Narzędzia Nowego Świata czyli smartfon dla każdego

„W nadchodzących latach, począwszy od usług finansowych, a później w innych obszarach, osoby fizyczne będą mogły wykorzystywać własne dane, aby uzyskać pożyczkę, uzyskać lepsze usługi finansowe, aby uzyskać lepszą opiekę zdrowotną, aby uzyskać lepszą pracę”

−∗−

Tłumaczenie: AlterCabrio – ekspedyt.org

____________***____________

Gerardo Una z Departamentu Spraw Podatkowych, Dyrektor ds. Informatyki Shirin Hamid, CTO EkStep Foundation, Główny Architekt Aadhaar & India Stack Pramod Varma Współprzewodnicząca Sekretariatu Digital Public Goods Alliance Lucy Harris oraz Sailendra Pattanayak z Departamentu Spraw Podatkowych

 

„Każdy powinien mieć cyfrowy identyfikator, konto bankowe i smartfon – narzędzia Nowego Świata”: wiosenne spotkania MFW

Architekt identyfikatorów cyfrowych z Indii mówi w wystąpieniu panelowym MFW, że każdy powinien mieć identyfikator cyfrowy, konto bankowe i smartfon, ponieważ są one „narzędziami Nowego Świata” dla cyfrowej infrastruktury publicznej.

Przemawiając w ramach panelu na temat cyfrowej infrastruktury publicznej (DPI – Digital Public Infrastructure) podczas wiosennych spotkań Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) 14 kwietnia, współzałożyciel Infosys i były szef urzędu Unique Identification Authority of India (UIDAI), Nandan Nilekani, powiedział, że jeśli narody mają zbudować swoje DPI, będą potrzebować trzech rzeczy.

„Jeśli zastanawiasz się, «jakie są narzędzia Nowego Świata?» — Każdy powinien mieć identyfikator cyfrowy, każdy powinien mieć konto bankowe, każdy powinien mieć smartfona” – powiedział Nilekani.

„Wtedy wszystko można zrobić. Wszystko inne jest na tym zbudowane”.

Moderatorka i prezenterka CNN International Julia Chatterley zgodziła się z Nilekani, mówiąc:

„Trzy podstawowe rzeczy: smartfon, konto bankowe i identyfikator cyfrowy — od tego każde państwo musi zacząć”.

„Każdy powinien mieć identyfikator cyfrowy, każdy powinien mieć konto bankowe, każdy powinien mieć smartfon” — Nandan Nilekani, IMF Spring Meetings, 2023

Tożsamość cyfrowa obejmuje prawie wszystko, co czyni cię wyjątkowym w świecie cyfrowym, w tym twoje zachowanie.

Jest to system, który może konsolidować wszystkie twoje najbardziej osobiste, intymne dane, takie jak odwiedzane strony internetowe, zakupy online, dane dotyczące zdrowia i to, co publikujesz w mediach społecznościowych.

Schematy tożsamości cyfrowej mogą być również wykorzystywane przez podmioty publiczne i prywatne w celu określenia, jakie produkty, usługi i informacje są dla ciebie dostępne, i z pewnością mogą być wykorzystywane przez te same podmioty, aby odmówić ci tego dostępu.

Zgodnie z raportem Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) dotyczącym tożsamości cyfrowej z 2018r.: „Ta tożsamość cyfrowa określa, do jakich produktów, usług i informacji mamy dostęp – lub odwrotnie, co jest dla nas niedostępne”.

Źródło: WEF

 

Tożsamość cyfrowa jest również kluczem do wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

Według rocznego raportu ekonomicznego Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) za 2021r. „Identyfikacja na pewnym poziomie ma zatem kluczowe znaczenie w projektowaniu CBDC. Wymaga to takiej waluty CBDC, która jest oparta na koncie i ostatecznie powiązana z tożsamością cyfrową”.

Ponadto „Najbardziej obiecującym sposobem zapewnienia pieniędzy banku centralnego w erze cyfrowej jest oparta na koncie bankowym waluta CBDC zbudowana na identyfikatorze cyfrowym przy udziale sektora publicznego”.

Oznacza to, że CBDC z założenia nie pozwalają na anonimowe transakcje, ponieważ do działania wymagają identyfikatora cyfrowego.

Oprócz braku pełnej anonimowości transakcyjnej, programowalność jest kluczową cechą oddzielającą fizyczną gotówkę od CBDC.

Przemawiając przy okrągłym stole wysokiego szczebla na temat CBDC w Waszyngtonie w październiku 2022r., zastępca dyrektora zarządzającego MFW i były wiceprezes Ludowego Banku Chin (PBoC), Bo Li, powiedział:

CBDC może umożliwić agencjom rządowym i podmiotom z sektora prywatnego programowanie — tworzenie inteligentnych kontraktów — w celu umożliwienia ukierunkowanej polityki działań. Na przykład zasiłek socjalny, na przykład kupony konsumpcyjne, na przykład bony żywnościowe” – powiedział Li.

