Uśmiechaj się do kamer czyli nadzór biometryczny w czasie rzeczywistym

Podczas gdy Komisja Europejska chce umożliwić w pewnych okolicznościach nadzór przez identyfikację biometryczną w czasie rzeczywistym, zwolennicy prywatności obawiają się, że może się to okazać równią pochyłą, która ostatecznie usankcjonuje prawnie ten rodzaj nadzoru.

−∗−

Tłumaczenie artykułu z serwisu Reclaim the Net na temat przygotowywanych przez Komisję Europejską przepisów dotyczących kontroli biometrycznej. /AlterCabrio – ekspedyt.org/

___________***___________

Komisja Europejska chce w pewnych okolicznościach zezwolić na nadzór przez identyfikację biometryczną w czasie rzeczywistym

Obawy dotyczące prywatności

Proponowana przez UE ustawa o sztucznej inteligencji (AI), opracowana przez Komisję Europejską, po raz pierwszy znalazła się w centrum uwagi w zeszłym tygodniu w „politycznej” debacie w Parlamencie Europejskim (PE).

Raporty mówią, że debata ta rozgorzała wokół takich kwestii, jak nadzór biometryczny, w tym rozpoznawanie twarzy, oraz sam zakres projektu w jego obecnej formie.

Strategia sprawozdawców ustawy – socjaldemokraty i liberała – których zadaniem jest przedstawienie jej w imieniu Komisji, polegała najpierw na skoncentrowaniu się na aspektach administracyjnych i technicznych, rzekomo po to, by projekt był łatwiejszy do przyjęcia przez deputowanych do PE.

To zadziałało, jak pisze Euractiv, z kompromisowymi rozwiązaniami znalezionymi dla niektórych procedur administracyjnych, norm i certyfikatów – ale polityczna część dyskusji, która dotyczy prawdziwego celu i charakteru ustawy, nie przebiega już tak gładko.

Podczas gdy Komisja Europejska (KE) chce umożliwić w pewnych okolicznościach nadzór przez identyfikację biometryczną w czasie rzeczywistym, zwolennicy prywatności obawiają się, że może się to okazać równią pochyłą, która ostatecznie usankcjonuje prawnie ten rodzaj nadzoru.

Na razie KE chciałaby wyłączyć z zakazu nadzoru biometrycznego w czasie rzeczywistym przypadki porwań, w których należy zidentyfikować ofiary, lub działania mające zapobiegać atakom terrorystycznym.

Ale ci, którzy martwią się co przyszłość może przynieść, sądzą, że gdy zacznie się dodawanie wyjątków, nie będzie już prawdziwego sposobu na powstrzymanie trendu, i rządy w końcu zaczną pozwalać sobie na o wiele więcej.

W chwili obecnej, sądząc po wypowiedziach anonimowych urzędników PE, preferowane są bardziej rygorystyczne przepisy, przy czym większość posłów do Parlamentu Europejskiego podobno obecnie popiera zakaz stosowania technologii rozpoznawania twarzy na terenie prywatnym.

Jeśli chodzi o zakres ustawy, na stole pojawiło się wyłączenie, które obejmowałoby kraje spoza bloku i organizacje międzynarodowe, w których sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do „międzynarodowej współpracy politycznej”.

Kolejną kwestią, która pojawiła się podczas debaty, było ujęcie zakresu ustawy o sztucznej inteligencji w zakresie bezpieczeństwa narodowego. Rozważane są obecnie dwie opcje, a wybór może okazać się decydujący w ustawie ograniczającej w jakikolwiek sposób rozpoznawanie twarzy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo narodowe.

_____________

European Commission wants to allow real-time biometric identification surveillance in some circumstances, Didi Rankovic, October 14, 2022

−∗−

Powiązane tematycznie:

Weryfikacja tożsamości czyli nęcenie bezpieczeństwem
Ta obowiązkowa implementacja technologii weryfikacji tożsamości i wieku tworzy również kolejny obfity zbiór danych i to w czasie, gdy liczba włamań i naruszeń danych osiągnęła niespotykany wcześniej poziom. […]

_____________

To nie wirus, to kontrola
Coraz więcej ludzi dostrzega kłamstwa antywolnościowej lewicy. Te kłamstwa to wszystko, co mają w walce z pragnieniem wolności. Mogą do woli nazywać zwykłych ludzi terrorystami, ale fakty mówią same za […]

_____________

Cyfrowa waluta jest na horyzoncie
Mały zapas gotówki, który miałem jako dziecko, nie był duży, ale był mój. Nikt nie wiedział, gdzie on jest, mogłem go wydać według własnego uznania i nikt nie mógł go […]

 

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!