O Muzeum Historii Żydów Polskich – w Klubie Ronina

Ze strony internetowej Niepoprawneradio.pl dowiedziałam się, że 7 kwietnia 2015 o godz. 20:00 w Klubie Ronina /w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal w Warszawie/ odbędzie się dyskusja o Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.  Nie było jasne dla mnie, czy poprzedzi je Przeglad Tygodnia, czy też nie.  Nie zwiedzałam tego muzeum, ale przygotowałam się do spotkania przeglądajac jego stronę internetową www.polin.pl  /TUTAJ/ – polecam !!!

Na Foksal pojawiłam się o 19:45.  Okazało się, że właśnie kończył się “zastępczy Przeglad Tygodnia” w wykonaniu Józefa Orła – szefa Klubu Ronina.  Gdy przyszłam, mówił on o ideologii gender i postawie Kościoła wobec niej.  Na szczęście Przeglad zarejestrował portal Blogpress.pl i mozna sie z nim zapoznać w notce “Zastępczy Przegląd Tygodnia w Klubie Ronina – z Józefem Orłem i publicznością”  /TUTAJ/.

Kilka minut po 20:00 zaczęło się spotkanie.  Niestety wzięła w nim udział tylko połowa z zapowiadanych panelistów, czyli dr Leszek Żebrowski oraz p. Anna Ciałowicz – historyczka z Gminy Żydowskiej.  Prof. Jan Żaryn oświadczył, że rezygnuje z udziału, gdyz nie obejrzał ekspozycji w Muzeum Historii Żydów Polskich.  Dr Ewa Kurek rozchorowała się.  Jej brak szczególnie mnie dotknął, gdyz pamiętałam ją ze spotkania w kawiarni “Niespodzianka” we wrześniu zeszłego roku /moja relacja “Czemu Żydzi nienawidzą Polaków? Spotkanie z dr Ewą Kurek” – /TUTAJ//.

Trzeba powiedzieć, że tematyka zwiazana z Żydami i stosunkami polsko-żydowskimi przyciąga wielu zainteresowanych. Tak bylo i teraz.  Dyskusjom na te tematy towarzyszy jednak szczególna atmosfera – pewnego lęku przed złamaniem tabu i oskarżeniami o antysemityzm.  Pisałam o tym we wrześniu 2013  /w notce “Dlaczego Polacy boją się Żydów?’ – /TUTAJ//.

Debatę rozpoczął dr Leszek Żebrowski obszernym sprawozdaniem z wizyty w omawianym muzeum.  Skrytykowal je zarówno ze względu na prezentowane  /lub raczej nie prezentowane/ treści, jak i formę.  Zauważył, że nie ma tam właściwie historycznych eksponatów, tylko cytaty, reprodukcje, kopie i plansze.  Powiedział, iż nie uwzględniono na przykład żydowskiej partyzantki podczas drugiej wojny światowej, związku Żydów z komunizmem, ich współpracy z sowieckim najeźdźcą  w 1920 i 1939 r., a także działalności w PPR, PZPR i UB po wojnie.  Stwierdził, że historia jest traktowana tam wybiórczo i naświetla się przede wszystkim to, co podoba się lewicowo nastawionym Żydom.

Pani Ciałowicz opisała otoczenie muzeum i zmiany jakie w nim zaszły w okresie od 1939 r.  Na przykład ulica Wołyńska nosi teraz imię Lewartowskiego – żydowskiego komunisty.  Wspomniała też o swoim sporze prawnym z muzeum, które wykorzystało bez jej zgody jej tekst /dotyczący jednego z rabinów/ w ceglanej mezuzie przy wejściu do muzeum.  Przyznała tez, iz nie zwiedzała jeszcze muzeum.  Opowiadała też o roli rabinów w getcie warszawskim, oraz o ważnej działalnosci szmuglerów, Tadeusza Bednarczyka i p. Seredyńskiego, ktrzy zaopatrywali getto w żywność.

Potem przyszła kolej na pytania i uwagi z sali.  Kilka osób, m.in Jan Bodakowski podzieliło się wrażeniami ze swoich wizyt w muzeum.  W wiekszości byly one zbieżne z tym, co mówił dr Żebrowski.  Podkreślano, ze to muzeum zostało stworzone przez Zydów dla Żydów.  Jeden z panów powiedział, że młodziż szkolna w Izraelu ma obowiązek pojechać z wycieczką do Polski i zwiedzić Auschwitz, jakiś cmentarz żydowski, a teraz i to muzeum.  Inna osoba mówił, że podczas wizyty w muzeum słyszała tylko obce jezyki.  Wspominano też o kolaboracji policji żydowskiej z Niemcami i prześladowaniu w getcie katolików pochodzenia żydowskiego.

Nie wszyscy jednak krytykowali muzeum.  Jedna pań staneła w jego obronie i przeczytała statut placówki, brzmiący bardzo wzniośle.  Historyk p. Krzysztof Jabłonka, powiedział, iż cieszy się z powstania muzeum i wygłosił bardzo ciekawy, krótki referat na temat stosunków polsko-żydowskich w średniowieczu.  Powiedzial m.in., że Szczerbiec ma na klindze napisy hebrajskie, gdyz był to miecz ofiarowany Bolesławowi Poboznemu przez Żydow w podzięce za Statut Kaliski, dający Żydom autonomię /w 1264 r./.

Na zakończenie debaty dr Leszek Żebrowski wyraził obawę, iż do muzeum będą przyprowadzane w przyszłości dzieci ze szkół polskich i będzie się je indoktrynować w lewicowo-żydowskim duchu.  Pani Ciałowicz powiedziała natomiast o tym,  że muzeum budzi tez sprzeciw wsród wielu środowisk żydowskich, gdyż pominieto tam prawie całkowicie religię żydowską i rolę rabinów oraz cadyków.  Dodała, że ponad 80% Żydów warszawskich było religijnymi ortodoksami.

Spotkanie trwalo do 22:20.  Transmitowało je Niepoprawneradio.pl i filmowała telelewizja kablowa z Mokotowa oraz ekipa portalu Blogpress.pl .

O autorze: elig