Ukraina „gotowa” oddać Krym

„Wydawał się doskonale świadomy ryzyka, że ​​jego kraj może zobaczyć, jak żywotne wsparcie ze strony USA i Europy zacznie się wymykać, gdy ta już 13-miesięczna wojna będzie się przeciągać”. Zełenski przyznał: „Utrata Bachmutu oznaczałaby polityczną klęskę, mogłaby doprowadzić do ogólnej klęski w konflikcie”

−∗−

Tłumaczenie: AlterCabrio – ekspedyt.org

_____________***_____________

 

Ukraina „gotowa” oddać Krym, mówi doradca Zełenskiego

Wiele mówiło się i donosiło o nadchodzącej wiosennej kontrofensywie sił ukraińskich, ale ponieważ walka o Bachmut nie idzie aż tak dobrze dla Kijowa, mówiono również o potrzebie kompromisu. W tej chwili uważa się, że na wschodzie liczba ofiar po stronie ukraińskiej jest wysoka.

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o pewnych wątpliwościach prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wobec Bachmutu – jakby przygotowywał swój naród na wiadomość o druzgocącej klęsce. A teraz, w środę [5.04 -tłum.], Financial Times donosi o najważniejszym wydarzeniu, które od dawna wynika z konfliktu: biuro Zełenskiego mówi, że jest gotowy do kompromisu w sprawie przyszłości Półwyspu Krymskiego.

Naturalnie Ukraińcy przedstawiają się jako przemawiający z pozycji mającej przewagę, co stanowi ogólny ton wypowiedzi wiceszefa gabinetu Zełenskiego Andrija Sybihy, w rozmowie z FT. Jak czytamy w publikacji, „Kijów jest gotów rozmawiać z Moskwą o przyszłości Krymu, jeśli jej siły dotrą do granicy okupowanego przez Rosję półwyspu” – co jest „najbardziej jednoznaczną deklaracją zainteresowania Ukrainy negocjacjami od czasu zerwania rozmów pokojowych z Kremlem w kwietniu ubiegłego roku”.

„Jeśli uda nam się osiągnąć nasze cele strategiczne na polu bitwy i kiedy będziemy na granicy administracyjnej z Krymem, jesteśmy gotowi uruchomić stronę dyplomatyczną, aby omówić tę kwestię” – powiedział Sybiha, zapowiadając swoje wielkie nadzieje na zbliżającą się kontrofensywę.

Wyjaśnił jednak, że „nie oznacza to, że wykluczamy drogę wyzwolenia [Krymu] przez naszą armię”. Ale biorąc pod uwagę, że siły ukraińskie w strategicznym mieście Bachmut w obwodzie donieckim są prawie całkowicie otoczone, pomimo napływu ogromnych ilości ludzi i sprzętu, cała koncepcja „wyzwolenia Krymu” jest mrzonką.

W wielu przypadkach sami zachodni oficjele od dawna przyznają, że jest skrajnie mało prawdopodobne, aby jakakolwiek próba przejęcia Krymu przez Ukrainę zakończyła się sukcesem. Raport FT wskazuje na to w następujący sposób:

Uwagi Sybihy mogą pomóc zachodnim urzędnikom, którzy są sceptyczni co do zdolności Ukrainy do odzyskania półwyspu i obawiają się, że jakakolwiek próba uczynienia tego militarnie może skłonić prezydenta Władimira Putina do eskalacji wojny, być może z użyciem broni nuklearnej. Do tej pory Zełenski wykluczał rozmowy pokojowe, dopóki siły rosyjskie nie opuszczą całej Ukrainy, w tym Krymu.

Wszystko to stanowi swego rodzaju publiczne odwrócenie od wcześniejszego zatwardziałego stanowiska Zełenskiego, by dążyć do zwrotu każdego centymetra ukraińskiego terytorium. Na przykład w październiku zeszłego roku, czując się ośmielony po tym, jak Stany Zjednoczone i zachodni sojusznicy obiecali miliardy na pomoc obronną, oświadczył w nocnym przemówieniu: „Zdecydowanie wyzwolimy Krym”.

Od niedawna perspektywy i przesłania Zełenskiego na temat przyszłości są już co najmniej mieszane:

„Przywrócimy tę część naszego kraju nie tylko do przestrzeni ogólnoukraińskiej, ale także do przestrzeni ogólnoeuropejskiej” – powiedział Zełenski nie po raz pierwszy. To samo powtórzył jeszcze niedawno, bo w niedzielę.

