Kapitalizm nadzoru czyli elektroniczny pastuch w praktyce

Podobnie jak kamery CCTV, również urządzenia należące do Internetu Rzeczy (IoT) łatwo ulegają włamaniom. Urządzenie IoT to dowolne urządzenie, które w celu działania może łączyć ludzi z siecią bezprzewodową, w tym inteligentne urządzenia domowe, takie jak Amazon Echo lub Google Dot, elektroniczna niania, a nawet inteligentne sygnalizatory świetlne.

−∗−

Tłumaczenie artykułu z serwisu News Target na temat postępów w nadzorze i inwigilacji społeczeństw często przedstawianych jako środki służące bezpieczeństwu. /AlterCabrio – ekspedyt.org/

___________***___________

 

Era inwigilacji: Władze mają teraz jeszcze większą kontrolę nad zwykłymi ludźmi

Świat żyje obecnie w „wieku nadzoru”.

Kamery z systemami rozpoznawania twarzy, satelity, czujniki uliczne, czytniki tablic rejestracyjnych, drony, karty kredytowe, komputery, telefony, telewizory, inteligentne [smart] urządzenia i inne technologie obserwują już każdy ruch ludzi.

A firmy wykorzystują tę kaskadę danych, aby zarobić więcej pieniędzy.

Już w 2013 roku grupa naukowców przestudiowała 15-miesięczne dane dotyczące przemieszczania się ludzi, zebrane od 1,5 miliona osób. Doszli do wniosku, że zaledwie cztery punkty w czasie i przestrzeni wystarczyły do ​​zidentyfikowania 95 procent tych osób.

Prawie 10 lat później technologie inwigilacji przenikają wszystkie aspekty życia ludzi. I zbierają dane od wszystkich w różnych formach i często bez ich wiedzy.

W Chinach zainstalowano ponad 50 procent wszystkich kamer monitorujących na świecie, to prawie 34 kamery na 1000 osób.

Australijskie Sydney ma 4,67 kamer monitorujących na 1000 osób, a Melbourne 2,13. Stan na zeszły rok.

Kamery CCTV mogą być wykorzystywane do celów zgodnych z prawem – na przykład do promowania bezpieczeństwa w miastach i pomagania policji w czynnościach dochodzeniowych. Ale ich zastosowanie może być również nadużywane przez władze.

Policja w Nowej Południowej Walii była podejrzana o wykorzystywanie nagrań z kamer CCTV w połączeniu z rozpoznawaniem twarzy do identyfikacji osób uczestniczących w zeszłorocznych protestach przeciwko lockdownom.

Organizacja Narodów Zjednoczonych potwierdziła również, że CCTV jest wykorzystywana do „poważnych naruszeń praw człowieka” wobec Ujgurów i innych, głównie muzułmańskich mniejszości etnicznych w regionie Xinjiang w północno-zachodnich Chinach. Wiele kamer CCTV w Chinach jest również wyposażonych w funkcję rozpoznawania twarzy, a niektóre podobno są testowane pod kątem wykrywania emocji.

Stany Zjednoczone mają również długą historię wykorzystywania kamer CCTV do wspomagania rasistowskich praktyk policyjnych. Amnesty International poinformowała, że ​​dzielnice z dużym odsetkiem mieszkańców rasy innej niż biała mają więcej kamer CCTV.

Innym problemem związanym z CCTV jest bezpieczeństwo, ponieważ wiele z tych kamer nie ma ochrony hasłem i można do nich łatwo uzyskać dostęp online.

Miliardy urządzeń IoT używanych przez Big Tech do „kapitalizmu nadzoru”

Podobnie jak kamery CCTV, również urządzenia należące do Internetu Rzeczy (IoT) łatwo ulegają włamaniom. Urządzenie IoT to dowolne urządzenie, które w celu działania może łączyć ludzi z siecią bezprzewodową, w tym inteligentne urządzenia domowe, takie jak Amazon Echo lub Google Dot, elektroniczna niania, a nawet inteligentne sygnalizatory świetlne.

Oczekuje się, że światowe wydatki na urządzenia IoT osiągną w tym roku 1,2 biliona dolarów. Około 18 miliardów powiązanych urządzeń tworzy sieć IoT.

Firmy mogą również wykorzystywać dane zebrane za pośrednictwem urządzeń IoT by kierować do klientów informacje o produktach i usługach. Dane zebrane przez IoT mogą być również przekazywane stronom trzecim za pośrednictwem partnerstwa danych bez bezpośredniej zgody klientów.

W przypadku firm Big Tech zbieranie danych osobowych użytkowników jest normalną praktyką. Im więcej informacji zbiorą, tym więcej pieniędzy dostaną.

To czerpanie zysków z reklamy ukierunkowanej nazywa się „kapitalizmem nadzoru”.

Meta, które jest właścicielem zarówno Facebooka, jak i Instagrama, zanotowała prawie 23 miliardy dolarów przychodów z reklam tylko w trzecim kwartale tego roku.

Film dokumentalny z 2021 roku zatytułowany „The Social Dilemma” pokazał ludziom, w jaki sposób platformy mediów społecznościowych zależą od psychologicznych słabości ludzi, aby utrzymać ich w trybie on-line tak długo, jak to możliwe, monitorując ich działania z dokładnością co do sekundy i mierząc czas, który spędzają nad reklamą.

Poniżej film o inwigilacji w Chinach. [ang]

______________

Age of surveillance: Authorities now have even more control over ordinary people, Kevin Hughes, 12/29/2022

−∗−

BONUS

Kraków, Warszawa, Łódź, Rzeszów i Wrocław będą poligonem doświadczalnym dla Agendy 2030

 

−∗−

Powiązane tematycznie:

Nowa Normalność – władcy biorobotów
Nawet niemowlęta nie będą w stanie uciec od tego koszmaru, w którym każda funkcja organizmu jest stale śledzona i monitorowana. Smutne jest to, że wiele osób z radością przyjmie te […]

______________

Uśmiechaj się do kamer czyli nadzór biometryczny w czasie rzeczywistym
Podczas gdy Komisja Europejska chce umożliwić w pewnych okolicznościach nadzór przez identyfikację biometryczną w czasie rzeczywistym, zwolennicy prywatności obawiają się, że może się to okazać równią pochyłą, która ostatecznie usankcjonuje […]

______________

‘Nie mam nic do ukrycia’ czyli kiepska wymówka
Dobrym początkiem może być skupienie się na wolności. Musimy zacząć od uznania, że twierdzenie, iż „nie masz nic do ukrycia” jest kiepską wymówką, by usprawiedliwić oddanie swojej wolności tym, których […]

______________

“Ludzie zdają się być ślepi na to, co nadchodzi”
Nikt nie chce płacić wyższych podatków, aby ci, którzy nie chcą pracować, mogli marnować zasiłki socjalne. Ale odruchowe reakcje, które wspierają takie programy, ostatecznie doprowadzą do systemu kredytu społecznego, UBI […]

______________

Weryfikacja tożsamości czyli nęcenie bezpieczeństwem
Ta obowiązkowa implementacja technologii weryfikacji tożsamości i wieku tworzy również kolejny obfity zbiór danych i to w czasie, gdy liczba włamań i naruszeń danych osiągnęła niespotykany wcześniej poziom. […]

 

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!