Odebranie Orderu Orła Białego, jako sprzeciw wobec nikczemnego postępowania

[plakat – AI]

Odebranie Orderu Orła Białego, jako sprzeciw wobec nikczemnego postępowania

Odebranie Orderu Orła Białego prezydentowi Zelenskiemu spotkało się z aprobatą większości społeczeństwa polskiego, ale i z dezaprobatą społeczeństwa ukraińskiego. Także grupa znanych postaci polskiego życia publicznego zamierza niejako zrekompensować Zelenskiemu utratę Orderu Orła Białego przez przyznanie mu Obywatelskiego Orderu Przyszłości, na którym godło Polski ma być w barwach flagi Ukrainy. Jest to profanacja godła ale jest ono u nas nieraz bezkarnie profanowane np. w formie czekoladowego orła (symbol prezydentury Bronisława Komorowskiego ) czy w postaci artystycznej transformacji godła w Sądzie Najwyższym przypominającgo raczej „zieloną wronę” [https://blogjw.wordpress.com/2017/02/26/zolnierze-niezlomni-przysiegali-na-orla-i-na-krzyz-a-w-sadzie-najwyzszym-iii-rp-zielona-wrona/; https://blogjw.wordpress.com/2019/12/12/orla-wrona-nie-pokona/]

W grupie inicjatywnej wyróżnia się Adam Michnik – kawaler Orderu Orła Białego przyznanego przez Aleksandra Kwaśniewskiego. Akt nadania orderu podpisali m.in.  Bogdan Borusewicz komandor i kawaler wielu odznaczeń polskich i zagranicznych, Bogdan Lis, Zbigniew Bujak, Seweryn Blumsztajn, Agnieszka Holland, Jarosław Kurski, Wojciech Czuchnowski, Róża Thun, Fryderyk Zol i wielu innych https://actionnetwork.org/forms/nadaj-obywatelski-order-przyszlosci-prezydentowi-zelenskiemu-oraz-narodowi-ukrainskiemu-2

Nie ma chyba wątpliwości, że prezydent Zelenski obdarzając znaczący oddział ukraiński nazwą „Bohaterów UPA”, czyli gloryfikując formację ludobójczą, wiedział co robi, działał świadomie, z determinacją i premedytacją i ze swego zamiaru się nie wycofał po deklaracjach prezydenta Nawrockiego. W cywilizacji łacińskiej, w której uformowany jest prezydent Nawrocki.  mamy obowiązek powstrzymywania zła i prezydent nie mógł być obojętny na ten cyniczny akt, całkowicie sprzeczny z naszym kręgiem cywilizacyjnym.

Nie mógł zareagować inaczej.  Nie mógł być obojętny na zło, na nikczemne postępowanie prezydenta, obdarowanego orderem emocjonalnie, po agresji Rosji na Ukrainę, jako wyraz wsparcia dla walki o niepodległość Ukrainy. Nie spodziewano się takiej niewdzięczności.

Okazuje się, że Ukraina woli budować swoją niepodległą tożsamość, raczej w ramach cywilizacji turańskiej, pod wpływem której przez wiele wieków pozostawała. Panteon bohaterów Ukrainy mają tworzyć zasłużeni dla czyszczenia etnicznego Ukrainy, dla zbrodni na cywilnej ludności polskiej. Jest w nim miejsce na Banderę, Melnyka, Suchewycza. Działający na rzecz współpracy/pojednania ukraińsko-polskiego, których w historii nie brakowało, nadal są anulowani. Petlura nie jest mile widziany. Także bp Grzegorz Chomyszyn, [https://wkrakowie2017.wordpress.com/2017/02/11/ukraina-miedzy-zbrodnia-a-moralnym-odrodzeniem/ ]  zamordowany przez komunistów, próbujący zawrócić rodaków z obłędnej drogi nacjonalizmu, z wprowadzania nakazu „etyki” nienawiści, do współczesnego panteonu ukraińskiego nie kandyduje. Nienawiść ma być wzorcem, pojednanie odrzucane!

Przez dziesiątki lat Ukraina pozostawała częścią komunistycznego imperium zła, a „etyka” nikczemnego postępowania była nakazem komunistycznym. Po tzw. obaleniu komunizmu, do dnia dzisiejszego z tych nakazów Ukraina się nie wyzwoliła i chce budować przyszłość na wzorcach nikczemnych.

Nie wróży do dobrych stosunków polsko-kraińskich w przyszłości, choć część postępowych, polskojęzycznych „elit” w gruncie rzeczy nastawionych antypolsko, chce chyba funkcjonować wspólnie na gruncie akceptacji „etyki” nikczemnego postępowania. Droga bp Chomyszyna oparta na prawdzie i wartościach cywilizacji chrześcijańskiej jest dla tych gremiów nie do przyjęcia.

O autorze: Józef Wieczorek

W XX w. geolog z pasji i zawodu, dr, b. wykładowca UJ, wykluczony w PRL, w czasach Wielkiej Czystki Akademickiej, z wilczym biletem ważnym także w III RP. W XXI w. jako dysydent akademicki z szewską pasją działa na rzecz reform systemu nauki i szkolnictwa wyższego, założyciel i redaktor Niezależnego Forum Akademickiego, autor kilku serwisów internetowych i książek o etyce i patologiach akademickich III RP, publicysta, współpracuje z kilkoma serwisami internetowymi, także niezależny fotoreporter – dokumentuje krakowskie ( i nie tylko) wydarzenia patriotyczne i klubowe. Jako geolog ma wiedzę, że kropla drąży skałę.