Kim jest nowy premier czyli znów sami swoi

W pierwszych publicznych wystąpieniach jako nowy przywódca, Sunak powiedział: „To największy przywilej w moim życiu, móc służyć partii, którą kocham, i odwzajemnić się krajowi, któremu tak wiele zawdzięczam”.

−∗−

Tłumaczenie artykułu z serwisu The Exposé na temat powiązań nowego premiera Wielkiej Brytanii ze światem finansów i Big Pharmy. /AlterCabrio – ekspedyt.org/

___________***___________

 

Rishi Sunak, Thélème i Moderna

W pierwszych publicznych wystąpieniach jako nowy przywódca, Sunak powiedział: „To największy przywilej w moim życiu, móc służyć partii, którą kocham, i odwzajemnić się krajowi, któremu tak wiele zawdzięczam”.

W tym jednym stwierdzeniu znajdują się dwa znaczące zwroty. Po pierwsze, Sunak uważa „służenie partii” za przywilej. Służyć nie obywatelom Zjednoczonego Królestwa, ale „służyć partii”.

Po drugie, „odwzajemnić się krajowi, któremu tak wiele zawdzięczam”. Urodzony w Southampton w Anglii, Sunak jest jednym z najbogatszych brytyjskich polityków, ale zdecydował się bronić swojej żony, która unikała płacenia podatków w Wielkiej Brytanii. BBC oszacowało, że rocznie w W. Brytanii żona Sunaka unikała zapłacenia 2,1 miliona funtów podatku, a w sumie 15 milionów od 2015 roku. Tymczasem Sunak i jego żona zostali wymienieni przez Sunday Times na 222 miejscu wśród najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii. Czy już odwzajemnił [give back] krajowi to, co jest mu winien?

 

We wcześniejszym, ale bynajmniej nie pierwszym skandalu finansowym, „Daily Mail” donosił, że Sunak odmówił podania informacji, czy nadal posiada udziały finansowe w Thélème. Twierdził, że nie wie, w jaki sposób inwestowane są jego aktywa.

Thélème Partners to fundusz hedgingowy, który zainwestował 500 milionów dolarów w Modernę. W listopadzie 2020r., gdy tylko Moderna ogłosiła, że ​​zastrzyk przeciw Covid „może być skuteczny w 94,5%”, Wielka Brytania natychmiast zawarła umowę kupna pięciu milionów dawek. Sunak był wówczas ministrem finansów [Chancellor of the Exchequer].

Sunak rozpoczął swoją karierę zawodową jako analityk w firmie bankowości inwestycyjnej Goldman Sachs w latach 2001-2004. Następnie w 2009 roku, według Sky History, był współzałożycielem Thélème Partners. Pracował w Thélème od 2009 do 2013 roku, kiedy to odszedł do polityki.

W swoich poprzednich staraniach o stanowisko premiera, jako kandydata obok Liz Truss, Sunak promował karierę biznesową jako przykład swoich sukcesów poza polityką. Musiał jednak stawić czoła pytaniom, czy nie wyolbrzymia pracy w funduszach hedgingowych. Brytyjski organ nadzoru potwierdził, że Sunak nie mógł bezpośrednio finalizować żadnych inwestycji ani rozmawiać z klientami. Dr Devraj Basu, starszy wykładowca rachunkowości i finansów na Uniwersytecie Strathclyde, zasugerował, że zgodnie z podziałem funkcji w dokumentach Urzędu Nadzoru Finansowego („FCA”) Sunak nie pełnił żadnej roli w zarządzaniu inwestycjami.

Partnerzy Thélème

Według strony internetowej Thélème, firma zarządza obecnie aktywami o wartości 880 milionów dolarów. Jednak inne źródła podają wyższe kwoty.

Whalewisdom zauważa, że największe udziały Thélème Partners posiada w Modernie w ilości 6 354 406, a „ich ostatnie zgłoszenie 13F za drugi kwartał 2022r. obejmowało 2 495 526 000 USD w zarządzanych papierach wartościowych 13F” – prawie 2,5 mld USD zarządzanych aktywów.

