‘Życie kończy się życiem’ – ks. Marek na niedzielę

Dobra śmierć to jest taka, która jest śmiercią zbawienną. Natomiast okoliczności śmierci mogą być bardzo trudne i nieprzyjemne. One też są łaską. Czasami trudną łaską, ale konieczną łaską. Niekiedy człowiek musi umrzeć w trwodze, aby krzyknąć ‘Boże, ratuj!’.

______________***______________

Ksiądz Marek Bąk – Modlitwa za zmarłych powraca do nas – Zgodzić się z Wolą Bożą

„Ludzka natura ‘z natury’ jest śmiertelna, ale gdyby nie było grzechów, Pan Bóg łaską przeprowadziłby nas przez życie do wieczności na inny sposób. Nie byłoby to tak bolesne, trudne, jak to ma miejsce.”

„Pan Bóg wyzwala ludzi z upadku grzechowego i choć musimy przejść przez śmierć, to jednak nadzieja nasza jest pełna nieśmiertelności, nas wierzących. Dlatego, że my mamy spojrzenie prawdy, czyli spojrzenie wiary na sytuację grzechową i śmierć nas nie przeraża, nie zrozpacza ponieważ jest ona pewnego rodzaju przejściem. Można powiedzieć, że ‘życie kończy się życiem’.”

„Tylko pamięć o obietnicy bożego zmartwychwstania jest dla nas ratunkiem, ponieważ człowiek nie przepada, nie ulega unicestwieniu. To jest wielkie pokrzepienie.”

„Zbawieni, święci nie mają po co na ziemię wracać. Z doświadczenia tam, u Pana Boga, człowiek już nie ma zdolności do przebywania na ziemi. To już jest odmienność nieodwracalna. Dlatego człowiek zbawiony nie traci Boga. Kończy się czas próby, jest czas tryumfu z Panem Bogiem i ze świętymi. I o to chodzi by właśnie tak się działo.”

„Pan Bóg kocha człowieka jak jedynaka. Całym sobą.”

„Dobra śmierć to jest taka, która jest śmiercią zbawienną. Natomiast okoliczności śmierci mogą być bardzo trudne i nieprzyjemne. One też są łaską. Czasami trudną łaską, ale konieczną łaską. Niekiedy człowiek musi umrzeć w trwodze, aby krzyknąć ‘Boże, ratuj!’. Niekiedy człowiek umiera we śnie, aby nie przerazić się własnego umierania. Niekiedy człowiek umiera po długim cierpieniu, po długiej chorobie, w półprzytomności czy nieprzytomny wreszcie, aby odpokutować karę za grzechy, uświęcić się, by się przemienić. Jakakolwiek to jest śmierć. Śmierć, w której zostanie zniszczone ciało, nawet tak, że pogrzebu nie będzie, to nie ma to znaczenia. Śmierć dobra, to jest taka, w wyniku której człowiek jest uświęcony, zbawiony.”

„Modlitwa za zmarłych, tak Pan Bóg to sprawia, wraca później do tego, kto umrze, a kto się modlił za życia za zmarłych.”

„Modlitwa za zmarłych czyśćcowych ludzi jest wielkim aktem miłości, olbrzymim aktem miłości. Dusze czyśćcowe są bardzo wdzięczne i w tej wdzięczności mogą nam wiele trudnych łask uprosić. Warto z tego korzystać. Dusze czyśćcowe są w swoim wstawiennictwie niezwykle skuteczne.”

 

 

______________***______________

 

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!