„Zastąpienie hasła osobą” czyli przełomowy rok dla biometrii

Influencerzy będą płacić za korzystanie z „fajnych”, „futurystycznych” opcji płatności biometrycznych, które w wymyślonych „viralowych” filmach „dadzą wrażenie posiadania supermocy”. Biometria uratuje sytuację w modnym filmie lub programie telewizyjnym. Jakiś wapniak pójdzie do Question Time i będzie narzekał na nową technologię… tuż przed powiedzeniem czegoś rasistowskiego lub zaprzeczeniem zmianom klimatycznym.

−∗−

 

Rok 2024 i nieunikniony rozwój biometrii

Czy zauważyłeś ostatnio wzmożenie monitów o uwierzytelnienie dwuetapowe? Czy otrzymujesz e-mailem kody weryfikacyjne, których dotarcie zajmuje całą wieczność, więc musisz poprosić o kolejny?

A może proszą cię o wykonanie identyfikacji CAPTCHA, aby „udowodnić, że jesteś człowiekiem”, a ta wydaje się być coraz bardziej skomplikowana lub po prostu w ogóle nie działa?

Dlaczego myślisz, że tak może być?

Jeszcze do tego wrócimy.

Czy wiesz, że mamy „przełomowy rok” dla biometrycznych systemów płatności?

Według niniejszego artykułu z CNBC, JPMorgan i Mastercard są zaangażowane w tę technologię i po pomyślnych próbach zamierzają ją wdrożyć na szeroką skalę w najbliższej przyszłości.

W marcu tego roku JPMorgan podpisał umowę z PopID na rozpoczęcie szerokiego udostępniania systemów płatności biometrycznych w 2025 roku.

Rzecznik Mastercard powiedział CNBC:

„Skupiamy się na biometrii jako bezpiecznym sposobie weryfikacji tożsamości poprzez zastąpienie hasła osobą, co stanowi sedno naszych wysiłków w tym obszarze.”

Apple Pay umożliwia już płacenie za pomocą skanu twarzy, a Amazon wprowadził płatność za pomocą dłoni w wielu swoich stacjonarnych sklepach.

VISA zaprezentowała swoją najnowszą konfigurację płatności biometrycznych dłonią na konferencji w Singapurze na początku tego roku.

Jak pisaliśmy w niedawnym wydaniu „Tydzień w Nowej Normalności”, PayPal wypuszcza własne systemy płatności biometrycznych w imię „zapobiegania oszustwom”.

Jak zawsze, nie jest to problem jedynie „Zachodu”.

Od jakiegoś czasu przodują w tym wyścigu chińskie firmy, a AliPay oferuje opcje płatności biometrycznych już od 2015 roku.

Metro w Moskwie od ponad roku wykorzystuje kamery rozpoznające twarz do płatności biometrycznych.

I nie chodzi tylko o płatności, „zastąpienie hasła osobą” rozprzestrzenia się już na inne obszary.

Mając nadzieję na pozyskanie poparcia dla biometrii ze strony prawicy, rządy krajowe gromadzą dane biometryczne, aby „ograniczyć nielegalną imigrację”. Można oczekiwać, że będzie się to rozprzestrzeniało.

Unia Europejska będzie wdrażać nowy biometryczny system wjazdu/wyjazdu (EES) już w październiku tego roku.

Coraz popularniejsze stają się także podpisy biometryczne.

Laptopy, tablety i smartfony są już wyposażane w technologię odczytu twarzy i skanowania linii papilarnych w celu potwierdzenia twojej tożsamości.

Firmy z branży mediów społecznościowych od lat gromadzą dane biometryczne „w celach bezpieczeństwa i identyfikacji”.

Zaledwie kilka tygodni temu Google Play uruchomił nową funkcję dostępu biometrycznego.

To wszystko jest takie wygodne, prawda? O wiele szybsze niż wysyłanie kodów zabezpieczających pocztą elektroniczną i rozwiązywanie coraz bardziej niemożliwych captcha (obie czynności stały się ostatnio z niewyjaśnionych powodów trudniejsze i bardziej skomplikowane i niewątpliwie nadal tak będzie).

Tak cię załatwią – wygodą.

Nigdy nie usuną „staromodnych” sposobów dostępu do kont, ale korzystanie z nich będzie coraz wolniejsze i trudniejsze, a biometria stanie się szybsza i łatwiejsza.

A tymczasem propaganda zacznie się rozlewać.

Influencerzy będą płacić za korzystanie z „fajnych”, „futurystycznych” opcji płatności biometrycznych, które w wymyślonych „viralowych” filmach „dadzą wrażenie posiadania supermocy”. Biometria uratuje sytuację w modnym filmie lub programie telewizyjnym. Jakiś wapniak pójdzie do Question Time i będzie narzekał na nową technologię… tuż przed powiedzeniem czegoś rasistowskiego lub zaprzeczeniem zmianom klimatycznym.

Być może jakiś poważny włam lub cyberatak dotknie tylko tych, którzy nie przeszli jeszcze na uwierzytelnianie biometryczne.

Wyczuwacie już, o co chodzi.

A przez cały ten czas ponadnarodowe kolosy korporacyjne będą tworzyć ogromną bazę danych zawierającą nagrania głosu, odciski palców i dłoni, skany twarzy i siatkówki.

Dobrze, że rządzi nami uczciwa moralnie elita. Tylko sobie wyobraź, jakie szkody mogliby wyrządzić przy pomocy tego wszystkiego.

____________

2024 & the Inevitable Rise of Biometrics, Kit Knightly, May 21, 2024

−∗−

Warto porównać:

Płatności biometryczne, „Joebi Won Kenobi” i aresztowania gwiazd czyli tydzień w Nowej Normalności
Prawdziwym powodem jest przekierowanie dyskursu poprzez skojarzenie niechęci do spożywania produktów z „mięsa pochodzącego z hodowli komórkowej” z prominentnymi prawicowcami, zamieniając ją w kwestię partyjną. W ten sposób zachęcają młodych […]

____________

PopID czyli biometryczna weryfikacja tożsamości
W oświadczeniu bank ujawnił, że stawia na płatności biometryczne, ponieważ według prognoz branża ta w ciągu najbliższych dwóch lat wzrośnie do 3 miliardów użytkowników i transakcji o wartości 5,8 biliona […]

−∗−

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!