Nie będzie wolności słowa na Twitterze. UE grozi zamknięciem platformy

Komisja Europejska postawiła ultimatum, grożąc nowemu właścicielowi Twittera, Elonowi Muskowi, że wyłączy Twittera w przypadku zniesienia cenzury. Komisja Europejska domaga się usunięcia postów i blokady niektórych użytkowników. W przypadku braku spełnienia żądań platforma zostanie wyłączona w krajach UE.

Podczas wideokonferencji francuski unijny komisarz ds. cyfrowych, Thierry Breton, przedstawił Muskowi warunki, które musi spełnić Twitter, jeśli nie chce zniknąć z europejskiego rynku. Według Financial Times UE zakazuje Twitterowi “bezkrytycznego przywracania użytkowników, którzy zostali wyrzuceni z platformy przez poprzednich właścicieli”. /Ultimatum an Elon Musk/

Breton zażądał w imieniu Komisji, by moderatorzy „agresywnie” śledzili tzw. fake newsy. Ponadto Musk musi przekazać UE informacje o liczbie aktywnych i zbanowanych użytkowników Twittera. Jeśli tego nie zrobi, UE zablokuje usługę. Jakiś czas temu Musk pozwolił zablokowanym użytkownikom, którzy nie naruszyli prawa, na powrót.

Stanowisko UE wpisuje się w zasady “lewicowego dyskursu”, które bazują na “tolerancji represywnej”. W takich przypadkach “prawda” nie jest zgodna z faktami, lecz z wypracowanym konsensusem – aktualnie obowiązującą wersją politycznej poprawności. Brak zgodności nazywany jest fake newsem.

O autorze: Redakcja