„Przywracanie racjonalności” czyli nowa alternatywa dla zmęczonych Niemców

„Zdecydowaliśmy się założyć nową partię, ponieważ jesteśmy przekonani, że sprawy nie mogą trwać tak jak obecnie”, dodając, że „w przeciwnym razie prawdopodobnie nie rozpoznamy naszego kraju za dziesięć lat”. Skrytykowała politykę starych partii, która doprowadziła do „niekontrolowanej migracji”, którą z kolei obwiniła za pogłębienie istniejących wcześniej „problemów w [niemieckich] szkołach, a zwłaszcza w biedniejszych dzielnicach”.

−∗−

Tłumaczenie: AlterCabrio – ekspedyt.org

−∗−

Sahra Wagenknecht (w środku), polityk lewicowej niemieckiej partii Die Linke, opuszcza salę obrad po przemówieniu na konferencji prasowej na temat planowanego założenia nowej partii, która odbędzie się 23 października 2023r. w Berlinie. Wagenknecht zaprezentowała swoje nowe stowarzyszenie, nazwane BSW od „Bündnis Sahra Wagenknecht” (Sojusz Sahra Wagenknecht), pomyślane jako pierwszy krok w kierunku utworzenia partii, prawdopodobnie na początku przyszłego roku. Foto: John MACDOUGALL/AFP

 

Niemcy: Wagenknecht ogłasza powstanie nowej partii, która ma „przywrócić racjonalność”

Wagenknecht stwierdziła: „Postanowiliśmy założyć nową partię… w przeciwnym razie prawdopodobnie nie rozpoznamy naszego kraju za dziesięć lat”.

Po wielu miesiącach spekulacji, że to zrobi, charyzmatyczna, zawsze kontrowersyjna Sahra Wagenknecht, która była członkinią niemieckiego Bundestagu z ramienia skrajnie lewicowej partii Die Linke, w końcu zdecydowała i oficjalnie ogłosiła zarówno swoje odejście z partii coraz bardziej lewicowo-liberalnej jak i plany utworzenia nowej partii.

Przemawiając na wypełnionej po brzegi konferencji prasowej w Berlinie w poniedziałek, 23 października, Wagenknecht powiedziała: „Zdecydowaliśmy się założyć nową partię, ponieważ jesteśmy przekonani, że sprawy nie mogą trwać tak jak obecnie”, dodając, że „w przeciwnym razie prawdopodobnie nie rozpoznamy naszego kraju za dziesięć lat”.

Skrytykowała politykę starych partii, która doprowadziła do „niekontrolowanej migracji”, którą z kolei obwiniła za pogłębienie istniejących wcześniej „problemów w [niemieckich] szkołach, a zwłaszcza w biedniejszych dzielnicach”. Ponadto Wagenknecht podkreślała, że ​​głównym impulsem do utworzenia własnej partii politycznej jest zamiar przywrócenie racjonalności zarówno w polityce, jak i w sprawach gospodarczych.

.

Argumentowała, że ​​ograniczenie tworzenia wartości przemysłowej w Niemczech w dużej mierze przypisuje się polityce „czerwonego światła”, sankcji lewicowo-liberalnej koalicji wobec Rosji, a za międzynarodową izolację kraju obwiniała jej „politykę zagraniczną grożenia palcem”.

Kolejnym zasadniczym celem partii, stwierdziła Wagenknecht, jest poszerzenie „korytarza opinii” w Niemczech, gdyż obecnie debata polityczna w kraju prowadzona jest w taki sposób, że „kto odbiega od dominującego nurtu opinii, jest szybko zniesławiany i piętnowany.”

„To niegodne demokracji” – oświadczyła Wagenknecht. Ubolewała także nad „presją dostosowania się” i wskazała na badania opinii publicznej, które wykazały, że prawie połowa Niemców nie ma już odwagi wypowiadać się w obawie przed zemstą polityczną, gospodarczą czy społeczną.

Stowarzyszenie o nazwie Sahra Wagenknecht Alliance for Reason and Justice [Sahra Wagenknecht Sojusz dla Rozsądku i Sprawiedliwości] ma stanowić odskocznię do powołania nowej partii politycznej, która po raz pierwszy zamierza wystawiać kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024r., a następnie w wyborach we wschodnich landach Saksonii, Turyngii i później w Brandenburgii w tym samym roku.

Dziewięciu parlamentarzystów z Die Linke dołączy do Wagenknecht, tworząc nową partię, w tym czołowi członkowie partii, tacy jak aktualna liderka grupy parlamentarnej w Bundestagu Amira Mohamed Ali, członek Bundestagu Christian Leye i były prezes Die Linke w Północnej Nadrenii Westfalii Lukas Schön.

Mohamed Ali nazwała to posunięcie „koniecznym i słusznym” i podkreśliła, że parlamentarzyści, którzy zdecydowali się pójść za Wagenknecht, „od dawna walczyli o skorygowanie kursu [w Die Linke], co doprowadziło do tego, że straciło ono polityczne znaczenie”.

Poseł Christian Leye powiedział dziennikarzom, że nowa partia będzie szukać głosów wśród „osób o niskich i średnich dochodach, emerytów, związkowców i członków rad zakładowych”, dodając, że takie grupy są obecnie niedostatecznie reprezentowane w niemieckiej polityce.

Ponieważ Die Linke, przed ucieczką Wagenknecht i dziewięciu innych posłów, miała w swojej frakcji parlamentarnej 38 posłów, a zgodnie z przepisami Bundestagu partia musi mieć 36 posłów, aby pozostać frakcją, partia lewicowa prawie na pewno straci swój status ugrupowania parlamentarnego w Bundestagu w wyniku podziału.

Wagenknecht od dawna jest zwolenniczką pokoju z Rosją i przeciwnikiem dostaw broni na Ukrainę. Jest trzecim najpopularniejszym politykiem w Niemczech, a według sondaży jej partia może zdobyć w wyborach federalnych do 27% głosów. Warto zaznaczyć, że Partia Lewicowa jest następczynią partii SED, która rządziła Niemiecką Republiką Demokratyczną (NRD).

_______________

Germany: Wagenknecht Announces New Party To “Restore Rationality”, Robert Semonsen, October 23, 2023

−∗−

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!