Czy Kościół jest wewnętrznie skłócony?

24 Jeśli jakieś królestwo wewnętrznie jest skłócone, takie królestwo nie może się ostać. 25 I jeśli dom wewnętrznie jest skłócony, to taki dom nie będzie mógł się ostać.

Ale przecież:

18 Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą7. 19 I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie».

 

Nie umiem tego rozstrzygnąć.

Nie tylko wierni, ale i pasterze są dziś podzieleni. Jedni po prostu uznają ciągłość sukcesji apostolskiej i wierność  następcy św. Piotra, inni wskazują na błędy Franciszka, lub nawet pojawiające się w jego wystąpieniach odstępstwa od nauczania Chrystusa.

Na “Legionie” promujemy Abp. Lengę, który nie kryje swojego sedewakantyzmu [Edycja: zostałem przekonany przez CL i Poruszyciela, że w odniesieniu do tego duchownego nie jest to właściwe określenie. W rozmowie z dr Krajskim abp w każdym razie nie udziela jednoznacznej odpowiedzi na pytanie “kto jest obecnie papieżem?”]. W niedawnym komentarzu Czarna Limuzyna zasugerował, że kościół, ex cathedra, tworzy antykatolickie dokumenty. [Edycja: okazało się, że źle zrozumiałem wypowiedź Czarnej Limuzyny, któremu chodziło o to, że: “Antykościół skorzystał z nalepki NA i przyrządził trującą miksturę ze składników, których nie ma w Nostra aetate“]

Nie jestem w stanie zanegować tych wszystkich opinii, ale nie mogę jednocześnie ich uznawać i wierzyć w asystencję Ducha Świętego obecną w kościele katolickim.

Wygląda to tak, jakby następowała kolejna, wielka schizma w Kościele. Tak poważna, że może ona zagrozić jego dalszemu trwaniu.

O autorze: Marek Sas-Kulczycki

Poprzednio - Asadow i "niepoczytalny?" (ze znakiem zapytania - niech Czytelnik osądzi sam).