Od kapitalizmu do talentyzmu czyli Klaus łączy wszystkich

Na początku tego tygodnia Klaus Schwab otrzymał możliwość wystąpienia na szczycie ASEAN, spotkaniu rządów Azji Południowo-Wschodniej. Skorzystał z okazji, aby promować połączenie władzy państwowej i korporacyjnej. Dlaczego w ogóle tam się znalazł szef organizacji pozarządowej reprezentującej prywatne interesy korporacji?

−∗−

Tłumaczenie: AlterCabrio – ekspedyt.org

−∗−

 

Schwab na szczycie azjatyckim promuje połączenie władzy państwowej i korporacyjnej

Na początku tego tygodnia Klaus Schwab otrzymał możliwość wystąpienia na szczycie ASEAN, spotkaniu rządów Azji Południowo-Wschodniej. Skorzystał z okazji, aby promować połączenie władzy państwowej i korporacyjnej. Dlaczego w ogóle tam się znalazł szef organizacji pozarządowej reprezentującej prywatne interesy korporacji?

Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej („ASEAN”) zrzesza dziesięć państw członkowskich. Oprócz ustanawiania „partnerów dialogu” z wieloma innymi krajami – w tym „kompleksowych partnerstw” z Australią, Indiami i Chinami – ASEAN nawiązał partnerstwa z organizacjami takimi jak Organizacja Narodów Zjednoczonych („ONZ”) i wyspecjalizowane agencje ONZ.

Szczyt ASEAN, który odbywa się dwa razy w roku, jest najwyższym organem decyzyjnym w ASEAN, w skład którego wchodzą szefowie państw lub rządy państw członkowskich ASEAN. Powinno zatem budzić zdziwienie, że Klaus Schwab, który nie reprezentuje żadnego kraju, a tym bardziej kraju Azji Południowo-Wschodniej, pojawił się na ostatnim szczycie zorganizowanym w Indonezji.

43. Szczyt ASEAN odbył się w Dżakarcie w dniach 5–7 września 2023r. Na swojej stronie internetowej Szczyt jest opisany jako „dwustronne spotkania przywódców uczestniczących krajów”. Jednak Schwab, który reprezentuje duże korporacje, wepchnął się.

Jak napisał wczoraj na Twitterze australijski polityk Craig Kelly: „Dlaczego Klaus przemawia na obecnym szczycie ASEAN w Indonezji? I dlaczego Klaus również opowiada się za połączeniem władzy państwowej i korporacyjnej?”

Przemawiając na wtorkowym szczycie ASEAN, Schwab powiedział, że wraz z fuzją korporacji i państwa, co nazywa „współpracą publiczno-prywatną”, będziemy świadkami przejścia od „ery kapitalizmu do ery talentów” [talentism], w której innowacja staje się „kluczowym czynnikiem konkurencyjnym”. Zdążył też wyjaśnić, że łącząc korporacje i państwo „rządy nadal wyznaczają kierunek, ale biznes zapewnia innowacyjną siłę”.

SEA Today News: 43. szczyt ASEAN i powiązane szczyty (dzień 1), 5 września 2023r.
 

Schwab zaśmiecał także scenę podczas szczytu ASEAN w 2022r. Podobnie jak w tym roku, pojawiły się pytania, dlaczego niewybrany przywódca Światowego Forum Ekonomicznego, organizacji pozarządowej, jest obecny wśród demokratycznie wybranych urzędników.

Zaraz po szczycie ASEAN w 2022r. Schwab ponownie spotkał się z przedstawicielami rządowymi podczas szczytu Business 20 („B20”) na Bali. To ten sam szczyt B20, na którym indonezyjski minister zdrowia Budi Gunadi Sadikin mówił o globalnym systemie nadzoru patogenów. „Te patogeny potrzebują systemów nadzoru, takiego, jakbyś został zaatakowany przez kosmitów poza granicami kraju” – powiedział.

Następnie Sadikin powiedział obecnym biznesmenom, że można zarobić pieniądze. „To dla was szansa, aby zająć się biotechnologią” – powiedział. „Ponieważ ten [wrogi patogen] jest największym zagrożeniem [dla] ludzkości. Zatem ludzie i rząd będą politycznie nalegać, aby wydawać pieniądze w tym sektorze.”

Ludzie nie będą nalegać, aby „wydawać pieniądze w tym sektorze”, ponieważ biotechnologia stanowi zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także dla całego życia na Ziemi – powinna zostać zakazana. Szkody i zgony spowodowane zastrzykami covidowymi stanowią na to wystarczający dowód.

B20 to oficjalne forum dialogu Grupy 20 („G20”) z globalną społecznością biznesową. To kolejna organizacja, która zaciera granice między interesami publicznymi i prywatnymi i przybliża świat do ideologii świata rządzonego przez niewybieranych biznesmenów. Taki właśnie światowy system przewidywał Schwab w 2019 roku.

