Słuchanie jest mądrością

Cytat dnia

Uczmy się słuchać! Umiejętność słuchania nie tylko ułatwia relacje z ludźmi, ale także (może jeszcze bardziej) z Bogiem.
Słuchanie jest szczególną postacią mądrości.
Mieczysław Łusiak SJ

 

Słowo Boże

Wielki Post, J 7, 40-53

► Posłuchaj!

Bóg pragnie dotknąć twojego serca. Módl się do Ducha Świętego, aby inspirował twoje pragnienia i twoje marzenia o służbie Bogu i ludziom we wspólnocie Kościoła.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Jana
J 7, 40-53
Wśród tłumów słuchających Jezusa odezwały się głosy: «Ten prawdziwie jest prorokiem». Inni mówili: «To jest Mesjasz». Jeszcze inni mówili: «Czyż Mesjasz przyjdzie z Galilei? Czyż Pismo nie mówi, że Mesjasz będzie pochodził z potomstwa Dawidowego i z miasteczka Betlejem?» I powstało w tłumie rozdwojenie z Jego powodu. Niektórzy chcieli Go nawet pojmać, lecz nikt nie odważył się podnieść na Niego ręki. Wrócili więc strażnicy do kapłanów i faryzeuszów, a ci rzekli do nich: «Czemuście Go nie pojmali?» Strażnicy odpowiedzieli: «Nigdy jeszcze nikt nie przemawiał tak, jak Ten człowiek przemawia». Odpowiedzieli im faryzeusze: «Czyż i wy daliście się zwieść? Czy ktoś ze zwierzchników lub faryzeuszów uwierzył w Niego? A ten tłum, który nie zna Prawa, jest przeklęty». Odezwał się do nich jeden spośród nich, Nikodem, ten, który przedtem przyszedł do Niego: «Czy Prawo nasze potępia człowieka, zanim go wpierw nie przesłucha i zbada, co czyni?» Odpowiedzieli mu: «Czy i ty jesteś z Galilei? Zbadaj, zobacz, że żaden prorok nie powstaje z Galilei». I rozeszli się każdy do swego domu.

Niektórzy spośród słuchających słów Jezusa, zapewniają, że to On jest obiecanym Zbawicielem. Ale nie wszyscy tak uważają. Niektórzy są zupełnie przeciwnego zdania i sieją zwątpienie w Jezusa. Jak zachowujesz się pośród ludzi, którzy błędnie rozumieją Jezusa albo niewłaściwie interpretują Jego słowa?

Papież Franciszek przypomniał podczas Światowych Dni Młodzieży, że młodzi ludzie mogą przemieniać świat. Powiedział: „Kiedy Jezus dotyka serca młodego mężczyzny, czy młodej dziewczyny, to są oni zdolni do naprawdę wielkich dzieł. To budujące, słyszeć jak dzielą się swoimi marzeniami, swoim pytaniami oraz swoim pragnieniem, by przeciwstawiać się tym wszystkim, którzy mówią, że nic nie może się zmienić”.  Jak Jezus dotyka twojego serca, jak zachęca cię do przemieniania świata?

Posłuchaj jeszcze raz tekstu Ewangelii i proś o światło i siły, aby odnaleźć właściwą, ewangeliczną drogę postępowania w sytuacjach zamieszania, kontrowersji, nieporozumień, zwłaszcza gdy zdarzają się one w Kościele.

Porozmawiaj z Jezusem o pragnieniach twojego serca. Gdzie widzisz przeszkody dla ich realizacji? Poproś Pana o pomoc w pokonywaniu przeszkód.

Liturgia Słowa na dziś

PIERWSZE CZYTANIE  (Jr 11,18-20)Jak baranek, którego prowadzą na rzeźCzytanie z Księgi proroka Jeremiasza.

Pan mnie pouczył i dowiedziałem się; wtedy przejrzałem ich postępki.
Ja zaś jak baranek oswojony, którego prowadzą na rzeź, nie wiedziałem, że powzięli przeciw mnie zgubne plany: „Zniszczmy drzewo wraz z jego mocą, zgładźmy go z ziemi żyjących, a jego imienia niech już nikt nie wspomina!”
Lecz Pan Zastępów jest sprawiedliwym sędzią, bada sumienie i serce. Chciałbym zobaczyć Twoją zemstę nad nimi, albowiem Tobie powierzam swoją sprawę.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY  (Ps 7,2-3.9bc-10.11-12)

Refren: Panie, mój Boże, Tobie zaufałem.

