Znów dzieci zjedzą mniej czyli żywności nie dodrukują

Świat był już pełen głodu, zanim Covid-19 uderzył. W 2020 roku aż 811 milionów ludzi – prawie co dziesiąta osoba – nie miało wystarczającej ilości jedzenia. A teraz świat pędzi w kierunku bezprecedensowego kryzysu głodu.

−∗−

W menu na dziś danie… żywieniowe. O zbliżającej się fali głodu, czynnikach wywołujących to zjawisko i sygnałach jakie do nas docierają. Wszystko okiem pisarza, Michaela Snydera, którego felietony już kilkakrotnie gościły na łamach Portalu św. Ekspedyta.

Zapraszam do lektury.

_____________***_____________

 

Mogą drukować pieniądze, ale nie mogą dodrukować żywności

Ilekroć dochodzi do jakiegoś poważnego kryzysu, nasi politycy zwykle próbują go rozwiązać wydając pieniądze. Ale w tym przypadku to nie zadziała. Nasi przywódcy mogą próbować wrzucić miliardy, a nawet biliony dolarów w globalny kryzys żywnościowy, a nawet mogą przekonać samych siebie, że to robi różnicę. Jednak prawda jest taka, że ​​po prostu nie mogą stworzyć żywności z powietrza. Jak wspomniałem w zeszłym tygodniu, mamy do czynienia z ogólnoświatowym koszmarem o niesamowitych rozmiarach. Ceny nawozów skoczyły do ​​absurdalnych poziomów, niezwykle dziwaczne warunki pogodowe sieją spustoszenie w uprawach na całej planecie, a wojna na Ukrainie spowodowała narastający kryzys podaży, który nie zostanie rozwiązany w najbliższym czasie. Po prostu nie ma żadnej „magicznej różdżki”, którą nasi politycy mogą pomachać, aby ten problem zniknął.

Jeszcze przed nadejściem 2022r. światowe dostawy żywności szły naprawdę dobrze. Ale w rzeczywistości, według doniesień, w 2020 roku ponad 800 milionów ludzi nie miało wystarczającej ilości pożywienia…

Świat był już pełen głodu, zanim Covid-19 uderzył. W 2020 roku aż 811 milionów ludzi – prawie co dziesiąta osoba – nie miało wystarczającej ilości jedzenia. A teraz świat pędzi w kierunku bezprecedensowego kryzysu głodu.

Globalny głód stale rósł podczas pandemii COVID, a teraz już cały szereg innych czynników przyspiesza sprawy. W tym momencie nawet Joe Biden przyznaje, że nadchodzące niedobory żywności „będą prawdziwe”, a jego administracja właśnie ogłosiła, że ​​aż 670 milionów dolarów zostanie skierowanych do krajów, w których sytuacja już stała się dość rozpaczliwa

Dzisiaj administracja Bidena ogłosiła, że ​​Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) i Amerykańska Agencja Rozwoju Międzynarodowego (USAID) podejmują nadzwyczajne kroki w celu przywrócenia pełnej równowagi Bill Emerson Humanitarian Trust (BEHT) w ramach wysiłków zapewnienia 670 milionów dolarów pomocy żywnościowej dla krajów potrzebujących w wyniku niesprowokowanej inwazji Putina na Ukrainę. Świat cierpi z powodu historycznego poziomu globalnego braku bezpieczeństwa żywnościowego, który jest pogłębiany przez wpływ wojny Rosji z Ukrainą na globalne dostawy żywności.

Kiedy wszystkie te pieniądze znikną, Joe Biden nieuchronnie poprosi o więcej.

Ale nie wyczaruje więcej żywności z niczego. Jedyne, co może zrobić, to redystrybuować wszystko, co jest dostępne.

A z każdym mijającym dniem ten narastający kryzys wydaje się być jeszcze gorszy.

W zeszłym miesiącu napisałem długi artykuł o serii tajemniczych pożarów, które mają miejsce w zakładach przemysłu spożywczego w całych Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu miało miejsce jeszcze więcej pożarów, w tym jeden, który miał miejsce w zakładzie Perdue Farms w Wirginii w sobotni wieczór

W sobotę wieczorem w zakładzie Perdue Farms w rejonie South Norfolk w Chesapeake wybuchł pożar.

Straż pożarna w Chesapeake pracuje obecnie nad opanowaniem pożaru przemysłowego w zakładzie przetwarzania i przechowywania zboża.

Strażacy otrzymali telefon na 501 Barnes Road o 20:41 po tym, jak operator zakładu w Perdue zweryfikował i potwierdził pożar w tym miejscu. Wszyscy pracownicy z terenu zostali ewakuowani.

Dlaczego tak wiele ważnych zakładów przetwórstwa żywnościowego nagle staje w płomieniach?

Myślę, że każdy z nas chciałby poznać odpowiedź na to pytanie.

Tymczasem warunki pogodowe nadal przyprawiają o ból głowy rolników w środku kraju. W piątek ogromne tornado przeszło przez ważny obszar rolniczy w Kansas…

Po niszczycielskim tornadzie, które uderzyło w Andover w stanie Kansas, 40 milionów Amerykanów jest poważnie zagrożonych burzami, ponieważ dwa oddzielne fronty pogodowe przechodzą przez kilkanaście stanów.

