WTO ostrzega: nadchodzi ‘polikryzys’

Restrykcje w eksporcie podnoszą ceny żywności i mogą jeszcze bardziej zaostrzyć globalny „polikryzys”, powiedziała dyrektor generalna Światowej Organizacji Handlu (WTO) Ngozi Okonjo-Iweala podczas niedzielnego otwarcia 12. konferencji ministerialnej WTO w Genewie.

−∗−

W menu na dziś danie “poli-problemowe”. W ramach kolejnej konferencji Światowej Organizacji Handlu (WTO) jej szefowa Ngozi Okonjo-Iweala, ostrzegła przed nadciągającym ‘polikryzysem’. Oczywiście sytuacja związana jest z tzw. ‘pandemią c-19’, konfliktem rosyjsko-ukraińskim i ich następstwami. Czy są możliwe jakieś rozwiązania?

Zapraszam do lektury.

______________***______________

WTO warns of ‘polycrisis’

 

WTO ostrzega przed „polikryzysem”

Ngozi Okonjo-Iweala mówi, że świat stoi w obliczu kryzysu żywnościowego i paliwowego, a ograniczenia eksportu pogarszają go

Restrykcje w eksporcie podnoszą ceny żywności i mogą jeszcze bardziej zaostrzyć globalny „polikryzys”, powiedziała dyrektor generalna Światowej Organizacji Handlu (WTO) Ngozi Okonjo-Iweala podczas niedzielnego otwarcia 12. konferencji ministerialnej WTO w Genewie.

Według urzędniczki świat „stał się bardziej złożony” od ostatniego spotkania ministerialnego w 2017 roku, biorąc pod uwagę utrzymującą się pandemię Covid-19, rosyjską operację wojskową na Ukrainie oraz wynikające z niej kryzysy żywnościowe i energetyczne.

Ten polikryzys… jest naprawdę bezprecedensowy. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że żaden kraj nie jest w stanie samodzielnie rozwiązać tego kryzysu. To jest czas, gdy potrzebujemy, aby świat współpracował ze sobą. Potrzebujemy globalnej solidarności” – powiedziała.

Okonjo-Iweala zwróciła uwagę na ograniczenia eksportu, które, jak wielokrotnie podkreślała, powinny zostać złagodzone, aby uniknąć pogorszenia i tak już tragicznej sytuacji.

Widzieliście, że w kryzysie żywnościowym 2008-2009 właśnie tego rodzaju działania [kontrola eksportu] prowadziły do ​​skoków cen. W deklaracji bezpieczeństwa żywnościowego nasi członkowie starają się omawiać jak należałoby powstrzymywać się od podejmowania tego rodzaju działań. I to jest bardzo ważny wkład z ich strony, aby ceny produktów spożywczych nie rosły jeszcze bardziej” – powiedziała.

Szefowa WTO zauważyła, że podczas gdy handel międzynarodowy pomógł wydźwignąć około miliarda ludzi z ubóstwa, biedniejsze nacje i biedniejsi ludzie w krajach zamożnych nadal borykają się i często są pozostawieni bez wsparcia, podczas gdy bogaci gromadzą zapasy.

Urzędniczka zwróciła także uwagę na sytuację na Ukrainie, która tradycyjnie uważana jest za jeden ze spichlerzy świata, ale obecnie nie może eksportować swojego ziarna z powodu konfliktu militarnego z Rosją. WTO szacuje, że w ukraińskich portach znajduje się obecnie od 22 do 25 mln ton zboża. Kraje zachodnie oskarżały Rosję o blokowanie tego eksportu, ale Rosja wielokrotnie powtarzała, że ​​pragnie zapewnić bezpieczny przepływ statków załadowanych zbożem przez Morze Czarne, ale armia ukraińska stworzyła w tym celu przeszkody, takie jak niedawny akt podpalenia w porcie w Mariupolu, a także zaminowanie terenów w portach i wokół nich.

Komentując tę ​​sytuację, Okonjo-Iweala powiedziała, że ONZ „trzyma to pod kontrolą” i prowadzi ciągłe rozmowy z Rosją i Ukrainą, a także UE i innymi podmiotami w celu rozwiązania tej kwestii. Wyraziła nadzieję, że problem z eksportem zboża z Ukrainy zostanie wkrótce rozwiązany. Wcześniej Okonjo-Iweala ostrzegała, że ​​import żywności z regionu Morza Czarnego ma kluczowe znaczenie dla przetrwania około 35 krajów afrykańskich, biorąc pod uwagę, że Rosja i Ukraina razem zapewniają 24% światowych dostaw pszenicy.

Według urzędniczki, na obecnym spotkaniu WTO, będzie rozważane zniesienie lub złagodzenie ograniczeń eksportowych na żywność, aby złagodzić ucisk na kraje, które borykają się z niedoborem pszenicy, nawozów i innych produktów z powodu kryzysu na Ukrainie. Zaznaczyła, że ​​projekt umowy, która złagodzi środki eksportowe, jest już negocjowany.

______________

WTO warns of ‘polycrisis’, colinnew, June 14, 2022

 

Uzupełnienia:

Wojna na Ukrainie i „huragan głodu”
Wszystko wskazuje na to, że potrzebne są regionalne i lokalne systemy żywnościowe oparte na krótkich (lub przynajmniej krótszych) łańcuchach dostaw żywności, które będą w stanie poradzić sobie z przyszłymi wstrząsami. […]

______________

‘Build Back Better’ czyli ‘Ordo ex Chao’ na nowo?
Ta „fundamentalna transformacja gospodarcza” zostanie dokonana bez zgody suwerennych państw narodowych, dziejąc się „nawet poza rządami światowych przywódców”. (…) ta transformacja będzie kosztować „biliony, a nie miliardy dolarów” i będzie […]

______________

Piątka z bonusem czyli jak wykreować głód
Utrzymywanie wysokiej ceny ropy naftowej jest świadomą decyzją polityczną, która pokazuje, że koszty życia w kryzysie – i wszelkie wynikające z niego niedobory żywności – są projektowane celowo. (…)Po latach […]

______________

Wojna i lockdown – szersze spojrzenie
Globalne ludobójstwo to doskonały sposób na zmniejszenie światowej populacji bez zwracania uwagi. Obywatele w Wielkiej Brytanii i USA martwią się obywatelami Ukrainy, ale wydaje się, że nie obchodzą ich wielcy […]

______________

Znów dzieci zjedzą mniej czyli żywności nie dodrukują
Świat był już pełen głodu, zanim Covid-19 uderzył. W 2020 roku aż 811 milionów ludzi – prawie co dziesiąta osoba – nie miało wystarczającej ilości jedzenia. A teraz świat pędzi […]

 

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!