jedynie około 0,04 procent amerykańskiego PKB.

Kolejnymi największymi dostawcami pomocy wojskowej dla Ukrainy są Wielka Brytania, Włochy, Szwecja i Niemcy. Jeden z większych sąsiadów Ukrainy, Polska, znajduje się dalej na liście, zobowiązując się do bardzo niewielkiej pomocy wojskowej dla tego kraju, ale zamiast tego koncentrując się na deklaracjach pomocy finansowej w wysokości około 900 mln USD, co czyni ją drugim co do wielkości donatorem Ukrainy po USA.

„Ukraine Support Tracker” z portalu Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii systematycznie rejestruje wartość wsparcia, jakie rządy 31 krajów zachodnich zadeklarowały wobec Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego 2022r. Pomoc wojskowa, finansowa i humanitarna, która jest publicznie znana, jest rejestrowana w tej bazie danych.
__________________

Where Military Aid to Ukraine Comes From, Katharina Buchholz, Apr 21, 2022

 

Uzupełnienia:

Ukraińskie onuce w amoku nienawiści
Podstawowym zadaniem współczesnego politruka jest utrzymanie politycznej gawiedzi w stanie ogłupienia. Wiadomo bowiem, nie od dziś, że stan ogłupienia i zbydlęcenia jest czymś co w największym stopniu ułatwia wchłonięcie propagandy. W kwestii […]

__________________

Konflikt na Ukrainie czyli kto tu jest prawdziwym celem
Ważne jest, aby zachodnia opinia publiczna zrozumiała następujący fakt: to my jesteśmy prawdziwym celem konfliktu, a nie Rosja. To Stany Zjednoczone i Europa ucierpią najbardziej, a dolar poniesie największe straty. […]

__________________

Wojna na Ukrainie i „huragan głodu”
Wszystko wskazuje na to, że potrzebne są regionalne i lokalne systemy żywnościowe oparte na krótkich (lub przynajmniej krótszych) łańcuchach dostaw żywności, które będą w stanie poradzić sobie z przyszłymi wstrząsami. […]

__________________

Zemsta pułkownika czyli co robią Zjednoczone Siły Dobra
Wróg GloboCap jest wrogiem wewnętrznym. GloboCap nie ma wrogów zewnętrznych. Dominuje na całej planecie. To jeden wielki globalny świat kapitalistyczny. Od około 30 lat. Większość z nas nie potrafi jeszcze […]

 

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!