Dziura w moście – ciąg dalszy

Wczoraj [15.07.2015] napisałam notkę “Dziura w moście, czyli III RP”.  Omówiłam w niej wypadek siedemnastoletniej Klaudii, która spadła do Wisły z dziurawego Mostu Lisewskiego w Tczewie, oraz fakt, że przez 15 lat nie można było ruszyć z remontem owego zabytkowego mostu.

Komentatorzy mojego tekstu dostarczyli dalszych ważnych informacji.  W portalu Niepoprawni .pl {TUTAJ} Mikołaj napisał:

“Sprawa tego mostu nie jest tak jednoznaczna – Z tego, co udało się wyczytać w internecie – to pieniądze na renowację mostu jakieś są w starostwie (projektowane są 3 etapy remontu) – a rozpoczęcie remontu… blokuje konserwator zabytków, który nie chce się zgodzić na… przywrócenie mostowi pierwotnej konstrukcji (czyli oryginalnej), argumentując, że będzie to “zafałszowaniem historii”.

Zamiast kompletować dokumentację, ogłosić przetarg na remont – trwa korespondencja pomiedzy starostwem a konserwatorem zabytków…. co może w efekcie doprowadzić most – jak wiele innych zabytków w Polsce – do zupełnej ruiny…”.

W Salonie24.pl komentator Strag podał {TUTAJ} link do strony internetowej  Powiat.tczew.pl . W dniu 14.07.2015 ukazała się tam informacja “Już niedługo rozpocznie się długo oczekiwany remont Mostu Tczewskiego” {TUTAJ}.  Czytamy w niej:

“Niedługo rozpocznie się długo oczekiwany remont Mostu Tczewskiego – wydarzenie, na które mieszkańcy czekają już od kilkunastu lat. Pierwszy etap przebudowy wykona Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Banimex”  z Będzina. Umowę na realizację tej inwestycji podpisali 13 lipca 2015 roku, reprezentując Powiat Tczewski: Starosta – Tadeusz Dzwonkowski wraz z Wicestarostą – Witoldem Sosnowskim oraz Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa „Banimex” – Andrzej Banaszek.

Zakres robót dotyczy przebudowy środkowej, zabytkowej części Mostu Tczewskiego (…) Przekazanie terenu budowy planowane jest na poniedziałek, 20 lipca 2015 roku. Przewidywany czas realizacji robót wynosi 18 miesięcy.

Koszt związany z tą inwestycją będzie wynosił ponad 29 mln zł. Składają się na niego środki od Województwa Pomorskiego – 2 mln zł, Gminy Lichnowy – 80 tys. zł, Miasta Tczew – 2,5 mln zł oraz Rezerwy Subwencji Ogólnej – ponad 22 mln zł. “.

Moje podejrzenia wzbudził niski koszt planowanej inwestycji.  Odpowiedziałam wiec Stragowi tak:

“@STRAG  Będzie świetnie, jeśli ten remont się wreszcie zacznie, a jeszcze lepiej, gdy skończy się w terminie.. Jedna rzecz mnie niepokoi. Wycena w 2012 roku mówiła o 128 mln zł. Od tego czasu stan mostu prawdopodobnie się jeszcze pogorszył Teraz mowa jest tylko o 29 mln zł. Czy to wystarczy na przeprowadzenie prac? Ta suma jest dziwnie niska. Wymiana stalowej konstrukcji spalonego Mostu Łazienkowskiego to ponad 100 mln zł , a wszyscy mówią, że to suma zaniżona. Może się zdarzyć, że informacja o remoncie okaże się tylko propagandą wyborczą. Mam nadzieję, że tak się nie stanie.
ELIG  01:29”.

Moje wątpliwości rozwiał w pewnym stopniu komentarz Mikołaja.  Jeśli remont planowany jest w trzech etapach, to owe 29 mln jest zapewne kosztem pierwszego z nich..  W każdym razie mam nadzieję, iż wszystko skończy się pomyślnie, a Most Lisewski odzyska dawną świetność [patrz – {TUTAJ}].

Wydaje się też, że cierpienie pechowej Klaudii nie poszło na marne.  Z portalu  www.tcz.pl  dowiedziałam się {TUTAJ}, iż jej wypadek miał miejsce 11.07.2015 późnym wieczorem.  Nie jest pewnie przypadkiem, że podpisanie umowy nastąpiło 13.07 w poniedziałek, a początek prac zaplanowano na 20.07.  Mam wrażenie, że wypadek podziałał na wyobraźnię urzędników – porzucili oni przepychanki biorąc się do roboty.  I bardzo dobrze !!!

O autorze: elig