„Zadawanie właściwych pytań jest centralnym działaniem transformacji… Kluczowe pytanie powoduje kiełkowanie świadomości. Właściwie ukształtowane pytanie zawsze wynika z podstawowej ciekawości tego, co za tym stoi. Pytania są kluczami, które powodują, że tajne drzwi psychiki otwierają się”
−∗−
Tłumaczenie: AlterCabrio – ekspedyt.org
−∗−
Jak rozwijać szósty zmysł – siła intuicji
TRANSKRYPCJA
„Wierzymy tylko w te myśli, które powstały nie w mózgu, lecz w całym ciele”.
W.B. Yeats, Essays and Introductions
Intuicja jest jedną z najpotężniejszych zdolności zdobywania wiedzy o świecie. Obok rozumu, nauki i wyobraźni jest jednym z głównych środków, za pomocą których odkrywamy prawdę. Wielki psycholog William James posunął się tak daleko, że zasugerował, iż intuicja jest „czymś głęboko w nas, a rozumowy argument jest jedynie powierzchniowym przejawem”. (William James, The Varieties of Religious Experience)
W tym filmie badamy, jak możemy wykorzystać naszą intuicję, aby odpowiedzieć na wielkie pytania życia – pytania takie jak: Jaki jest mój cel? Jak znaleźć sens w moim istnieniu? Czy powinienem/-nam dokonać poważnej zmiany w karierze? Czy powinienem/-nam zakończyć związek?
„Zadawanie właściwych pytań jest centralnym działaniem transformacji… Kluczowe pytanie powoduje kiełkowanie świadomości. Właściwie ukształtowane pytanie zawsze wynika z podstawowej ciekawości tego, co za tym stoi. Pytania są kluczami, które powodują, że tajne drzwi psychiki otwierają się”.
Clarissa Estés, Women Who Run With the Wolves
Intuicja to proces, który działa poniżej progu świadomej percepcji. Czerpiąc z wrodzonej mądrości psychiki, ucieleśnionej mądrości fizycznego ja i całego życia doświadczeń, nasza intuicja wykorzystuje te źródła wiedzy, aby uzyskać wgląd, który jest poza zasięgiem świadomej myśli. Jak to robi, nie do końca jest zrozumiane, lub jak napisał Carl Jung:
„Uważam, że intuicja to rodzaj percepcji, która nie odbywa się ściśle za pośrednictwem zmysłów, ale poprzez nieświadomość, i wtedy ją porzucam, mówiąc: „Nie wiem, jak to działa”.
Carl Jung, Collected Works Volume 18
Choć intuicja to tajemnicze zjawisko, możemy podjąć pewne kroki, które pomogą nam wygenerować intuicyjne spostrzeżenia, mogące odpowiedzieć na najważniejsze pytania życiowe.
Pierwszym krokiem jest jasne sformułowanie pytania. Nasze pytanie nie powinno być trywialne, ale transformacyjne. Powinno być takie, że jeśli na nie odpowiemy, będzie miało trwały wpływ na bieg naszego życia. Ten krok jest prosty, ale wiele osób nigdy go nie podejmuje. Nie formułują świadomie wielkich pytań życiowych, które domagają się odpowiedzi, a jak pisze Bernardo Kastrup w More Than Allegory, „Dopóki intelekt nie zada właściwych pytań, ostateczne odpowiedzi życia i rzeczywistości pozostaną nieuchwytne”.
Aby zmusić intuicyjny umysł do pracy nad znalezieniem odpowiedzi, których szukamy, najlepiej jest pozbyć się naszego introspektywnego, rozumującego umysłu po tym, jak wykona on swoje zadanie sformułowania pytania. Ponieważ tak jak mądry mędrzec spędza wiele czasu w medytacyjnej ciszy, tak też intuicyjny umysł działa najlepiej, gdy nie przeszkadza mu zbyt wiele świadomego myślenia. Albo jak pisze Kastrup:
„Intelekt autorefleksyjnie rozważa swoje okoliczności i zadaje coraz bardziej wyrafinowane pytania, podczas gdy umysł [nieświadomy] — popychany przez te pytania — reaguje intuicyjnie, udzielając symbolicznych odpowiedzi. W rzeczywistości tak właśnie zazwyczaj działa każda kreatywna osoba w każdej dziedzinie aktywności intelektualnej, od nauki po biznes: najpierw intelekt rozważa problem i powtarza właściwe pytania do postawienia. Następnie musisz przestać myśleć, aby pytania miały szansę wniknąć do umysłu [nieświadomego]. Gdy to zrobią, inspiracja nagle uderza, jakby znikąd”.
