Propaganda czyli dlaczego to działa

Twierdzenie, że te manipulacje na masową skalę nie przynoszą skutku, byłoby równie absurdalne, jak twierdzenie, że reklama — przemysł wart prawie bilion dolarów — też nie przynosi skutku. To po prostu niewygodny fakt, że chociaż lubimy myśleć o sobie jako o niezależnie myślących suwerennych jednostkach, odpornych na zewnętrzne wpływy, to ludzkie umysły są jednak bardzo podatne na ‘hakowanie’.

−∗−

Tłumaczenie: AlterCabrio – ekspedyt.org

 

_____________***_____________

 

Dlaczego propaganda działa

Nie da się zaprzeczyć, że zachodnia cywilizacja jest przesiąknięta wewnętrzną propagandą mającą na celu manipulowanie sposobem, w jaki społeczeństwo myśli, działa, pracuje, robi zakupy czy głosuje. Pracownicy środków masowego przekazu potwierdzają, że doświadczają nieustannej presji, by administrować narracjami korzystnymi dla politycznego status quo imperium Stanów Zjednoczonych. Zarządzający imperium publicznie przyznali, że mają żywotny interes w manipulowaniu opinią publiczną. Przypadkowa obserwacja gołym okiem sposobu, w jaki środki masowego przekazu w USA solidnie wspierają każdą wojnę, jednoczą się na rzecz bieżących celów polityki zagranicznej USA i wykazują przytłaczającą stronniczość wobec rządów, które imperium wzięło na celownik, staje się aż nadto oczywiste, że tak się dzieje, jeśli spojrzy się na to z jakimkolwiek krytycznym nastawieniem.

Twierdzenie, że te manipulacje na masową skalę nie przynoszą skutku, byłoby równie absurdalne, jak twierdzenie, że reklama — przemysł wart prawie bilion dolarów — też nie przynosi skutku. To po prostu niewygodny fakt, że chociaż lubimy myśleć o sobie jako o niezależnie myślących suwerennych jednostkach, odpornych na zewnętrzne wpływy, to ludzkie umysły są jednak bardzo podatne na ‘hakowanie’. Manipulatorzy to rozumieją, a dokonująca postępu od ponad wieku nauka współczesnej propagandy rozumie to z przenikliwą jasnością.

Poprzez ciągłe wbijanie w nasze umysły prostych, powtarzających się komunikatów na temat natury świata, w którym żyjemy, propagandyści są w stanie wykorzystać błędy w ludzkim poznaniu, takie jak efekt iluzorycznej prawdy, który powoduje, że nasz umysł myli doświadczenie, że coś słyszał wcześniej, z doświadczeniem, że usłyszał coś, co jest prawdziwe.

 

Nasze zindoktrynowanie do głównego nurtu imperialnego światopoglądu zaczyna się, gdy jesteśmy bardzo młodzi, głównie dlatego, że szkolnictwo przeplata się z tymi samymi strukturami władzy, których interesom informacyjnym służy ten światopogląd, oraz ponieważ potężni plutokraci, tacy jak John D. Rockefeller, aktywnie włączali się w tworzenie nowoczesnych systemów szkolnictwa.

Nasz światopogląd kształtuje się w interesie naszych władców, gdy jesteśmy młodzi, a tam biorą górę uprzedzenia poznawcze, które chronią i wzmacniają ten światopogląd, zazwyczaj zachowując go w mniej więcej tej samej formie przez resztę naszego życia.

To właśnie sprawia, że ​​tak trudno jest przekonać kogoś, że jego wierzenia na dany temat są kłamstwem zrodzonym z propagandy. Widzę, że wielu ludzi obwinia za ten problem fakt, że w szkołach nie uczy się krytycznego myślenia, i widziałam pewne odmiany myśli marksistowskiej argumentujące, że ludzie z Zachodu wybierają propagandowe narracje, ponieważ wiedzą, że wspiera to ich własne interesy klasowe. I jestem pewna, że oba te czynniki w jakimś stopniu wpływają na równanie. Ale główny powód, dla którego ludzie mają tendencję do pozostawania przy swoich poglądach zainstalowanych przez propagandę, ma w rzeczywistości znacznie prostsze, dobrze udokumentowane wyjaśnienie.

Współczesna psychologia mówi nam, że ludzie nie tylko trzymają się swoich systemów wierzeń wywołanych propagandą, ale że mają tendencję do trzymania się jakiegokolwiek systemu wierzeń. Wytrwałość w przekonaniu, jak sama nazwa wskazuje, opisuje sposób, w jaki ludzie mają tendencję do trzymania się swoich przekonań, nawet jeśli przedstawia się im dowody, które je obalają. Teoria mówi, że kiedy ludzie żyli w plemionach, które często były wobec siebie wrogie, nasza spójność plemienna i wiedza, komu możemy zaufać, miały większe znaczenie dla naszego przetrwania niż poświęcenie czasu na ustalenie, co jest obiektywną prawdą, więc teraz mamy te mózgi, które mają tendencję do priorytetowego traktowania lojalności wobec naszych współczesnych „plemion”, takich jak nasz naród, nasza religia, nasze ideologiczne frakcje i nasze ulubione sprawy.

