Ukradłam

Kopiuję za Wyborczą, niech będzie że ukradłam, ale to przecież nasze. Boję się że zniknie i nie zobaczymy skarbów. Bardzo ciekawe opisy, tak dobre, że prawie każdy temat wklepałam z ciekawości w grafikę google i cuda niewidy, -nie spodziewałam się, że mamy takie skarby, – w  większości niedawno odkryte. Polska to ósmy cud świata.

 

KANDYDATURY W PLEBISCYCIE 7 NOWYCH CUDÓW POLSKI

1. Kolorowe jeziorka. Dolnośląskie / Rudawy Janowickie

2. Wyspa Opatowicka. Dolnośląskie / Wrocław

3. Wyspa Młyńska. Kujawsko-Pomorskie / Bydgoszcz

4. Zespół spichlerzy. Kujawsko-Pomorskie / Grudziądz

5. Twierdza Toruń. Kujawsko-Pomorskie / Toruń

6. Kaplica Św. Trójcy na Zamku. Lubelskie / Lublin

7. Pałac w Kozłówce. Lubelskie / Kozłówka

8. Lodołamacz Kuna. Lubuskie / Gorzów Wielkopolski

9. Klasztor joannitów. Lubuskie / Łagów

10. Palmiarnia w Parku Winnym. Lubuskie / Zielona Góra

11. Księży Młyn. Łódzkie / Łódź

W 1921 r. Scheibler, właściciel przędzalni, dogadał się z Grohmanem, właścicielem zakładu włókienniczego. I tak powstał jeden z najciekawszych i największych zabytków architektury przemysłowej na świecie, który niebawem ma stać się łódzkim Soho. Władze tego miasta starają się o wpisanie Księżego Młyna na listę światowego dziedzictwa UNESCO i ustanowienie go pomnikiem historii.

12. Kolegiata Tumska. Łódzkie / Tum

Podobno głazy na budowę tej kolegiaty nosił diabeł oszukany przez niewiastę, w której się zakochał. Gdy prawda wyszła na jaw, chciał zniszczyć kościół. Bezskutecznie. Do dziś na jednej z wież zostały ślady jego pazurów. Kolegiata w Tumie to jeden z niewielu zabytków romańskich w Polsce.

13. Muzeum Lotnictwa Polskiego. Małopolskie / Kraków

Z liczbą eksponatów przekraczającą 150 samolotów plasuje się w pierwszej 10. europejskich muzeów o podobnym profilu. Znajduje się na terenie dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny, jednego z najstarszych w Europie. Pełen odlot!

14. Skamieniałe miasto. Małopolskie / Ciężkowice

To rezerwat przyrody nieożywionej ze skałkami o niezwykle fantazyjnych kształtach. Można się tu dopatrzeć m.in. piramidy, czarownicy, wodospadu, ratusza. Według legendy są to mieszkańcy miasta ukarani za swoją chciwość lub rozwiązłość. Tak naprawdę jednak skały te narodziły się z osadów dawnego dna morskiego. Przez rezerwat przechodzi niebieski szlak turystyczny.

15. Muzeum Chopina. Mazowieckie / Warszawa

Najnowocześniejsze muzeum biograficzne w Europie, opowiadające o życiu i twórczości Fryderyka Chopina w zupełnie nowy sposób. Ekspozycja atakuje nas za pośrednictwem wszystkich zmysłów: wzroku, dźwięku, a nawet zapachu.

16. Zbiory sztuki secesyjnej w muzeum mazowieckim. Mazowieckie / Płock

Dzięki pieniądzom samorządu i Unii Europejskiej placówka przekształciła się w unikat na skalę Europy. Oszałamiające zbiory secesji i art déco zaczęto gromadzić od lat 60. XX w., ale dopiero teraz można je zobaczyć w pełnej krasie. Na ekspozycję zaadaptowano całą XIX-wieczną kamienicę przy ul. Tumskiej. Efekt jest niezwykły.

17. Ścieżka rekreacyjna dzikiego brzegu Wisły. Mazowieckie / Warszawa

Żadna inna europejska stolica nie może się poszczycić taką atrakcją – ścieżka dla biegaczy i spacerowiczów w centrum miasta, nad dzikim brzegiem rzeki. Otwarto ją w maju. 10 km długości, miękka, piaskowa powierzchnia, a po drodze plaże, boiska, klub, park linowy, a nawet gabinet krzywych luster.

