Relacje RP-Ukr w cytatach

Poniższy tekst zawiera tylko cytaty. Komentarz proszę sobie samemu dopisać. Można również zamieścić pod tą notką.

——————————–

UMOWA OGÓLNA między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy w sprawie wzajemnej współpracy w dziedzinie obronności, sporządzona w Warszawie dnia 2 grudnia 2016 r.
(…)
Artykuł  12
1. W razie stanu wyjątkowego, katastrofy naturalnej lub stanu wojennego ogłoszonego na terytorium jednej lub obu Stron, mogą one wzajemnie proponować sobie niezwłoczne wsparcie.

2. Wsparcie, o którym mowa w ustępie 1 niniejszego artykułu, będzie odbywać się na zasadach określonych w prawie wewnętrznym Strony udzielającej tego wsparcia i będzie obejmować:
1) nieodpłatne przekazania uzbrojenia, produktów podwójnego zastosowania i mienia niebojowego pochodzącego z zasobów sił zbrojnych jednej ze Stron;

https://www.prawo.pl/akty/m-p-2019-50,18806214.html

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina 29.03.2022:

– Nawiążę do wypowiedzi ministra Dworczyka: jesteśmy do dyspozycji Ukrainy, jej decyzji, próśb, jej wniosków w tej sprawie. Jeżeli nasi ukraińscy przyjaciele będą chcieli z tego planu skorzystać, pozostajemy do dyspozycji, podobnie jak w przypadku sojuszników. Jesteśmy tutaj sługami narodu ukraińskiego i jego próśb – dodał.

Prezydent Duda 13.06.2022 na odprawie kierowniczej kadry Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP:

(…)
“Postawiło to przed ministrem Obrony Narodowej realne zadanie uzupełnienia stanów uzbrojenia. No cóż proszę państwa takie są fakty.
Przekazaliśmy, krótko mówiąc, ze swojego, nie przekazaliśmy z magazynów, nie przekazaliśmy od kogoś innego, przekazaliśmy to co mieliśmy uważając, że jest to potrzebne, przekazaliśmy to co mamy uważając, że dzisiaj to nie kto inny ale właśnie żołnierze ukraińscy, ale właśnie ochotnicy na Ukrainie z bronią w ręku bronią Europy a więc bronią także nas.
Dlatego podjęliśmy te, co tu kryć, te bardzo trudne decyzje. To przecież są nie tylko kwestie naszego uzbrojenia, to także olbrzymie wydatki i ze strony naszego państwa i olbrzymie poświęcenie, to jak szacujemy co najmniej 1 miliard 700 milionów dolarów w postaci tylko pomocy militarnej ale co jasne i co chyba naturalne oczekujemy uzupełnienia tych braków, które powstały w naszych zasobach, także w ramach sojuszniczych mechanizmów wsparcia.
Pan minister mówił przed momentem o zakupach, które chcemy zrealizować. Tak chcemy je zrealizować ale zakupy potrwają, uzupełnienie stanów uzbrojenia poprzez wyposażenia nas w nowy sprzęt, który dopiero zostanie wyprodukowany, to są co najmniej miesiące ale w dużej części lata. Potrzebujemy uzupełnień szybko dlatego ubiegamy się w tej chwili u właściwie wszystkich naszych sojuszników zwłaszcza tych najpoważniejszych o to żeby przysłali nam sprzęt przecież nie koniecznie nowy, wręcz przeciwnie my przekazaliśmy sprzęt używany także i używany sprzęt jesteśmy gotowi przyjąć, byle uzupełnić przynajmniej w części to co utraciliśmy w sposób, który uznajemy za uzasadniony, jasny i oczywisty”.

https://www.facebook.com/nowa.nadzieja.mentzen.korwin/videos/892954775340305/

ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski  11.07.2022 o wypowiedzi Prezydenta Dudy z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu:

– Bardzo negatywnie było odebrane przez rodziny – bo słyszałem komentarze – gdy prezydent powiedział, że mamy „ważyć słowa”. To jest taka zawoalowana pogróżka. Mamy uważać, co mówimy, nie mamy sprawiać wrażenia, że domagamy się pochówku ofiar – mówił duchowny.
Ks. Isakowicz-Zaleski opisał też jak podczas samych uroczystości, “prezydent najpierw nie chciał podejść do rodzin, ostatecznie udało się, żeby podszedł, po czym powtórzył to (…) że mamy ważyć słowa“.

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska 15.04.2023:

– Całkowita kwota wydatków na Ukrainę wynosi do 2 proc. naszego PKB, tj. ok. 50 mld złotych, więc to jest naprawdę ważna pozycja w naszym budżecie – oceniła Rzeczkowska.

Prezydent Zełenski podczas swojego codziennego wystąpienia do narodu powiedział:

– Przedyskutowaliśmy z przewodniczącym Rady Europejskiej sytuację wokół destrukcyjnego, moim zdaniem, wprowadzonego przez niektóre państwa zakazu wwożenia naszych produktów rolnych. Podkreślam, że to nie tylko narusza obowiązującą umowę stowarzyszeniową między Ukrainą a UE, ale też daje Kremlowi niebezpieczną nadzieję na to, że w naszym wspólnym europejskim domu czyjeś błędne decyzje mogą przeważyć nad wspólnymi interesami. Teraz, gdy Rosja narusza wolność handlu, próbując zablokować dostawy produktów rolnych na światowe rynki, to nie czas, by ktokolwiek szedł śladem państwa-zła, robił coś podobnego. Trzeba znaleźć normalne, konstruktywne wyjście w duchu europejskim z tej niełatwej sytuacji; takie decyzje, które uwzględniałyby interesy wszystkich naszych krajów i Europy ogółem.

Rzecznik ukraińskiego MSZ Oleg Nikołenko poinformował 29.04.2023, że Ukraina złożyła w ambasadzie RP i przedstawicielstwie UE w Kijowie oficjalne noty protestacyjne w sprawie ograniczeń w eksporcie ukraińskich produktów rolnych:

– Takie ograniczenia, bez względu na to, jak bardzo są uzasadnione, są niezgodne z umową stowarzyszeniową między Ukrainą a UE oraz zasadami i normami jednolitego rynku UE. Istnieją wszelkie podstawy prawne do natychmiastowego wznowienia eksportu ukraińskich towarów rolnych do Polski, Rumunii, Węgier, Słowacji i Bułgarii, jak również do kontynuacji niezakłóconego eksportu do innych krajów członkowskich UE i ogólnie niezakłóconego tranzytu wszystkich ukraińskich produktów do innych krajów, zarówno w granicach UE, jak i poza nią.

Zełenski na Telegramie informujący o tej samej rozmowie z szefem RE:

– Szczegółowo omówiliśmy sytuację wokół zakazu wwożenia ukraińskiej produkcji rolnej, wprowadzonego przez niektóre sąsiednie państwa. Sztuczne i bezprawne ograniczenie handlu z Unią Europejską uderza w Ukrainę, która sprzeciwia się rosyjskiej agresji, zarówno gospodarczo jak i politycznie. Jestem przekonany, że w warunkach wojny z Rosją Ukraina, jako kandydat do członkostwa w UE oraz Unia Europejska powinny przestrzegać zapisów umowy stowarzyszeniowej i zasad wspólnego rynku UE.

Tagi: ,

O autorze: piko