Umowa Chiny – Iran

Wczoraj [29.03.2021] NASZ_HENRY umieścił pod moją notką komentarz:

“Wszyscy patrzyli na kontenerowiec a w jego cieniu Iran i Chiny podpisały umowę o “kompleksowym partnerstwie strategicznym” na okres 25 lat.
Dopiero będzie się działo ☺☻” {TUTAJ}.

Poczułam się wywołana do tablicy i wpisałam w Google “umowa Chiny Iran”. Natychmiast znalazłam w sieci dwa ciekawe teksty. Pierwszy to opinia Michała Zielińskiego “Sekretny pakt Chin z Iranem” {TUTAJ(link is external)} zamieszczona w portalu RMF24.pl. Autor pisze:

“Oto kolejny dowód na to, że Chiny coraz mniej obawiają się Stanów Zjednoczonych. Zaczynają rozpychać się w obszarze dotychczasowej dominacji USA, czyli w Zachodniej Azji. Chińczycy właśnie podpisali wieloletnią, strategiczną umowę z Iranem, która wiąże oba kraje sojuszem gospodarczym i wojskowym. Według “New York Timesa”, który powołuje się na uzyskane dokumenty w sprawie umowy, Chiny obiecują Iranowi 400 mld dolarów inwestycji w 25 lat, w zamian za zapewnienie preferencyjnych dostaw ropy. Oba kraje planują też współpracę wojskową. (…)
W ostatnich latach Chińczycy sukcesywnie budują pozycję w całym regionie. Coraz bliżej współpracują ze skręcającym w stronę autorytaryzmu tureckim prezydentem Recepem Erdoganem, udzielając Turcji pomocy finansowej, ratując nietrafione inwestycje i kupując udziały w infrastrukturze transportowej. Nawet izraelskie władze podejmują współpracę z Chińczykami w transporcie i rozwoju nowoczesnych technologii. W ostatnim czasie Zjednoczone Emiraty Arabskie kupują chińskie szczepionki, dzięki czemu ich program szczepień jest najbardziej zaawansowany na świecie, nie licząc izraelskiego. (…)
Sojusz Chin i Iranu zmienia rozkład sił w Zachodniej Azji, utrudnia próby powstrzymania irańskiego programu nuklearnego, realizuje plany ekspansji handlowej i inwestycyjnej Chin w tej części świata, ale przede wszystkim demonstruje śmiałość chińskich ambicji w regionie, który od wielu dziesięcioleci stanowił przedmiot żywotnego zainteresowania Stanów Zjednoczonych.
Ameryka już może żyć bez bliskowschodniej ropy, ale próbując zachować pozycję jedynego supermocarstwa zapewne nie pozwoli sobie na stopniową utratę wpływów w kolejnej części świata.”.

Drugi tekst to wczorajszy komentarz Radosława Pyffela “Chiny i Iran podpisały porozumienie. Pyffel: Niezwykle ważny ruch na światowej szachownicy” na stronie internetowej tygodnika “Do Rzeczy” {TUTAJ(link is external)}. Pyffel stwierdza:

“zacieśnienie sojuszu między Chinami a Iranem oznacza trzy rzeczy.
Po pierwsze, potwierdza, że niedawne rozmowy amerykańskich i chińskich dyplomatów na Alasce (18, 19 marca) na pewno nie przyniosą resetu w stosunkach Waszyngtonu z Pekinem.
Po drugie, Chiny wchodzą na obszar zarezerwowany do tej pory dla USA. – Jest to rzecz bez precedensu, bowiem w ostatnich dekadach Bliski Wschód był wyłącznym dominium USA – zauważył Pyffel. Teraz chińskie firmy dostają „zielone światło” do działania i pozostaje pytanie, czy będą w stanie te wielkie inwestycje przeprowadzić. – New York Times podaje, że będą to inwestycje na kwotę 400 miliardów dolarów przez okres 25 lat – zwrócił uwagę Pyffel.
Po trzecie, Chiny wydobywają w ten sposób Iran z międzynarodowej izolacji. Ekspert wyjaśnił, że takim ruchem Chiny utrudniają Stanom Zjednoczonym możliwości narzucenia dyscypliny Iranowi, podając “podają mu tlen”, w sytuacji, w której Teheran jest “duszony” kolejnymi sankcjami.
Co zyskuje Państwo Środka?
Chiny zyskują z kolei nie tylko podłączenie Iranu w projekt Pasa i Szlaku, ale także 25 lat stabilnych dostaw ropy z Iranu, tłumaczył w dalszej części nagrania Radosław Pyffel. Podsumowując, wskazał, że relacje między USA a Chinami coraz wyraźniej się zaostrzają. Stany Zjednoczone będą musiały w tej sytuacji stanowczo zareagować. – Spodziewam się, że będzie to ostry, zdecydowany ruch – podsumował polski specjalista ds. chińskich.”>

Rzeczywiście – będzie się działo. Chiny wykorzystują to, że światowa opinia publiczna zainteresowana jest głównie pandemią oraz wypadkami takimi, jak tego statku w Kanale Sueskim, i bez przeszkód rozszerzają swe wpływy. Najpierw utworzyły największą na świecie strefę wolnego handlu a teraz zawarły pakt z Iranem.

O autorze: elig