18. Jurapark. Opolskie / Krasiejów

40 ha paleontologii dla każdego. Od 1993 r. prowadzone są tu największe w kraju wykopaliska, od kilkunastu miesięcy jest tu też gigantyczny park edukacyjny. Dzięki nowoczesnej ekspozycji multimedialnej można przenieść się w czasie o kilkaset milionów lat.

19. Wenecja opolska. Opolskie / Opole

Zabytkowe kamieniczki kąpiące się w młynówce zbudowano na fundamentach dawnych murów obronnych. Kiedyś był tu port, dziś reprezentacyjny teren miasta.

20. Podziemia pod Starówką. Podkarpackie / Rzeszów

Mają 369 m długości i 10 m głębokości. Najstarsze fragmenty rzeszowskiej trasy podziemnej pochodzą z XV w. Wykorzystywane były nie tylko przez kupców jako magazyny, ale też przez mieszkańców jako schrony w czasie najazdów Tatarów i podczas II wojny światowej. Obecnie można się w nich schronić przed upałem, bo cały rok panuje tu niezmienna temperatura 12 stopni.

21. Karpacka Troja. Podkarpackie / Trzcinica

Najmłodszy z naszych cudów, bo otwarty dopiero w czerwcu. W latach 90. XX w. we wsi niedaleko Jasła archeolodzy odkryli pozostałości najstarszego grodu obronnego w Polsce. Już we wczesnej epoce brązu istniała u nas bardzo rozwinięta cywilizacja mająca kontakty ze starożytną Troją i Mykenami. Dziś jest tu skansen archeologiczny Karpacka Troja będący jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek w Europie.

22. Monaster Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Podlaskie / Puszcza Knyszyńska

Losy XV-wiecznego męskiego klasztoru prawosławnego są tak dramatyczne jak dzieje tych terenów. Budynek łączy w sobie style rusko-bizantyjski oraz zachodnioeuropejski gotyk. Przechodził z rąk prawosławnych w ręce katolickie i odwrotnie, w końcu został zdewastowany w czasie ostatniej wojny. Mozolna odbudowa obiektu trwa od lat 80. XX w., a od lat 90. XX w. ponownie są tu prawosławni mnisi. W dawnym Pałacu Archimandrytów mieści się unikalne interaktywne muzeum ikon.

23. Wersal Podlasia. Podlaskie / Białystok

Pałac Branickich to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce. W XVII i XVIII w. właściciele skupili wokół siebie znakomitych artystów epoki, co widać gołym okiem. Obecnie trwają prace nad rekonstrukcją gigantycznych pałacowych ogrodów – wkrótce park będzie równie piękny jak pałac, do którego przylega.

24. Centrum Hewelianum. Pomorskie / Gdańsk

Forty na Górze Gradowej od XIX w. broniły mieszkańców Gdańska, potem przyciągały nieciekawe typy. Teraz, dzięki bardzo udanej rewitalizacji, uczą w interaktywny sposób, czym jest chemia i fizyka. I to wszystkie pokolenia.

25. Stara Osada Rybacka i Muzeum Wsi Słowińskiej. Pomorskie / Kluki

Kiedyś na tych ziemiach mieszkali Słowińcy, czyli lud kaszubski znany ze swojej barwnej kultury. Obecnie jest tu muzeum, które ratuje wiele ich obyczajów od zapomnienia. Najważniejszym wydarzeniem roku w Klukach jest Czarne Wesele. I chociaż nie chodzi tu o przyjęcie po ślubie, ale o kopanie torfu, to i tak jedzenia i napitków wtedy nie brakuje. A wszystko to pośród pięknych krajobrazów Słowińskiego Parku Narodowego.

26. Nikiszowiec. Śląskie / Katowice

W tym roku stał się pomnikiem historii, ale nie zamienił się w skansen. W zabytkowych ceglanych murach Nikiszowca, górniczej dzielnicy Katowic, nadal toczy się życie, choć coraz mniej ma ono wspólnego z kopalniami i węglem. Urok zrewitalizowanego osiedla nieraz już zachwycił filmowców – tu kręcił swoje dzieła o Śląsku m.in. Kazimierz Kutz.

