RAPORT: „90% krajów planuje cyfrową walutę banku centralnego”

„Cyfrową gotówkę można zaprogramować tak, aby była wydawana tylko na podstawowe rzeczy lub towary, które pracodawca lub rząd uznają za rozsądne […] Może to przynieść pewne społecznie korzystne skutki, zapobiegając działalności, która jest w jakiś sposób postrzegana jako społecznie szkodliwa”

−∗−

W menu na dziś danie gospodarcze. Felieton ze stron serwisu Off-Guardian omawiający ostatni raport Banku Rozrachunków Międzynarodowych [bank centralny dla banków centralnych] na temat etapów i zasad wprowadzenia do gospodarki cyfrowej waluty. Które państwa już prowadzą takie przygotowania, w jakim stadium są prace i jakie przewiduje się efekty tych działań – o tym w felietonie Kit Knightly.

Zapraszam do lektury.

______________***______________

 

RAPORT: „90% krajów planuje cyfrową walutę banku centralnego”

Nowy raport Banku Rozrachunków Międzynarodowych [Bank of International Settlements, BIS] szacuje, że nawet 90% krajowych banków centralnych znajduje się przynajmniej na etapie planowania wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego (Central Bank Digital Currency, CBDC):

„Dziewięć na dziesięć banków centralnych bada cyfrowe waluty banku centralnego (CBDC), a ponad połowa obecnie je rozwija lub prowadzi konkretne eksperymenty. W szczególności prace nad detalicznymi CBDC przeszły na bardziej zaawansowane etapy”

Odzwierciedla to marcowy raport MFW, w którym stwierdzono, że ponad sto krajów jest przynajmniej na etapie planowania wypuszczenia własnej CBDC.

Cały raport MFW można przeczytać tutaj, a podsumowanie opublikowane przez Bloomberga tutaj.

Wygląda na to, że programy cyfrowych pieniędzy emitowanych przez rząd nabierają rozpędu na całym świecie od co najmniej 2020r. i najwyraźniej istnieją już w ponad połowie krajów na świecie.

Najnowsze z nich – Brazylia i Namibia – właśnie ogłosiły swoje plany w zeszłym miesiącu.

Popieram to, co aktualne

Podobnie jak w przypadku wszystkich programów globalistycznych, dążenie do CBDC jest zawsze częścią „bieżących spraw” [the current thing].

Po pierwsze, była to odpowiedź na Covid. Następnie mogły pomóc nam powstrzymać zmiany klimatyczne. Teraz z kole są odpowiedzią na wojnę na Ukrainie.

Korzystając z tej metody, przeszli od ledwo dyskutowanego, marginalnego pomysłu do regularnych relacji w głównym nurcie, a 90% świata przeprowadza testy, a wszystko to w ciągu zaledwie kilku lat (tak jak przewidywaliśmy w naszym noworocznym artykule).

Co ciekawe, podczas gdy o CBDC mówi się coraz więcej, istnieje pewna ich specyficzna cecha, o której mówi się coraz mniej: Programowalność.

Stałym czytelnikom ta koncepcja jest doskonale znana – omówiliśmy ją szczegółowo w naszych poprzednich artykułach na temat CBDC (tu i tutaj).

Informacja dla nowych czytelników: programowalność jest hipotetyczną cechą waluty cyfrowej, która pozwoliłaby emitentowi ustalać limity i kontrolę nad jej użyciem.

Zasadniczo każda CBDC dawałaby państwu, bankowi centralnemu lub korporacji emitującej pieniądze jako pensje, władzę kontrolowania tego, jak i gdzie pieniądze są wydawane.

Każda CBDC oznacza potencjalną kontrolę nad twoimi pieniędzmi przez stronę trzecią.

To takie proste.

Ma to ogromne implikacje dla samej idei wolności jednostki. Biorąc pod uwagę, jak minęły ostatnie dwa lata, nietrudno sobie wyobrazić, jak taki system mógłby być nadużywany.

Wstrzymywanie wypłat w celu „ochrony systemu służby zdrowia”, zajmowanie wynagrodzeń w celu „walki ze zmianami klimatu” lub indywidualnych sankcji finansowych z powodu braku szczepień.

Nie trzeba szukać dalej niż protest kanadyjskich kierowców ciężarówek, aby zobaczyć państwo, które finansowo pozbawia praw ludzi, którzy wyrażają sprzeciw. CBDC uczyniłoby ten proces zarówno łatwiejszym do wyegzekwowania przez państwo, jak i trudniejszym do uniknięcia przez jednostkę.