Bernardo Kastrup, More Than Allegory
Uciszanie umysłu jest jednak przeciwieństwem tego, co robi wiele osób, próbując odpowiedzieć na wielkie pytania życia. Z powodu błędnego przekonania, że świadome rozumowanie jest naszym najpotężniejszym narzędziem poznawczym, wielu z nas bez końca rozmyśla nad tymi pytaniami i ma nadzieję, że im więcej o nich myślimy, tym bardziej prawdopodobne jest, że znajdziemy rozwiązanie. Często jednak wszystko, co robimy, to kręcimy się w kręgu myśli i nigdy nie dochodzimy do satysfakcjonujących odpowiedzi.
W swojej książce Extraordinary Knowing psychoanalityk Elizabeth Lloyd Mayer sugeruje, że zjawisko posiadania czegoś na końcu języka jest prostym przykładem pokazującym, jak intuicja działa najlepiej, gdy przestajemy próbować świadomie znaleźć odpowiedź na pytanie lub problem. Albo jak pisze:
„…jeśli pomyślisz o czasie, kiedy bardzo starałeś się coś zapamiętać, wiesz, że im bardziej starałeś się to zapamiętać, tym bardziej to w sobie tłumiłeś. Jednak kiedy się zrelaksowałeś i pozwoliłeś temu czemuś się ujawnić, to od razu wypłynęło na powierzchnię. Dokonałeś tego bez wysiłku. Tak działa intuicja. Bez wysiłku. To łatwiejsze, niż myślisz”.
Elizabeth Lloyd Mayer, Extraordinary Knowing
Niemiecki filozof Arthur Schopenhauer podkreślał również, że mądrość, która emanuje z umysłu intuicyjnego, jest najbardziej widoczna, gdy zmniejszamy rozmyślanie umysłu świadomego. Albo jak pisze:
„Zapoznałem się z danymi faktograficznymi pewnego teoretycznego i praktycznego problemu. Nie myślę o tym więcej, ale często po kilku dniach odpowiedź na problem sama przychodzi mi do głowy. Operacja, która ją wytworzyła, pozostaje jednak dla mnie… tajemnicą…”
Arthur Schopenhauer, Parerga and Paralipomena
Uciszenie umysłu można promować poprzez takie działania jak techniki relaksacyjne, medytacja, drzemki, słuchanie muzyki lub spacery na łonie natury. Musimy po prostu zrobić coś, co odciągnie naszą uwagę od problemu. Wiadomo również, że chwile tuż przed snem lub tuż przed przebudzeniem są odpowiednie do intuicyjnych spostrzeżeń, ponieważ w tym czasie nasza świadoma myśl jest na minimalnym poziomie.
Oprócz wyciszania umysłu powinniśmy dążyć do połączenia się z ciałem, ponieważ intuicyjne spostrzeżenia prezentują się zarówno jako doświadczenia cielesne, jak i jako świadome myśli. Nasza zdolność wykrywania intuicji jest zatem krzewiona przez ćwiczenia, które trenują nas w ciele fizycznym. Albo jak pisze Iain McGilchrist:
„Nawet jeśli [intuicyjne spostrzeżenia] manifestują się jako poznawcze, są ucieleśnione w tym sensie, że są zarówno uwarunkowane, jak i informują ruch naszych kończyn, nasz oddech i puls, emocje naszego serca, jelit i umysłu…”
Iain McGilchrist, The Matter With Things
Przeczucia [gut feelings] są jedną z podstawowych form intuicyjnej komunikacji. W swojej książce Intelligence in the Flesh, Guy Claxton zauważa, że „Jeśli powiedziano ci: ‘Najlepszym sposobem wykonania tego zadania jest pójście za przeczuciem’, wykonasz je lepiej. Ta prosta sugestia wystarczy, aby przekierować twoją uwagę z bardziej racjonalnych strategii na bardziej intuicyjne”. (Guy Claxton, Intelligence in the Flesh)
Jelita oprócz tego, że są integralną częścią naszych zdolności intuicyjnych, odgrywają również ważną rolę w naszych doświadczeniach emocjonalnych, lub jak pisze McGilchrist:
„Jelita i psychika są ściśle powiązane. Lęk, depresja i inne zaburzenia mają charakterystyczne wyrazy w zachowaniu jelit – a powiązania działają w obie strony: choroby jelit wpływają na umysł i nastrój”.
