Trzej imperatorowie bez imperiów, którzy bardzo chcieliby…

je mieć.  Są jednak na to wyraźnie za słabi.  Mimo to jednak szarogęszą się i rozpychają.  Pierwszy z nich to Władimir Putin, marzacy o nowym Zwiążku Sowieckim i wszczynający wciąż nowe wojny, w Gruzji, na Ukrainie, a ostatnio w Syrii.  Drugi – to turecki prezydent Erdogan, nazywany “sułtanem” i wspominający czasy Imperium Ottomańskiego.  Trzeci jest kobietą, to pani kaclerz Niemiec Angela Merkel.  Chciałaby ona zrealizować stary plan niemiecki [jeszcze sprzed I Wojny Światowej] i  i podporządkować Niemcom całą Europę.

Ich “sny o potędze” powodują, że między tymi trzema krajami wciąż dochodzi do starć.  Niemcy i Rosja mają sprzeczne interesy na Ukrainie, choć niemiecki biznes pragnie korzystać z rosyjskich surowców.  Turcja spłatała p. Merkel złośliwego psikusa wysyłając do Niemiec setki tysięcy tzw. “uchodźców”.  Wykorzystała to, że Merkel jednostronnie i samowolnie przekreśliła porozumienia dublińskie, czując się na moment królową Europy.  Nie jest ona obecnie w stanie opanować konsekwencji tego posunięcia.  Turcja pozbyła się części “uchodźców” tkwiących w obozach na terenie tego kraju.  Zależalo jej zwłaszcza na usunięciu Kurdów.

Dziś [24.11.2015] największe napięcie panuje między Turcją, a Rosją.  Bezpośrednim powodem jest zestrzelenie przez Turcję rosyjskiego bombowca Su-24, który wtargnął w przestrzeń powietrzną Turcji.  Wywołało to gniewną reakcję Rosji.  Uznała ona to za “akt nieprzyjacielski” {TUTAJ}, Ławrow odwołal wizytę w Ankarze {TUTAJ},  Rosja zerwała kontakty wojskowe z Turcją {TUTAJ}.  Dziennikarz pisma “Nowaja Gazieta” napisał nawet o mozliwości wojny Rosji z Turcją {TUTAJ}.  Turcja ze swej strony wystąpiła o pilne zwołanie szczytu NATO {TUTAJ}.

Podloże tego konfliktu jest następujace., Putin interweniując w Syrii na prośbę tamtejszego dyktatora Asada, pokrzyżował plany Turcji polegające na obaleniu tego otatniego i przejęciu kontroli nad Syrią.  Rosjanie bombardowali tez syryjskich Turkmenów mieszkających w Syrii przy granicy tureckiej.  Przy tej okazji, mimo wielokrotnych ostrzeżeń Turcji, wciąż naruszali przestrzeń powietrzną tego kraju.  Wreszcie Turcy zareagowali i zestrzelili rosyjski samolot.  Podobno jego piloci wpadli w ręce Turkmenów.  Poszukujący ich rosyjski śmigłowiec został ostrzelany i zmuszony do lądowania.

Jak na razie Putin nie wychodzi najlepiej na interwencji w Syrii.  Pańsrwo Islamskie dokonalo ataku na rosyjski samolot wiozacy rosyjskich turystów z Synaju zabijając 223 osoby. Putin musial ewakuować 70000 Rosjan wypoczywających na tym półwyspie,a teraz stracił bombowiec.  Nie wiadomo, czy blokada Krymu przez krymskich Tatarów nie ma przypadkiem związku z konfliktem rosyjsko-tureckim.  W każdym razie Turcja zawsze popierała Tatarów krymskich.  Ostatnio Krym zostal odcięty od dostaw energii elektrycznej, poprzez wysadzenie w powietrze słupów wysokiego napięcia.

Jak widać, “sny o potędze” bywają powodem realnych konfliktów.

O autorze: elig