Wielkopolanie, do broni! Męski Różaniec w 100-rocznicę Powstania Wielkopolskiego – Poznań 27 grudnia 2018

My, reprezentanci wspólnot mężczyzn z archidiecezji poznańskiej, poprzez wspólną modlitwę różańcową, pragniemy wyrazić wdzięczność powstańcom wielkopolskim, którzy 27 grudnia 1918r. podjęli największy zryw niepodległościowy na terenie zaborów, zwieńczony zwycięstwem.

Pamiętamy, że dzięki bohaterskiej postawie powstańców walczących pod sztandarem „Bóg, honor i Ojczyzna” Wielkopolska odzyskała wolność po ponad 120 latach niewoli, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski.

Jesteśmy świadomi, że dzięki Opatrzności Bożej, silnej wierze w zwycięstwo i solidarności w działaniu powstańczych bohaterów, żyjemy dziś razem z naszymi rodzinami w wolnej Wielkopolsce.

Jesteśmy dumnymi spadkobiercami tej historii dlatego czujemy się zobowiązani do pielęgnowania pamięci i modlitwy w intencji zmarłych powstańców oraz ich rodzin.

27 grudnia br., w 100-lecie tych przełomowych wydarzeń, pragniemy dać świadectwo naszej wiary oraz wyrazić szacunek dla tych wszystkich, którzy podjęli walkę poświęcając swoje życie za Ojczyznę (w ciągu dwóch miesięcy powstańczych zmagań poległo ponad 2 tys. powstańców, a kilka tys. zostało rannych).


Poniżej przygotowaliśmy program naszej modlitwy:

11:00 Zbiórka na schodach przed głównym wejściem do Sanktuarium św. Józefa (Karmelici Bosi, ul. Działowa 25)

11:15 Przemarsz do grobu gen. Stanisława Taczaka – Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha

11:45 – 12:15 Przemarsz do Fary. W drodze odmówimy część radosną różańca świętego

12:30 – 13:45 Msza Święta w Farze

13:45 – 14:15 Przemarsz przez Stary Rynek do sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej przy ul. Franciszkańskiej (pod obrazem Pani Poznania odmówimy 2-gą tajemnicę części światła)

14:15 – 14:30 Przemarsz na plac Wolności – kontynuujemy część światła

14:40 – 15:00 Przemarsz na plac Adama Mickiewicza pod Dwa Krzyże – odmówimy część bolesną oraz Koronkę do Bożego Miłosierdzia i litanię do Serca Pana Jezusa (w tym miejscu w latach 1932-39r. stał pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa będący wotum za odzyskaną niepodległość przez Polskę. Pomnik został zniszczony przez hitlerowców.

15:30 – 16:00 Przemarsz do pomnika Powstańców Wielkopolski – w drodze odmówimy część chwalebną.

Złożenie kwiatów, odpalenie zniczy + śpiew: Rota, Bogurodzica


Wierzymy, że mężczyźni z Wielkopolski, w tym kapłani oraz osoby konsekrowane, licznie odpowiedzą na tę inicjatywę i razem z Maryją jako przewodniczką, 27 grudnia br. wspólnie przejdziemy ulicami Poznania odmawiając różaniec.

Prosimy wszystkich chętnych do udziału w tym wydarzeniu o napisanie maila do koordynatora – Szymona Grzechulskiego sgrzechulski@gmail.com ze wspólnoty Niepokonani Niepokalanej z Poznania.

Opiekunem duchowym przemarszu jest ks. Marian Libera, archidiecezjalny duszpasterz mężczyzn.

W imieniu wszystkich zaangażowanych,

Szymon Grzechulski
koordynator akcji
tel. 601 556 345

O autorze: Poruszyciel

Stworzony na podobieństwo. Rozum i Wiara. Prawda i Miłość. Wolność i Godność. Bóg, Honor, Ojczyzna! Sprawiedliwość.