Iain McGilchrist, The Matter With Things
Zdając sobie sprawę z roli, jaką jelita odgrywają w przetwarzaniu emocji, nie będzie zaskoczeniem, gdy dowiemy się, że chroniczne tłumienie emocji utrudnia nasze zdolności intuicyjne. Kiedy zrywamy połączenie z sygnałami emocjonalnymi, które pochodzą z jelit, zrywamy również połączenie z ważnym źródłem intuicyjnej komunikacji. Albo jak pisze McGilchrist: „brak świadomości emocji negatywnie wpływa na intuicyjne podejmowanie decyzji”. (Iain McGilchrist, The Matter With Things)
Zadawanie pytań, wyciszanie umysłu, nawiązywanie kontaktu z ciałem i zwiększanie świadomości emocjonalnej to kroki, które możemy podjąć, aby zwiększyć szansę na uzyskanie intuicyjnego wglądu, który może odmienić nasze życie.
W swojej książce Extraordinary Knowing, Elizabeth Lloyd Mayer przeprowadza wywiady z wieloma osobami, które wykazują niezwykłe zdolności intuicyjne. Jedną z osób, z którymi przeprowadzała wywiady, była kobieta o imieniu Helen Palmer, która, jak zauważa Mayer, „pisała dużo o intuicji i podróżowała po całym świecie dzięki swojej szkole, która uczy ludzi rozwijać zdolności intuicyjne”.
Na zakończenie tego filmu zwrócimy się do spostrzeżeń Palmer, aby uzyskać praktyczne porady na temat tego, jak wzmocnić nasze zdolności intuicyjne.
„[Intuicja] to zupełnie inna odmiana wiedzy niż wiedza, którą nazywamy racjonalną. Jest inna w swoim rodzaju. I nie możesz, po prostu nie możesz, angażować się w oba rodzaje wiedzy w tym samym czasie. Ten stopień intuicyjnej wiedzy opiera się na innych, subtelniejszych sygnałach niż racjonalna wiedza. Sygnały te stają się dostrzegalne dopiero wraz ze zmianą świadomości, zmianą myślenia racjonalnego. To wstrząs dla osób wykształconych intelektualnie, gdy to zrozumieją. Ale kiedy uczysz się przechodzić tam i z powrotem, uczysz się jej ufać. A zmiana staje się łatwiejsza — szybsza i bardziej automatyczna… Nasze umysły opierają się intuicyjnej wiedzy. Kiedy nauczysz się rozluźniać ten opór, możesz zacząć odzyskiwać intuicję spod jej wytłumienia przez racjonalny umysł. Im więcej z nią pracujesz, tym bardziej niezwykła staje się twoja wiedza. Uwalniasz stan receptywny od jego pancerza ego. Uczysz się być bardziej chłonnym”.
Elizabeth Lloyd Mayer, Extraordinary Knowing
________________
How to Cultivate Your Sixth Sense – The Power of Intuition, Academy of Ideas, May 10, 2025
−∗−
Niebezpieczne jest grzebanie się w takich rzeczach bo można otworzyć się na złego ducha.
I nikt nie powie, że szersza intuicja oznacza większą podatność na choroby psychiczne z powodu nadmiernego otwarcia na świat cokolwiek by to znaczyło. Może tak być, że są osobniki, które po prostu mają większą intuicję i są zdrowe.
Helen Palmer jest autorką enneagramu, który ma okultystyczne inspiracje i koniec końców popełniła samobójstwo.