27. Szlak Brzeskich Polichromii. Śląskie / Brzeg i okolice

Unikalne gotyckie polichromie przetrwały tylko dlatego, że chciano je kiedyś zniszczyć. Zwolennicy reformacji pokryli je warstwą grubego tynku, który okazuje się, że jest najlepszym zabezpieczeniem. Szlak Polichromii Brzeskich obejmuje 14 zabytkowych świątyń. W czterech odsłonięto już malowidła. Najcenniejsze w Majułowicach nazywanych Śląską Sykstyną.

28. Zamek Krzyżtopór. Świętokrzyskie / Ujazd

Choć nigdy nieukończony, i tak imponuje rozmachem. Zamek w Ujeździe powstał w XVII w. i był jedną z największych i najznakomitszych rezydencji magnackich w Polsce. Mimo licznych badań do dziś nie wiadomo, kiedy Krzysztof Ossoliński rozpoczął jego budowę, co tylko dodaje mu tajemniczości.

29. Jaskinia Raj. Świętokrzyskie / Kielce

Zaledwie 11 km od centrum Kielc. Charakteryzuje ją przepiękna szata naciekowa o oryginalnych kształtach. I choć zwykle jaskinie kojarzą się bardziej z piekłem niż z rajem, to w przypadku tej nazwa ma swoje głębokie uzasadnienie.

30. Kortowo. Warmińsko-mazurskie / Olsztyn

Najpiękniejsze miasteczko akademickie w Polsce. Tu się nie tylko studiuje, ale też odpoczywa – nad Jeziorem Kortowskim albo w jednym z licznych klubów studenckich. Obok akademików Uniwersytetu Warmińsko-mazurskiego jest tu solidna baza noclegowa dostępna dla wszystkich.

31. Kanał Elbląski. Warmińsko-mazurskie / Elbląg
Kanał powstał w XIX w. i jest unikatem na skalę europejską. Łączy jezioro Drużno z Drwęcą i Jeziorakiem. Z powodu różnicy wzniesień dochodzącej nawet do stu metrów konieczne było zaprojektowanie pięciu pochylni, po których jednostki są przeciągane na szynach. Kanał jest też największym siedliskiem ptactwa w regionie.

32. Zamek Cesarski. Wielkopolskie / Poznań

Najmłodszy zamek monarszy w Europie powstał w latach 1905-1910 na zlecenie pruskiego cesarza Wilhelma II. Zachowała się sala tronowa i marmurowy cesarski tron. W 1939 r. obiekt przekształcono w siedzibę Hitlera. Mało kto wie, że jest to jedyne na świecie w pełni zachowane wnętrze w stylu III Rzeszy.

33. Parowozownia. Wielkopolskie / Wolsztyn

Ostatnia czynna parowozownia na świecie: z 30 zgromadzonych w niej lokomotyw na parę ciągle jeździ osiem. Szczególną atrakcją jest parowóz zwany “Piękną Heleną”. Na miejscu działa muzeum, w którym skompletowano eksponaty związane z historią kolei. W Wolsztynie odbywają się międzynarodowe zjazdy parowozów, a także słynna Wolsztyńska Parada Parowozów.

34. Międzyodrze. Zachodniopomorskie / Dolina Dolnej Odry

Niektórych zachwyca swoją dzikością, gdyż jest to kraina rozlewisk i mokradeł zamknięta między dwoma odcinkami odry. Innych fascynuje tu czar dawnej techniki: metalowe wrota czy przekładnie zębate. Wszyscy są zgodni, że jest to miejsce, w którym zapomina się o bożym świecie.

35. Cmentarz Centralny. Zachodniopomorskie / Szczecin

Największa w Polsce i trzecia co do wielkości nekropolia w Europie. A równocześnie piękny park. Rośnie tu 415 odmian drzew i krzewów, także egzotycznych. Kilka miesięcy temu wyznaczono w nim rewelacyjną ścieżkę botaniczną.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,9896996,Rozpoczal_sie_plebiscyt_7_nowych_cudow_Polski.html

 

O autorze: circ

Iza Rostworowska