Co ciekawe, FT cytuje jeszcze jednego wysokiego rangą zachodniego urzędnika ds. sił zbrojnych, który przyznaje, że jest prawie niemożliwe, aby Ukraina faktycznie zajęła Krym militarnie:

Wiceadmirał Tim Woods, brytyjski attaché wojskowy w Waszyngtonie powiedział w środę, że Krym będzie potrzebował „politycznego rozwiązania ze względu na obecną tam koncentrację sił i co oznaczałoby dla Ukraińców wejście tam”. Dodał: „Nie sądzę, aby istniało bardzo szybkie rozwiązanie militarne… dlatego musimy zobaczyć, jakie są korzystne warunki do negocjacji dla Ukrainy i myślę, że Ukraina byłaby na to gotowa.”

Rosja oczywiście o tym wie. Dla Moskwy przy stole negocjacyjnym nie będzie to kwestia Krymu, ale status terytoriów wschodnich. Prawdopodobnie Kreml będzie opierał swoją gotowość do zawarcia układu pokojowego kończącego wojnę na uznaniu wschodnich obwodów. 30 września prezydent Putin podpisał „traktaty akcesyjne”, uznając Ługańsk, Donieck, Zaporoże i Chersoń za część Federacji Rosyjskiej.

 

W tym momencie Zełenski raczej nie pozwoli oderwać się czterem terytoriom, ale jeśli odpuści Krym – to przynajmniej będzie to stanowić pozytywny impuls w kierunku stołu negocjacyjnego. Jednak wszystkie te kwestie prawdopodobnie zostaną rozstrzygnięte na polu bitwy, dopóki któraś ze stron nie osiągnie punktu wyczerpania.

Tymczasem, podczas gdy Waszyngton wykazywał niewielkie zainteresowanie pokojowym rozwiązaniem polegającym na scedowaniu terytorium na Rosję (w rzeczywistości wiele doniesień wskazywało na coś przeciwnego: że Stany Zjednoczone i Wielka Brytania aktywnie sabotowały możliwość negocjacji), Ukraina nadal jest systematycznie wypychana z Bachmutu.

***

Jeśli chodzi o samego Zełenskiego, ostatnio jego wypowiedzi brzmią coraz bardziej pesymistycznie, jak informowaliśmy dokładnie tydzień temu

Zełenski opisał, że przejęcie Bachmutu będzie oznaczać, że Putin wyczuje słabość. Według słów ukraińskiego przywódcy:

W rozmowie z The Associated Press Zełenski powiedział, że gdyby Bachmut upadł, Putin mógłby „sprzedać to zwycięstwo Zachodowi, swojemu społeczeństwu, Chinom, Iranowi”, jako dźwignię nacisku na porozumienie o zawieszeniu broni, które nakłoniłoby Ukrainę do zgody na rezygnację z terytorium.

„Jeśli poczuje trochę krwi – poczuje, że jesteśmy słabi – będzie naciskał, naciskał, naciskał” – kontynuował Zełenski.

Nasze społeczeństwo poczuje się zmęczone”, jeśli Rosjanie odniosą zwycięstwo w Bachmucie – powiedział. „Nasze społeczeństwo będzie naciskać na mnie, abym poszedł z nimi na kompromis”. W tych słowach kryje się być może przyznanie po raz pierwszy, że znaczna część ukraińskiej ludności jest gotowa na kompromis i pokojowe negocjacje w celu zakończenia wojny.

I co wymowne, komentarz CBS do wywiadu AP zawierał następującą obserwację: „Wydawał się doskonale świadomy ryzyka, że ​​jego kraj może zobaczyć, jak żywotne wsparcie ze strony USA i Europy zacznie się wymykać, gdy ta już 13-miesięczna wojna będzie się przeciągać”. Zełenski przyznał: „Utrata Bachmutu oznaczałaby polityczną klęskę, mogłaby doprowadzić do ogólnej klęski w konflikcie”.

_________________

Ukraine ‘Ready’ To Give Up Crimea, Says Zelensky Advisor, Tyler Durden, Apr 06, 2023

W serwisie źródłowym po miesiącu artykuł przechodzi do płatnego archiwum. Alternatywnie:

Ukraine ‘Ready’ To Give Up Crimea, Says Zelensky Advisor, Summit News

−∗−

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!