Światowe Forum Ekonomiczne, a nie rządy krajowe, jest głównym orędownikiem czwartej rewolucji przemysłowej. Mówiąc w wywiadzie dla India Today o tym, kto będzie dowodził jego dystopijną czwartą rewolucją przemysłową, Klaus Schwab powiedział, że wierzy, że będzie to system kapitalizmu interesariuszy [stakeholder capitalism]:

„Uważam, że kapitalizm państwowy w krótkiej perspektywie. W krótkim okresie daje to pewne korzyści, ponieważ można w skoncentrowany sposób zmobilizować dużo zasobów, aby osiągnąć konkretny cel. Wierzę jednak, że przyszłością nie jest kapitalizm państwowy ani kapitalizm akcjonariuszy, przyszłością jest to, co nazywam kapitalizmem interesariuszy, który łączy się z odpowiedzialnością społeczną” – powiedział.

System kapitalizmu interesariuszy Schwaba to taki, w którym firmy dążą do tworzenia długoterminowej wartości zamiast krótkoterminowych zysków, a rządy z nimi współpracują. Innymi słowy, rządzą firmy nastawione na zysk.

W 2021r. Schwab wydał książkę „Kapitalizm interesariuszy: globalna gospodarka, która działa na rzecz postępu, ludzi i planety” [Stakeholder Capitalism: A Global Economy that Works for Progress, People and Planet], aby sprzedać swoją ideologię. Aby promować książkę, różni komentatorzy z całego świata zebrali się, aby „dyskutować” na jej temat.

Wśród osób, które poparły książkę w oczekiwaniu na jej wydanie, byli przywódcy polityczni i biznesowi. Byli wśród nich dyrektorzy generalni Microsoft, Salesforce, Tata Sons, Grupo Santander i Bank of America oraz premierzy Belgii i Holandii Alexander De Croo i Mark Rutte. Wiolonczelistka Yo-Yo Ma, Jane Goodall (założycielka Instytutu Jane Goodall i Orędowniczka Pokoju ONZ) i dyrektor Oxfam Gabriela Bucher również pochwaliły mającą się wkrótce ukazać książkę Schwaba. Nie jest zaskakujące, że zwolennicy tej ideologii wywodzili się ze świata polityki, biznesu i organizacji pozarządowych („NGO”).

Jak zauważył Iain Davis w artykule z 2022r.:

[Międzynarodowy porządek oparty na zasadach] można dokładniej opisać jako narzędzie ogólnoświatowej sieci kapitalistycznych interesariuszy służącej do manipulowania państwami narodowymi w dążeniu do realizacji własnego, przeważnie prywatnego, korporacyjnego programu. Do prawdy, możemy twierdzić, że wszystko to już kiedyś było.

Prawdziwie globalna sieć korporacji, think tanków, prywatnych fundacji, organizacji międzyrządowych, organizacji pozarządowych i rządów współpracuje w celu przekształcenia globalnych programów politycznych w politykę i ustawodawstwo na poziomie władz krajowych i lokalnych. Jest to Globalne Partnerstwo Publiczno-Prywatne („G3P”), którego zasięg rozciąga się na każdy kraj.

Technocracy: The Operating System For The New International Rules-Based Order, Iain Davis, 22 February 2022

__________________

Schwab promotes the merging of state and corporate power at Asian Summit, Rhoda Wilson, September 8, 2023

−∗−

Powiązane tematycznie:

Klaus o AI: działajcie szybko, bo uciekną spod naszej władzy
Arcyglobalista Klaus Schwab wezwał elity na całym świecie do zjednoczenia się w celu „opanowania” zaawansowanych technologii, ostrzegając je, że jeśli nie będą działać szybko, świat może „umknąć naszej władzy”. Schwab […]

__________________

‘Podłe idee’ czyli co się rodzi w Davos
Interesy finansowe uczestników przeważają nad interesami ludzkości, zauważa europoseł. Według Kolakusica ci spiskowcy knują w Davos swoje plany: wojny, pandemie i tzw. zieloną transformację. Rezultat to bieda i miliardy ludzi […]

__________________

‘Człowiek z Davos’ czyli nowy gatunek naczelnego lalkarza
Inną rzeczą jest, gdy organizacja taka jak WEF decyduje, że ​​nadszedł czas, aby zmienić świat od góry do dołu i przerobić planetę na korporacyjny obraz. Ideał, do którego dąży Schwab, […]

__________________

Potrzeba restrukturyzacji świata czyli przesłanie Klausa
Klaus Schwab i Światowe Forum Ekonomiczne czekają na kolejne globalne wydarzenie kryzysowe po tym, jak pandemia COVID-19 okazała się znacznie mniej groźna dla społeczeństwa, niż początkowo oczekiwali. […]

__________________

Schwab’o mi albo kto nam to robi
W menu na dziś tekst o pomysłodawcy szalonego i groźnego projektu, zwanego Wielkim Resetem. Temat tej osoby przewijał się na łamach portalu wielokrotnie, ale zawsze jako temat poboczny. Poniżej artykuł […]

−∗−

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!