 

Tendencja ta może przybrać formę umotywowanego rozumowania, w którym nasze interesy emocjonalne i „plemienna” lojalność kształtują sposób, w jaki przyjmujemy nowe informacje. Może to również wywołać efekt odwrotny do zamierzonego, kiedy skonfrontowanie się z dowodami sprzecznymi z czyimś światopoglądem nie tylko nie zmieni ich przekonań, ale wręcz je wzmocni.

Tak więc prostą odpowiedzią na pytanie, dlaczego ludzie trzymają się przekonań zaszczepionych przez imperialną propagandę, jest to, że tak po prostu działają umysły. Jeśli możesz konsekwentnie i na siłę indoktrynować kogoś od najmłodszych lat, a następnie dać mu główne ideologiczne „plemię”, z którym może się identyfikować w ramach ich indoktrynacji, błędy poznawcze w tych naszych nowo rozwiniętych mózgach działają jak wartownicy, którzy chronią te światopoglądy, które zaszczepiłeś. Do tego właśnie stworzona jest współczesna propaganda i nasze nowoczesne systemy polityczne.

Często widzę, jak ludzie są zdumieni sposobem, w jaki najmądrzejsze osoby z ich otoczenia, podpisują się pod najbardziej absurdalnymi narracjami propagandowymi. A oto dlaczego. Inteligentna osoba, która została skutecznie zindoktrynowana przez propagandę, będzie po prostu sprytniejsza w obronie swoich przekonań niż ktoś o przeciętnej inteligencji. Niektóre z najbardziej napuszonych artykułów na temat polityki zagranicznej, jakie kiedykolwiek przeczytasz, pochodzą od doktorów i absolwentów Ivy League, ponieważ cała ich inteligencja daje im możliwość przedstawiania inteligentnie brzmiących argumentów, dlaczego byłoby dobrze i mądrze, gdyby armia USA zrobiła coś złego i głupiego.

 

Na Oatmeal mają świetny komiks na ten temat (z którego ktoś zrobił również wideo, jeśli wolisz). Co ważne, autorka słusznie zauważa, że ​​tendencja umysłu do forsownej obrony swojego światopoglądu nie oznacza niemożliwości zmiany przekonań w świetle nowych dowodów, a jedynie, że jest to trudniejsze niż zaakceptowanie przekonań, które potwierdzają czyjeś uprzedzenia. Wymaga to trochę pracy, wymaga szczerości i uczciwości wobec samego siebie, ale jest możliwe. To dobra wiadomość dla tych z nas, którzy są zainteresowani przekonywaniem ludzi do porzucenia ich propagandowych światopoglądów na rzecz tych opartych na rzeczywistości.

Czasami po prostu bycie cierpliwym wobec kogoś, okazywanie empatii, traktowanie go tak, jak chcielibyśmy być traktowani, i praca nad ustaleniem wspólnych cech, aby przezwyciężyć prymitywną psychologię, która krzyczy, że jesteśmy z wrogiego plemienia, może zdziałać o wiele więcej niż tylko wyłożenie ton obiektywnych faktów obalających ich narrację o Rosji, Chinach, ich własnym rządzie lub czymkolwiek innym.

A przede wszystkim możemy po prostu mówić prawdę, na tyle świeżych, wciągających i kreatywnych sposobów, ile jesteśmy w stanie wymyślić. Im częściej to robimy, tym więcej jest okazji, by ktoś uchwycił przebłysk czegoś poza zasłoną ich propagandowego światopoglądu i poznawczych uprzedzeń, które go chronią. Im więcej takich okazji stworzymy, tym większa szansa, że ​​prawda w końcu dojdzie do głosu.

_______________

Why Propaganda Works, Caitlin Johnstone, Jun 16, 2023

 

_____________***_____________

BONUS

Sposoby manipulacji w mediach – prof. Ryszard Zajączkowski

 

−∗−

Powiązane tematycznie:

Mówią do nas czyli jesteśmy projektem
(…)każdego dnia zdajemy się być coraz bardziej jak szczury. Zdani na kaprysy i łaskę szalonych naukowców oraz makabryczne fantazje rozgrywające się w czasie rzeczywistym. Rozumiem, dlaczego niektórzy ludzie (wielu ludzi) […]

_______________

Unieszkodliwienie psychiczne przez eliminację indywidualności
(…)pozwolenie ogółowi społeczeństwa na samodzielność, przedsiębiorczość, samowystarczalność i pełną umiejętność czytania i pisania jest przekleństwem dla autorytarnego elementu społeczeństwa i jest uważane przez potężne „elity” za śmiercionośną broń przeciwko ich […]

_______________

Świadomy kult ignorancji
A jeśli okaże się, że tworzenie ignorancji jest tak samo podstawową i stałą częścią życia, jak wytwarzanie wiedzy, a ponadto procesy, które ją generują, mają łatwe do zidentyfikowania struktury i […]

_______________

Idiokracja – Wyuczona głupota
Wyuczona głupota wyjaśnia, jak i dlaczego wysoce inteligentni ludzie, stojąc przed wyborem, raz po raz wybierają głupią, jeśli nie najgłupszą opcję. […]

−∗−

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!