Przez programowanie CBDC, te [sic] pieniądze mogą być precyzyjnie ukierunkowane na to, jakiego rodzaju ludzie mogą posiadać i w jaki sposób te pieniądze można wykorzystać” – dodał.

Ostatecznie CBDC połączone z cyfrowym identyfikatorem mogłoby umożliwić rządom i korporacjom nadawanie pozwoleń na to, co można kupić za własne pieniądze, w tym daty wygaśnięcia, do kiedy można je wydać.

 

Wiceprezes Banku Rosji, Aleksiej Zabotkin, przedstawił rzeczywisty przykład tego, jak może wyglądać programowalność CBDC, kiedy przemawiał podczas corocznego szkolenia w zakresie cyberbezpieczeństwa Cyber ​​Polygon w 2021 roku.

Zabotkin wyjaśnił tam:

„Ten [cyfrowy rubel] pozwoli na lepszą możliwość prześledzenia płatności i przepływu pieniędzy, a także zbada możliwość ustalenia zasad dla dozwolonych warunków użytkowania danej jednostki waluty.”

„Wyobraź sobie, że możesz dać swoim dzieciom trochę pieniędzy w cyfrowych rublach, a następnie ograniczyć ich wykorzystanie na przykład na zakup śmieciowego jedzenia.”

„Byłaby to użyteczna funkcja dla klienta i oczywiście można wymyślić setki innych podobnych przypadków użycia.”

„W nadchodzących latach, począwszy od usług finansowych, a później w innych obszarach, osoby fizyczne będą mogły wykorzystywać własne dane, aby uzyskać pożyczkę, uzyskać lepsze usługi finansowe, lepszą opiekę zdrowotną, lepszą pracę” — Nandan Nilekani, Grupa Robocza ds. Rozwoju G20, 2022

W zeszłym roku Nilekani — człowiek, któremu zawdzięcza się budowę rozległego systemu identyfikacji cyfrowej Aadhaar w Indiach — powiedział Grupie Roboczej ds. Rozwoju w ramach państw G20, że ta powinna przyjrzeć się różnym sposobom wykorzystania danych dotyczących działalności społecznej i gospodarczej w celu realizacji celów zrównoważonego rozwoju Agendy 2030 ONZ.

Dziś żyjemy w społeczeństwie, które jest coraz bardziej zdigitalizowane, a każdy aspekt naszego życia ma w sobie technologię cyfrową” — powiedział Nilekani w grudniu 2022r.

Odkryliśmy, że generuje to ogromne ilości danych na temat naszej działalności społecznej i gospodarczej i powinniśmy przyjrzeć się różnym sposobom wykorzystania tych danych do celów rozwojowych” – dodał.

Ojciec chrzestny indyjskiego systemu identyfikacji cyfrowej mówił dalej, że „W nadchodzących latach, począwszy od usług finansowych, a później w innych obszarach, osoby fizyczne będą mogły wykorzystywać własne dane, aby uzyskać pożyczkę, uzyskać lepsze usługi finansowe, aby uzyskać lepszą opiekę zdrowotną, aby uzyskać lepszą pracę”.

Oprócz kierowania systemem identyfikacji cyfrowej w Indiach, podczas swojej kadencji jako przewodniczący UIDAI w latach 2009-2014 i współzałożyciel giganta technologicznego Infosys, Nilekani zajmował wysokie stanowiska w agencji Reuters, Światowym Forum Ekonomicznym i Inicjatywie Grupy ds. Identyfikacji dla Rozwoju (ID4D) w ramach Banku Światowego.

_______________

‘Everybody should have digital ID, bank account & smartphone; tools of the New World’: IMF Spring Meetings, Tim Hinchliffe, April 21, 2023

−∗−

Powiązane tematycznie:

CBDC czyli ostateczna kontrola nad stadem
Jeśli CBDC ostatecznie stanie się nowym systemem monetarnym, jego podstawowe cechy sprawią, że światowe rządy nie będą już potrzebować czegoś takiego jak globalny kryzys zdrowotny, aby drukować pieniądze lub zamykać społeczeństwo. (…) Cała platforma zostanie zaprojektowana tak, aby usuwać siłę roboczą, która nie jest już uważana za potrzebną. […]

_______________

RAPORT: „90% krajów planuje cyfrową walutę banku centralnego”
„Cyfrową gotówkę można zaprogramować tak, aby była wydawana tylko na podstawowe rzeczy lub towary, które pracodawca lub rząd uznają za rozsądne […] Może to przynieść pewne społecznie korzystne skutki, zapobiegając […]

_______________

Tryptyk cyfrowy czyli w przededniu bezgotówkowej tyranii
Wprowadzają nas do Niewolniczego Systemu Kredytu Społecznego opartego o zerową emisję dwutlenku węgla z walutą cyfrową banku centralnego – i o TO właśnie w tym wszystkim chodzi. Zastrzyk Śmierci, kontrolowane […]

−∗−

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!