Najemnik, rosyjski agent i pasjonat historii. Kim jest dowódca ukraińskich separatystów?

8a7d8deb0c

Najemnik, rosyjski agent i pasjonat historii. Kim jest dowódca ukraińskich separatystów?

Był oficerem rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, jako najemnik walczył na wojnie w Jugosławii, prywatnie jest wielbicielem rekonstrukcji historycznych. Teraz dowodzi „samoobroną” w Doniecku. Kim jest Igor Girkin vel Striełkow?

Był oficerem rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, jako najemnik walczył na wojnie w Jugosławii, prywatnie jest wielbicielem rekonstrukcji historycznych.

635344817684226818635344817684382816

 

 

 

 

Teraz dowodzi „samoobroną” w Doniecku. Kim jest Igor Girkin vel Striełkow?

To on kierował akcją zajmowania budynków ukraińskiej administracji w Słowiańsku czy Krematorsku i odpowiada za porwanie obserwatorów OBWE. Tego, kim naprawdę jest Igor Striełkow, pseudonim Striełok – przywódca tzw. Samoobrony Donieckiej Republiki Ludowej lub Zjednoczonej Armii Południowo-Wschodniej – świat dowiedział się zaledwie kilka dni temu. Jego tożsamość ujawniła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w ramach operacji antyterrorystycznej.

Tak naprawdę nazywa się Igor Girkin, ale na Ukrainie funkcjonuje jako Striełkow. Jak informują ukraińskie służby, Girkin-Striełkow jest obywatelem Rosji i pułkownikiem Głównego Zarządu Wywiadowczego Rosji (GRU). Ukraiński portal hvylya.org> dowiedział się jednak, że – owszem – Striełkow brał udział w szkoleniach i operacjach FSB, jednak stopnia pułkownika się nie dosłużył.

Co więcej, ukraińskie służby upubliczniły niemal wszystkie dane Girkina-Striełkowa – począwszy od jego wieku (44 lata), numeru paszportu, po adres zameldowania w Moskwie i historię wcześniejszych podróży po Ukrainie.

Okazało się, że oficer FSB brał udział w wojnie w byłej Jugosławii jako najemnik opłacany przez Rosję oraz walczył na kontrakcie w pierwszej wojnie czeczeńskiej. O jego udziale w konflikcie krymskim w lutym i marcu tego roku świadczą z kolei posty na portalach społecznościowych. (…)

Zamieszany w morderstwo?

Informacje zamieszczane przez Striełkowa na forach wymagają uzupełnienia o „dorobek” z konfliktu ukraińskiego. Jest tego całkiem sporo: dowodzenie prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy, starcia z Ukraińskimi siłami bezpieczeństwa, a także udział w morderstwie działacza kierowanej przez Arsenija Jaceniuka partii „Batkiwszczyna” – Wołodimira Rybaka, którego ciało odnaleziono w Słowiańsku 22 kwietnia. Wcześniej Rybak został uprowadzony, a przed śmiercią był torturowany. O udziale Striełkowa świadczą nagrania opublikowane przez SBU.

Rozmowy prorosyjskich separatystów na temat planowanego porwania Wołodimira Rybaka, a także pozbycia się jego zwłok po morderstwie. (…)

Cytowane za: http://swiat.newsweek.pl/ukraina-igor-strielkow-dowodca-samoobrony-separatystow-newsweek-pl,artykuly,285170,1.html

O autorze: Andy-aandy

Niezależny wędrownik po necie, czasem komentujący... * Serendipity — the faculty or phenomenon of finding valuable or agreeable things not sought for...