Mentzen idzie jak burza. Konfederacja poza Sejmem

Najwyższy Czas opublikował wyniki nowego sondażu z którego wynika, że w zbliżających się wyborach Konfederacja nie ma szans na wejście do głównego ścieku.

Z sondażu wynika, że poza Sejmem znalazłaby się Konfederacja, która w najnowszym badaniu uzyskała 3,5 proc.

Oznacza to spadek z 5% do 3,5%. Nie twierdzę z całą pewnością, że jest to bezpośrednią zasługą Mentzena, ale myślę, że powtarzanie propagandowych bredni o ukraińskich przesiedleńcach nie tylko nie pomoże, ale może zaszkodzić tej formacji. Użyłem określenia “brednie” nie bez powodu. Kto chce może zapoznać się z uzasadnieniem.

Próg wyborczy i próg poczytalności

“Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 21-23 października 2022 roku na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków”, a więc już po wyborze Sławomira Mentzena na prezesa partii KORWiN. Trudno ocenić w jakim stopniu jego wypowiedź zmniejszyła poparcie wśród dotychczasowych zwolenników, tym bardziej, że podczas poprzednich sondaży Konfederacja nie raz schodziła poniżej progu 5%. Ostatni sondaż został przeprowadzony podobno na “reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków”. Bardziej pasowałoby tu określenie grupie obywateli III RP. O progu poczytalności podobnych grup sondażowych świadczy niezmienne poparcie dla antypolskiej lewicy oscylujące na poziomie 80- 90 %. Z tego powodu można zaryzykować stwierdzenie, że bez Mentzena byłoby niewiele lepiej.

“Inflacja” idei prawicy

Dezorientacja elektoratów, widoczna na poniższym wykresie wynika, moim zdaniem, z… inflacji idei prawości- prawicowości. Chodzi o nadmiar słów używanych przez:

  • polityków PiS. Słów zawierających fałszywe deklaracje, sprzeczności. Udające prawicę PiS po prostu bardzo często kłamie, a jak mówi prawdę, to i tak potem robi całkiem na odwrót. Politycy tej miary, co Kaczyński, Morawiecki, uprawiając politykę bez etycznej miary i racjonalnego horyzontu, kompromitują prawicę na każdym poziomie jej rozumienia.
  • antyprawicową propagandę piętnującą “prawicowe PiS”. Ogłupiony wyborca kojarzy prawicowość z PiS i zamiast nich wybiera bliźniaczo podobne formacje z lewicy.

 

 

Odsłony: 3

O autorze: CzarnaLimuzyna