Po zamachach w Brukseli zwiększone środki bezpieczeństwa w całej Belgii, a w Polsce…

Zamachy w Belgii

Według najnowszych informacji liczba ofiar dzisiejszych, zamachów terrorystycznych zwiększyła się do 34 osób. W całej Belgii wprowadzono najwyższy, czwarty stopień alertu terrorystycznego. Z informacji posiadanych aktualnie przez polskie służby konsularne wynika, iż wśród poszkodowanych w dzisiejszych zamachach w Brukseli jest trzech polskich obywateli, którzy są hospitalizowani.

We wtorek rano – o godz. 8:00 – na lotnisku w Brukseli doszło do dwóch eksplozji. Do trzeciego wybuchu doszło kilkadziesiąt minut później na stacji metra Maalbeek w pobliżu siedzib instytucji Unii Europejskiej. Według świadków, na lotnisku przed eksplozjami słychać było także strzały i okrzyki po arabsku.

Brussels-in-lockdown

Belgian army patrolling the streets of Brussels

Belgia ma opinię kraju przegniłego. “To stąd rekrutuje się proporcjonalnie najwięcej Europejczyków chętnych do walki w szeregach ISIS – pisała z Brukseli dla WP już kilka miesięcy temu, po atakach we Francji, Dominika Ćosić”.

Według oficjalnych danych muzułmanie stanowią 22 proc. mieszkańców Brukseli. Zdaniem specjalistów w ciągu najpóźniej 20 lat będą już większością.

Reakcje opcji politycznych w Polsce:

“Mogę zapewnić Polaków, że wszystkie służby są w pogotowiu. Jesteśmy przygotowani, aby to bezpieczeństwo wzmacniać. Możemy czuć się bezpiecznie .” Premier Szydło po posiedzenia Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Polityk PO Julia Pitera powiedziała w TVN24, że: nie można panikować, a my nie żyjemy w szczególnych czasach, bowiem w latach 70-tych też były zamachy w Europie /wpolityce.pl/

Inaczej wypowiedział się Tomasz Siemoniak: “Jesteśmy częścią UE, więc zamach w Brukseli przyjmujemy jako bezpośrednie zagrożenie dla Polski”.

Lider Kukiz’15 Paweł Kukiz ocenił, że aby zapewnić bezpieczeństwo Polakom, rząd powinien wycofać się z decyzji o przyjmowaniu uchodźców. Zaapelował też o pomoc w zbieraniu podpisów pod wnioskiem Kukiz’15 o referendum ws. nieprzyjmowania imigrantów. Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15) ocenił, że rząd nie jest w stanie odróżnić, kto jest prawdziwym uchodźcą, kto imigrantem ekonomicznym, a kto potencjalnym terrorystą.

“…Pracuję nad ostrą dyrektywą przeciw terroryzmowi w naszej komisji” Michał Boni /Twitter/

Uff… jesteśmy uratowani. Jeszcze walnąć w islamistów jakimś potępiającym oświadczenie i chyba się nie pozbierają. /Forum Wp.pl/

Zwolennicy Państwa Islamskiego wyrażają radość w mediach społecznościowych z ataków terrorystycznych w Brukseli. “Państwo zmusi was do ponownego określenia waszych dróg tysiące razy, zanim ośmielicie się znowu zabić muzułmanina i wiedzcie, że muzułmanie mają teraz państwo, które ich broni” – napisał jeden ze zwolenników IS na Twitterze.

Na polskich lotniskach wprowadzono dodatkowe patrole funkcjonariuszy Straży Granicznej z psami oraz funkcjonariuszy nieumundurowanych – poinformowała  PAP rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej Agnieszka Golias./PAP/ Podobne decyzje podjęto na lotniskach w Londynie, Pradze, Amsterdamie i Bukareszcie.

_____________________________________________________________________________________________________________

TVP.Info / Twitter.com / WP.pl

O autorze: Redakcja