Braun pyta po co Kaczyński pisał do Żydów. Interpelacja trafiła do szefa polskiej dyplomacji

Nczas

Jarosław Kaczyński oraz Grzegorz Braun w Sejmie. / foto: sejm.gov.pl

Grzegorz Braun na podstawie doniesień izraelskich mediów skierował do Ministra Spraw Zagranicznych Zbigniewa Raua interpelację, dotyczącą pisma wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego adresowanego do strony izraelskiej. Korespondencja miała dotyczyć apelu o odbudowę relacji.

Poseł Konfederacji chce się dowiedzieć, kiedy Kaczyński wysłał pismo i do kogo było ono adresowane. Jaka była odpowiedź i kto ją sporządził? Braun zauważył, że w świetle Konstytucji RP mogło dojść ze strony wicepremiera do złamania jej zapisów.

Z doniesień izraelskich mediów wynika, że Pan Jarosław Kaczyński miał wysłać do Jerozolimy apel o „normalizacji stosunków dyplomatycznych”. Apel ten miał być przyjęty z „zainteresowaniem”. Jednak Izrael wytknął Polsce skazanie „historyków” za „pisanie o Holokauście” – pisze w interpelacji Braun.

Polityk Konfederacji zaznaczył, że izraelski portal „Ynet” powołał się na źródła zbliżone do wysokich urzędników polskich. Portal miał przekazać, że Kaczyński wysłał „sygnał” wskazujący na chęć ocieplenia wzajemnych stosunków. Szef PiS miał także wyrazić chęć zaproszenia do Warszawy szefa izraelskiej dyplomacji.

„Z naszych doniesień wynika, że taka wizyta miałaby symbolizować nowe otwarcie we współpracy. Źródła sugerują, że końcowi kryzysu ma towarzyszyć zacieśniona współpraca w różnych dziedzinach: ekonomii, zdrowiu, energetyce oraz nauce” – donosi „Ynet”.

Jaka była odpowiedź strony izraelskiej? Podobno pozytywna, z jednym „ale”. Zwrócono uwagę na  „skazanie polskich historyków za pisanie o Holokauście”. Mowa o wyroku ws. antypolskich oszczerstw rzucanych przez prof. Jana Grabowskiego i prof. Barbarę Engelking – tłumaczy w piśmie do ministra Braun.

Informacja ta – w wersji izraelskiej – rozpowszechniana jest również przez media krajowe, a w tym przez identyfikowane z obozem rządzącym (n.p. „w.polityce.pl”) – dodał

W związku z pismem Kaczyńskiego, poseł Braun skierował trzy zapytania do Ministra Spraw Zagranicznych Zbigniewa Raua. Oto one:

– kiedy Jarosław Kaczyński wysłał wspomniany „apel”, do kogo i jaka była jego treść?

– jaka była treść odpowiedzi na ów „apel” i kto ją sporządził?

– jaka będzie reakcja Pana Ministra lub Rady Ministrów in corpore na złamanie przez Wiceprezesa Jarosława Kaczyńskiego art. 7 i 150 Konstytucji RP?

Braun złożył pismo w środę 24. lutego. Teraz pozostaje czekać na oficjalne stanowisko przedstawicieli rządu w tej sprawie.

O autorze: JAM