Jurij Bezmienow i zamieszki w USA

Programy TVP Info “W tyle wizji” oraz “W tyle wizji ekstra” prowadzone przez Stanisława Janeckiego i Rafała Ziemkiewicza są ostatnio bardzo inspirujące. Wczorajszy [5.06.2020] program “W tyle wizji ekstra” {TUTAJ(link is external)} zaczął się od wywiadu z Jurijem Bezmienowem. Ten były agent KGB, który uciekł na Zachód w 1970 opowiadał w nim o metodach stosowanych przez KGB celem przejęcia kontroli nad innymi państwami. Jest to długotrwałe działanie mające cztery fazy: 1. demoralizacja trwająca 15-20 lat polegająca na stopniowym niszczeniu struktur i wartości, 2. destabilizacja w ciągu kilku lat, 3. kryzys – raczej krótkotrwały i na koniec, już po uzyskaniu władzy, punkt 4. “normalizacja”.

Janecki i Ziemkiewicz przymierzają tę teorię do obecnej sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Faza demoralizacji pasuje np. do tego, co dzieje się na amerykańskich uczelniach, zaś obecne zamieszki to próba destabilizacji. Pokazali też kilka zdjęć prowokatorów podsycających awantury. Obaj publicyści zwracają uwage na to, że tezy Bezmienowa sa wciąż aktualne. Te same pomysły można znaleźć w pracach Dugina – czołowego ideologa rosyjskiej armii.

Mimo upływu czasu, warto więc zapoznać się z filmem Bezmienowa “Jak napaść na państwo” {TUTAJ(link is external)}, a także z omówieniem jego prac pióra Marcina Monety na portalu Frondy {TUTAJ(link is external)}. Dobrze jest wiedzieć, co nam zagraża. Gołym okiem widać, iż metody opisywane przez Bezmienowa są szeroko stosowane we współczesnym świecie.

O autorze: elig