Zachęcanie do wojny nuklearnej

Moim zdaniem tylko tak można wytłumaczyć wypowiedź prezydenta Francji Emmanuela Macrona, jaką wygłosił w środę, 12.10.2022. Powiedział on:

“Macron pytany, czy Francja odpowie atakiem nuklearnym w razie ataku nuklearnego Rosji na Ukrainę mówił, że „naszą doktryną nie jest eskalacja konfliktu na Ukrainie”.
– Zawsze mówiłem prawdę francuskim kobietom i mężczyznom. Rosja ma broń nuklearną. Francja też. W tej sprawie nasza doktryna jest jasna. Odstraszanie działa, ale im mniej o tym rozmawiamy, tym bardziej jesteśmy wiarygodni – stwierdził Macron.
Dodał, że taktyczny atak bronią nuklearną na Ukrainę nie powinien prowokować reakcji nuklearnej Francji. – Naszą doktryną jest unikanie eskalacji konfliktu. Nie może rozszerzać go ani geograficznie, ani na przykład poprzez użycie broni chemicznej – zaznaczył.” {TUTAJ(link is external)}.

Nie wspomniał przy tym o żadnych konsekwencjach dla Rosji, jakie mogłoby spowodować użycie przez nią broni nuklearnej. Brzmiało to tak jakby wręcz zachęcał on Putina do zastosowania taktycznego ładunku jądrowego. Czy mogło tak być?
Francja i Niemcy marzą o tym, by Ukraina wreszcie skapitulowała, doszło do rozejmu i można było powrócić do robienia interesów z Rosją. Niewykluczone, że ograniczone użycie taktycznej broni nuklearnej przez Putina mogłoby do tego doprowadzić. Macron tak naprawdę powiedział, że nie miałby nic przeciwko temu.

Jego wypowiedź spotkała się z ostrą krytyką {TUTAJ(link is external)}. Czytamy:

““When I heard him speak, I almost fell of my chair,” said the conservative MP Jean-Louis Thiériot, vice president of the National Assembly’s armed forces committee.
“It’s a political mistake. One of the principles of nuclear dissuasion is that there’s an uncertainty as to what is considered a vital interest,” he said.”.

Według portalu Wp.pl:

“Władimir Putin co jakiś czas przypomina, że Rosja posiada broń jądrową i może jej użyć podczas walk w Ukrainie. W tej chwili nie jest jasne, w jaki sposób Zachód zareagowałby na ewentualne przekroczenie czerwonej linii, jak eksperci określają ewentualne użycie przez Putina broni masowego rażenia.
Macron się wygadał? Został oskarżony o “ujawnienie kart”
Tymczasem Emmanuel Macron w jednym z wywiadów powiedział, że wyklucza, aby kraje zachodnie odpowiedziały tym samym na ewentualny atak nuklearny Rosji. Jego słowa wywołały irytację w Wielkiej Brytanii. – Prezydent Macron ujawnia karty – powiedział brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace, cytowany przez “The Telegraph”.
– Uważamy, że gdyby Rosja użyła w Ukrainie broni jądrowej, to miałoby to dla niej poważne konsekwencje. Byłoby to zgwałceniem porozumienia z 1945 roku dotyczącego używania broni jądrowej. Sprawiłoby to, że Rosja stałaby się niezwykle odizolowana od reszty świata – dodał Wallace.
Brytyjski dziennik starał się też ustalić w kręgach NATO, jak oceniane są tam słowa Macrona. Jeden z rozmówców powiedział gazecie, że prezydent Francji w ten sposób pozbawia Sojusz “metod odstraszania”. Jego słowa stoją też w sprzeczności z ostatnimi wypowiedziami sekretarza generalnego NATO.
– Putin wie, że jeśli użyje broni jądrowej w Ukrainie, będzie to miało poważne konsekwencje dla Rosji. Sięgnięcie po jakąkolwiek broń nuklearną przeciwko Ukrainie wywoła naszą reakcję. Nie chcę się zagłębiać w to, jak dokładnie zareagujemy, ale to zasadniczo zmieni naturę konfliktu. Będzie to oznaczać przekroczenie bardzo ważnej granicy – powiedział ostatnio Jens Stoltenberg.” {TUTAJ(link is external)}.

O autorze: elig