8 marca czyli życzenie pamięci

Ich wizja praw kobiet obejmowała prawa do opieki nad dziećmi, prawa do pracy, edukacji, rozwodów, antykoncepcji (które później przekształciły się w prawo do aborcji), a jej ostatecznym celem było nie mniej niż obalenie kapitalizmu, zastąpione przez socjalistyczny rząd.

W menu na dziś danie świąteczne. Celebrujmy, jak najbardziej, ale pamięć o historii powstania tego ‘święta’. Artykuł ukazał się na łamach ChurchMilitant w 2017 roku. Warto go rocznicowo przypomnieć.

Zapraszam do lektury.

__________________________***__________________________

Church Militant

Jaki jest związek między Dniem Kobiet a krwawą rewolucją rosyjską, która doprowadziła do komunizmu?

8 marca przypada 100. rocznica rozpoczęcia rewolucji rosyjskiej, wywołanej gwałtownym strajkiem robotników, który był jednym z katalizatorów obalenia monarchii, królobójstwa cara Mikołaja II i jego rodziny oraz początków żelaznych rządów komunizmu, które położyły podwaliny pod Związek Radziecki, z jego masowym głodem, torturami i egzekucjami milionów ludzi pod rządami Józefa Stalina.

8 marca przypada również na Międzynarodowy Dzień Kobiet – a te dwie daty nie są przypadkowe. W rzeczywistości są ze sobą ściśle powiązane: Dzień Kobiet ma swoje najwcześniejsze korzenie w ruchu socjalistycznym, który bezpośrednio doprowadził do krwawego obalenia rosyjskiej monarchii i wprowadzenia komunizmu – i to właśnie dzisiaj wiele kobiet nieświadomie świętuje, gdy życzą sobie nawzajem „Szczęśliwego Dnia Kobiet”.

Międzynarodowa Konferencja Kobiet Socjalistycznych spotkała się po raz pierwszy w 1907 r. w Stuttgarcie w Niemczech, szczególnie sprzymierzając się z socjalistami i deprecjonując to, co odrzucała jako „kobiecy ruch burżuazyjny”.

ChurchMilitant

Trzy lata później kolejna konferencja, która odbyła się w Kopenhadze w Danii, ponownie wezwała kobiety do zjednoczenia się pod sztandarem socjalistów. „Pilnie wzywamy wszystkie partie socjalistyczne i organizacje socjalistyczne kobiet, a także wszystkie organizacje kobiet pracujących, które stoją na fundamencie walki klasowej, do wysłania swoich delegatów na tę konferencję” – czytamy w wezwaniu do działania.

W 1909 roku Socjalistyczna Partia Ameryki ogłosiła 28 lutego „Dniem Kobiet” – aktem naśladowczym przez Międzynarodową Konferencję w następnym roku, która również ogłosiła coroczny Dzień Kobiet. Propozycja została ratyfikowana przez 100 delegatek z 17 krajów, a rezolucja brzmiała:

W porozumieniu ze świadomymi klasowo organizacjami politycznymi i związkowymi proletariatu ich krajów, kobiety socjalistyczne wszystkich narodowości muszą zorganizować specjalny Dzień Kobiet [Frauentag], który musi przede wszystkim promować propagandę prawa wyborczego kobiet. Żądanie to należy omówić w związku z całą kwestią kobiety, zgodnie z koncepcją socjalistyczną.

Te kobiety szukały o wiele więcej niż tylko prawa do głosowania. Ich wizja praw kobiet obejmowała prawa do opieki nad dziećmi, prawa do pracy, edukacji, rozwodów, antykoncepcji (które później przekształciły się w prawo do aborcji), a jej ostatecznym celem było nie mniej niż obalenie kapitalizmu, zastąpione przez socjalistyczny rząd.

Faktycznie, członkinie Międzynarodowej Konferencji Kobiet Socjalistycznych wzięły udział w strajku robotniczym 8 marca 1917 r., kiedy demonstranci wyszli na ulice Piotrogrodu, domagając się chleba, zakończenia udziału Rosji w wojnie i obalenia carskiego reżimu. Prawie 100 000 wzięło w nich udział, a wściekłe tłumy atakowały komisariaty policji.

Doprowadziło to kilka miesięcy później do rewolucji październikowej, zbrojnego powstania, które siłą przejęło władzę, brutalnie rozstrzeliwując całą rodzinę carską i ustanawiając reżim komunistyczny. Odtąd co roku 8 marca był świętem narodowym upamiętniającym początki rewolucji rosyjskiej, z towarzyszącym mu hasłem „Cała władza w ręce Rad! Cała władza dla socjalizmu!”.

Przenieśmy się szybko do roku 1977, kiedy Organizacja Narodów Zjednoczonych zaprosiła państwa członkowskie do świętowania 8 marca. Oficjalna strona internetowa Międzynarodowego Dnia Kobiet powstała w 2001 roku, a w tym roku radykalne feministki (ta sama grupa, która koordynowała Marsz Kobiet w Waszyngtonie) zachęcają do protestów [ang. walk-out] kobiet towarzyszących Dniu Kobiet – światowy strajk kobiet, który ma zmusić świat do docenienia roli płci żeńskiej w codziennym życiu.

W ten sposób Międzynarodowy Dzień Kobiet zatoczył pełne koło, zaczynając od strajku socjalistek w Rosji w 1917 roku, a po 100 latach kończąc na światowym strajku kobiet zorganizowanym przez wściekłe feministki. Podczas gdy pierwotny dzień kobiet miał konkretne, jasno określone cele, dzisiejszy Dzień Kobiet i towarzyszące mu ‘wyjście’ ma raczej niewielki sens – poza wyrazem rozdrażnienia i wściekłości przeciwko amorficznemu, bezimiennemu, pozbawionemu twarzy potworowi znanemu jako „patriarchat”.

Int’l Women’s Day: Its Radical Socialist Roots, Christine Niles, March 8, 2021

 

 

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!