Zaszczepieni dorośli nadal będą mogli zarażać niezaszczepionych COVID-19?

The vaccines ‘do not show that they prevent you from potentially carrying this virus . . . and infecting others.

Tal Zaks

We wrześniu 2020 pisaliśmy o dziwnej szczepionce na COVID firmy Moderna bazując na informacjach, które podawał z regularnością kroplomierza  dyrektor ds. medycznych, Tal Zaks. (Urodzony w Hajfie Tal Zaks ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Ben-Guriona. Jego specjalnością jest onkologia. To właśnie on reprezentuje firmę w kontakcie z mediami).

Według kontrolowanych przecieków przyszła szczepionka miała być skuteczna na poziomie od 50% do 60%. Dziś dowiadujemy się, że nowa “szczepionka”, a konkretnie materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2 wykazał prawie 95%  skuteczności.

Okazuje się, że jest również problem w tym, że nie wiadomo jeszcze, czy którakolwiek z trzech szczepionek – w tym szczepionka Moderna – uniemożliwi przeniesienie wirusa z osoby zaszczepionej na osobę nieszczepioną. Innymi słowy, możliwe jest, że nawet zaszczepione osoby będą nadal mogły zarazić niezaszczepione osoby COVID-19.

(…)

Komentarze Zaksa odzwierciedlają komentarze jednego z założycieli firmy BioNTech, która opracowała szczepionkę COVID-19 z firmą Pfizer. Jak poinformowała w tym tygodniu moja koleżanka Adele Peters, profesor Ugur Sahin zauważył, że szczepionki mogą nie całkowicie zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

 Jestem bardzo przekonany, że tak wysoce skuteczna szczepionka ograniczy przenoszenie się między ludźmi – może nie 90%, ale może 50% – ale nie powinniśmy zapominać, że nawet to może spowodować dramatyczne zmniejszenie rozprzestrzeniania się pandemii

profesor Ugur Sahin

Innymi słowy, wciąż można było znaleźć szczepionki, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, ale w tej chwili dane nie są rozstrzygające. Ale jeśli okaże się, że szczepionki tylko zapobiegną poważnym powikłaniom COVID-19 i nie zapobiegną rozprzestrzenianiu się choroby na innych, „powrót do normalności” zajmie znacznie więcej czasu, niż się spodziewano. Dzieje się tak dlatego, że zaszczepieni, choć sami są bezpieczni, nadal mogą stanowić zagrożenie dla innych, którzy jeszcze nie zostali zaszczepieni. A jeśli tak jest, dystans społeczny, noszenie masek, ograniczenia w podróżowaniu i inne działania zapobiegawcze – nawet blokady – będą nadal potrzebne, dopóki prawie wszyscy na planecie nie zostaną zaszczepieni.

_________________________________________________________________________________

  1. Tal Zaks o dziwnej szczepionce na COVID
  2. Zaszczepieni będą zarażać?
  3. Inne źródło wypowiedzi 
  4.  Skutki uboczne

O autorze: Redakcja