W chwili pisania tego tekstu Yahoo Finance oszacowało wartość rynkową samych udziałów Thélème w Modernie na 915 milionów dolarów i było szóstym największym inwestorem instytucjonalnym w Modernie (Nasdaq: MRNA).

Moderna, Inc. (MRNA), Yahoo Finance, retrieved 27 October 2022

 

Według Whalewisdom, Thélème Partners należy w 75% lub więcej do Theleme Services Ltd. Jednak brytyjski krajowy rejestr sądowy zauważa, że Theleme Services Ltd posiada ponad 50%, ale mniej niż 75% udziałów w Thélème Partners. 75% udziałów lub więcej w Thélème Services należy do Patricka Degorce. Tak więc faktycznie Degorce posiada pakiet kontrolny w Thélème Partners.

W 2011 roku Degorce był jednym z pierwszych inwestorów w Modernie, kiedy to firma zatrudniała jedynie około dziesięciu pracowników. Jak donosiło Wall Street Journal w październiku 2020r., kiedy Degorce rozpoczął inwestowanie w Modernę, wyceniano ją na około 125 milionów dolarów. „Teraz firma warta jest ponad 27 miliardów dolarów. To więcej niż wielu producentów leków, których leki już są na rynku, i mimo że nie ma przychodów z produktów”.

Wikipedia podaje, że Degorce służył we francuskiej marynarce wojennej przed przejściem do sektora usług finansowych. W 2003 roku Degorce wraz z Chrisem Hohnem byli współzałożycielami, funduszu hedgingowego The Children’s Investment Fund Management (TCIF). To właśnie jego [Degorce’a] rola w tym funduszu hedgingowym, TCIF, została przedstawiana przez Sunaka podczas wywiadów i dlatego dr Basu zasugerował, że Sunak w rzeczywistości nie odgrywał żadnej roli w zarządzaniu inwestycjami.

 

Wikipedia podaje również, że to Degorce założył Thélème Partners w 2009 roku, i to Degorce był szefem Sunaka zarówno w TCIF, jak i Thélème Partners.

Nazwa Thélème prawdopodobnie wywodzi się od fikcyjnego Opactwa Thélème w dziełach francuskiego pisarza renesansowego François Rabelais, jak napisało City A.M. w 2009 roku, na krótko przed tym jak Degorce założył swój nowy fundusz hedgingowy.

Opactwo Thélème z Gargantua i Pantagruel Rabelais’a było „utopią bez zasad, w której mieszkańcy zachowywali się cnotliwie, ponieważ nie było żadnych ograniczeń prowadzących do pożądania przyjemności, których im odmówiono”. Być może zbiegiem okoliczności, ale jednak intrygującym, ta „idealistyczna utopia” była wzorem mieszczącej się we Włoszech komuny, świątyni i duchowego centrum Alistaira Crowleya o nazwie Abbey of Thelema.

Crowley, który założył religię Thelemy, był mistykiem i okultystą znanym jako „Wielka Bestia” – sam nazywał siebie „Bestią 666”. Biografowie Crowleya sugerowali, że był także szpiegiem brytyjskich tajnych służb.

_____________

Rishi Sunak, Thélème and Moderna, Rhoda Wilson, October 28, 2022

−∗−

Powiązane tematycznie:

Bye Bye Boris czyli kogo to obchodzi
Paradygmat zaprojektowany tak, aby wymagał twojego zaangażowania, a nie twojej zgody. Ich nie obchodzi, po której stronie (niesamowicie wąskiej) przepaści jesteś, o ile wybierzesz jedną, a następnie walczysz zębami i […]

_____________

CIC czyli nowa twarz NWO
Celem „inkluzywnego kapitalizmu” jest nakłonienie mas do zaakceptowania przemianowanej wersji komunizmu. Obietnica będzie taka, że ​​nie będziesz już musiał martwić się o swoją ekonomiczną przyszłość, ale kosztem będzie twoja wolność. […]

 

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!