Panie, Boże mój, do Ciebie się uciekam, *
wybaw mnie i uwolnij od wszystkich prześladowców,
zanim jak lew ktoś nie porwie i nie rozszarpie mej duszy, *
gdy zabraknie wybawcy.

Panie, przyznaj mi słuszność według mej sprawiedliwości *
i niewinności, która jest we mnie.
Niech ustanie nieprawość występnych, +
a sprawiedliwego umocnij: *
Boże sprawiedliwy, który przenikasz serca i sumienia.

Bóg jest dla mnie tarczą, *
co zbawia ludzi prostego serca.
Bóg sędzia sprawiedliwy, *
Bóg codziennie pałający gniewem.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ  (J 3,16)

Aklamacja: Chwała Tobie, Królu wieków.

Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego;
każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.

Aklamacja: Chwała Tobie, Królu wieków.

EWANGELIA  (J 7,40-53)

Spory około osoby Jezusa

Słowa Ewangelii według świętego Jana.

Wśród tłumów słuchających Jezusa odezwały się głosy: „Ten prawdziwie jest prorokiem”. Inni mówili: „To jest Mesjasz”. Jeszcze inni mówili: „Czyż Mesjasz przyjdzie z Galilei? Czyż Pismo nie mówi, że Mesjasz będzie pochodził z potomstwa Dawidowego i z miasteczka Betlejem?” I powstało w tłumie rozdwojenie z Jego powodu. Niektórzy chcieli Go nawet pojmać, lecz nikt nie odważył się podnieść na Niego ręki.
Wrócili więc strażnicy do kapłanów i faryzeuszów, a ci rzekli do nich: „Czemuście Go nie pojmali?”
Strażnicy odpowiedzieli: „Nigdy jeszcze nikt nie przemawiał tak, jak Ten człowiek przemawia”.
Odpowiedzieli im faryzeusze: „Czyż i wy daliście się zwieść? Czy ktoś ze zwierzchników lub faryzeuszów uwierzył w Niego? A ten tłum, który nie zna Prawa, jest przeklęty”.
Odezwał się do nich jeden spośród nich, Nikodem, ten, który przedtem przyszedł do Niego: „Czy Prawo nasze potępia człowieka, zanim go wpierw przesłucha i zbada, co czyni ?”
Odpowiedzieli mu: „Czy i ty jesteś z Galilei? Zbadaj, zobacz, że żaden prorok nie powstaje z Galilei”.
I rozeszli się każdy do swego domu.

Oto słowo Pańskie.

KOMENTARZ
Czy i ty jesteś z Galilei?
 
Trzeba wielkiej odwagi, żeby zakwestionować zdanie podtrzymywane przez wszystkich. Potrzeba odwagi, by być sobą, mimo że można z tego powodu narazić się na śmieszność, zranienie, odrzucenie. Znalazł ją w sobie Nikodem, który wystąpił w obronie Jezusa, chociaż inni zaocznie wydali już na Niego wyrok. Ile my wydajemy takich wyroków, skazując w naszych umysłach tych, którym nigdy nie daliśmy prawa do obrony, a może nawet nie przedstawiliśmy im zarzutów? W początkowym okresie rozprzestrzeniania się nauki Jezusa Jego uczniów i wyznawców nie nazywano chrześcijanami (por. Dz 11, 26), a Nazarejczykami, ze względu na Jezusowe związki z tym galilejskim miastem. Może warto zapytać, czy naszemu świadectwu o Jezusie, opowiedzeniu się po stronie prawdy, wystarcza odwagi, abyśmy i my mogli usłyszeć pytanie: Czy i ty jesteś z Galilei? Czy i ty jesteś chrześcijaninem?
 
Boże, obdarz nas odwagą, abyśmy stawali po stronie prawdy w każdej sytuacji. Niech ten, który sam jest Prawdą, wyzwoli nas z niewoli kłamstwa
Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2017”
Autorzy: o. Daniel Stabryła OSB, o. Michał Legan OSPPE
Edycja Świętego Pawła

O autorze: Słowo Boże na dziś

1 komentarz

  1. GEORGES

    “SLUCHANIE JEST MADROSCIA”…..a co na to gluchy…..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*