Jest to oczywiście największy problem etyczny i społeczny w każdym potencjalnym systemie waluty cyfrowej.

A jednak ani raport BIS, ani raport MFW, ani podsumowanie Bloomberga nie omawiają w ogóle idei „programowalności”. Słowo to jest użyte dokładnie raz we wszystkich trzech dokumentach i nigdy nie wyjaśniają, co ono właściwie oznacza.

Off-Guardian już wcześniej szczegółowo omawiał CBDC, a prasa nigdy w przeszłości nie wahała się mówić o „korzyściach” płynących z tak ściśle kontrolowanych pieniędzy. Wręcz przeciwnie, zawsze było to traktowane jako główny punkt narracji.

Agustin Carstens, szef Banku Rozrachunków Międzynarodowych [BIS], szczegółowo omówił ten pomysł w materiale wideo latem 2021 roku: [ok. 1min, możliwość włączenia napisów i tłumaczenia]

„Kluczowa różnica [w przypadku CBDC] polega na tym, że bank centralny miałby absolutną kontrolę nad zasadami i przepisami, które będą determinować zastosowanie odpowiedzialności/zobowiązań banku centralnego, a następnie będzie miał technologię, aby to wyegzekwować”.

The Telegraph w artykule z czerwca 2021 ponownie zachwycał się możliwymi korzyściami płynącymi z programowalnej waluty:

„Cyfrową gotówkę można zaprogramować tak, aby była wydawana tylko na podstawowe rzeczy lub towary, które pracodawca lub rząd uznają za rozsądne […] Może to przynieść pewne społecznie korzystne skutki, zapobiegając działalności, która jest w jakiś sposób postrzegana jako społecznie szkodliwa”.

Nigdy wcześniej nie byli niechętni do omawiania programowalności, więc warto zauważyć jak nagle zamknęli tę ścieżkę dyskusji.

Być może jest to znak, że przecenili to, co ludzie mogliby zaakceptować, i już odczuwają większy opór wobec tego pomysłu, niż się spodziewali.

To pocieszająca myśl.

Ale nie dajmy się zwieść: tylko dlatego, że przestali o tym wspominać, nie oznacza, że ​​odpuszczą. Chcą tylko, żebyśmy o tym zapomnieli.

Aha, i tak na wszelki wypadek, gdybyście byli ciekawi, to lista krajów testujących waluty cyfrowe obejmuje Ukrainę oraz Rosję, Stany Zjednoczone oraz Chiny, Wielką Brytanię oraz UE.

W tej lidze wszystkie drużyny są w grze.

Opowiedzenie się po którejś ze stron nie uratuje cię.

____________

REPORT: “90% of nations planning Central Bank Digital Currency”, Kit Knightly, May 6, 2022

 

Uzupełnienia:

Społeczeństwo bezgotówkowe czyli nieuchronna bieda
Ostatecznie jedna na pięć osób miała stwierdzić, że spodziewa się problemów w społeczeństwie bezgotówkowym, a badacze dodatkowo twierdzą, że istnieje pilna potrzeba wprowadzenia przepisów zapewniających ludziom dostęp do fizycznej gotówki […]

____________

Cyfrowa waluta jest na horyzoncie
Mały zapas gotówki, który miałem jako dziecko, nie był duży, ale był mój. Nikt nie wiedział, gdzie on jest, mogłem go wydać według własnego uznania i nikt nie mógł go […]

____________

‘Build Back Better’ czyli ‘Ordo ex Chao’ na nowo?
Ta „fundamentalna transformacja gospodarcza” zostanie dokonana bez zgody suwerennych państw narodowych, dziejąc się „nawet poza rządami światowych przywódców”. (…) ta transformacja będzie kosztować „biliony, a nie miliardy dolarów” i będzie […]

____________

Kredyt społeczny – pierwsze kroki
W tej chwili mnóstwo rzeczy może rozpraszać naszą uwagę (wojny, zawieruchy, opera mydlana z brytyjską rodziną królewską oraz coraz bardziej histeryczna i absurdalna propaganda n/t covid), ale naprawdę ważne wiadomości […]

____________

Great Reset czyli co szykują ludzkie paniska
Nadzór na każdym kroku, powszechny dochód gwarantowany powiązany z oceną kredytu społecznego, likwidacja własności prywatnej, masowa cenzura, zamrożenie i zajęcie rachunków bankowych, technologie wdrożone w celu przeprogramowania ludzi — ten […]

 

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!