W piątek przez Kansas przeszło niszczycielskie tornado, które opuściło miasto Andover po dokonaniu rozległych zniszczeń, gdy zrównało z ziemią wiele domów i uszkodziło Capital Federal Amphitheater i lokalny oddział YMCA, w którym częściowo zawalił się dach, podała KWCH.

Po drugiej stronie globu głównym problemem są obecnie ekstremalne upały.

W Indiach bezprecedensowa fala upałów grozi znacznym ograniczeniem produkcji pszenicy

Niezwykle wczesna, rekordowa fala upałów w Indiach zmniejszyła plony pszenicy, co rodzi pytania o to, jak ten kraj zrównoważy swoje potrzeby wewnętrzne z ambicjami zwiększenia eksportu i uzupełnienia niedoborów spowodowanych wojną Rosji na Ukrainie.

Od początku pandemii cena pszenicy wzrosła ponad dwukrotnie, a wielu ekspertów przewiduje, że od tego momentu będzie znacznie wyższa.

Oczywiście ceny nawozów rosną jeszcze szybciej. Niektóre z nich wzrosły ponad trzykrotnie, w wyniku czego na całym świecie w tym sezonie uprawowym będzie użyte znacznie mniej nawozów.

W Brazylii, jedna z największych firm rolniczych ogłosiła właśnie, że w 2022r. znacznie zmniejszy ilość stosowanych nawozów…

Według Bloomberga, rosnące ceny nawozów przemysłowych zmusiły jednego z największych farmerów w Brazylii do zainicjowania planów ograniczenia wysiewu składników odżywczych na polach o co najmniej jedną czwartą w latach 2022-23.

SLC Agricola SA, która zarządza polami soi, kukurydzy i bawełny na obszarze większym niż stan Delaware, zmniejszy zużycie nawozów o 20% i 25%, powiedział dyrektor generalny Aurelio Pavinato.

Nie trzeba dodawać, że podobne rzeczy dzieją się na całej planecie.

Oto przykłady

Oczekuje się, że hodowcy kawy w Brazylii, Nikaragui, Gwatemali i Kostaryce, jednych z największych krajów producentów kawy, będą rozsiewać mniej nawozów z powodu niedoborów i wysokich kosztów. Kooperatywa kawowa reprezentująca 1200 rolników w Kostaryce przewiduje, że w przyszłym roku z powodu rosnących kosztów nawozów produkcja kawy może spaść o 15%.

Międzynarodowe Centrum Rozwoju Nawozów (IFDC) ostrzegło, że ograniczenie stosowania nawozów zmniejszy plony ryżu i kukurydzy w okresie żniw. Rolnicy w Chinach, Indiach, Bangladeszu, Indonezji i Wietnamie – największych krajach producentach ryżu – rozsiewają mniej nawozów i mogą skutkować zmniejszeniem produkcji o 10%, co odpowiada około 36 milionom ton ryżu czyli wystarczającej ilości żywności do wykarmienia pół miliarda ludzi.

Gdy stosuje się więcej nawozów, plony są wyższe i produkuje się więcej żywności.

Gdy stosuje się mniej nawozu, plony są mniejsze i produkuje się mniej żywności.

W 2022r. globalna produkcja żywności będzie znacznie poniżej pierwotnych oczekiwań.

Innymi słowy, żywności nie wystarczy dla wszystkich.

Światowy głód, o którym od lat ostrzegałem, nadszedł.

Sposób, w jaki produkujemy naszą żywność, nie jest zrównoważony, a eksperci wiedzieli o tym od bardzo dawna.

Nieuniknione było, że nadejdzie dzień rozliczenia, a teraz ostatnie wydarzenia znacznie przyspieszyły sprawy.

A naprawdę przerażające jest to, że wiele czynników, które powodują ten kryzys, nie zniknie w najbliższym czasie.

Więc jeśli uważasz, że teraz jest źle, poczekaj jeszcze kilka kolejnych lat…

___________

They Can Print Money, But They Can’t Print Food, Michael Snyder, May 1, 2022

 

Uzupełnienia:

Piątka z bonusem czyli jak wykreować głód
Utrzymywanie wysokiej ceny ropy naftowej jest świadomą decyzją polityczną, która pokazuje, że koszty życia w kryzysie – i wszelkie wynikające z niego niedobory żywności – są projektowane celowo. (…)Po latach […]

___________

Wojna i lockdown – szersze spojrzenie
Globalne ludobójstwo to doskonały sposób na zmniejszenie światowej populacji bez zwracania uwagi. Obywatele w Wielkiej Brytanii i USA martwią się obywatelami Ukrainy, ale wydaje się, że nie obchodzą ich wielcy […]

___________

Wojna na Ukrainie i „huragan głodu”
Wszystko wskazuje na to, że potrzebne są regionalne i lokalne systemy żywnościowe oparte na krótkich (lub przynajmniej krótszych) łańcuchach dostaw żywności, które będą w stanie poradzić sobie z przyszłymi wstrząsami. […]

___________

‘Pandemia’ to nie błąd
Zrujnowali życie, kraje i światową gospodarkę w wyniku świadomej polityki na bazie rozległej sieci kłamstw, a ostatnim aktem oszustwa będzie twierdzenie, że to był „błąd”. Tymczasem ta sama agenda, która […]

 

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!