Jego książką rzucał Władysław Gomułka

W tym roku minie czterdzieści lat od śmierci profesora Oskara Haleckiego – wybitnego historyka polskiego, autora pojęcia Europa Środkowa i Wschodnia. Jego sylwetkę przypomnimy w “Wieczorze odkrywców”.
Profesor Oskar Halecki to historyk zapomniany. Przed wojną profesora Uniwersytetu Warszawskiego, a po wojnie działacz emigracyjny, twórca Polskiego Instytutu Naukowego w Nowym Jorku, który nigdy nie pogodził się z oddaniem Polski pod wpływy sowieckie.
Wsławił się m.in. świetną postawą w głośnej debacie radiowej w styczniu 1944 roku na temat stosunków z Rosją, w której znakomicie przeciwstawił się biorącemu udział w dyskusji attache wojskowemu ZSRR, który uzasadniał terytorialne nabytki Związku Sowieckiego kosztem ziem polskich. Halecki dowiódł, że polityka ZSRR jest kontynuacją imperializmu carskiego.
Przez cały okres powojenny był ostro zwalczany przez komunistów w Polsce. To właśnie jego zaatakował w Sejmie Władysław Gomułka w 1966 roku rzucając jego książką o mównicę! Do 1989 roku był zapis na jego nazwisko i jego książki.
O życiu i działalności jednego z najwybitniejszych i najbardziej cytowanych polskich badaczy XX wieku opowiedzą naukowcy z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego profesorowie Małgorzata Dąbrowska i Rafał Stobiecki.
Do słuchania “Wieczoru odkrywców” po godz. 21:30 zaprasza Krzysztof Micholski.
Zapraszamy również na strony:
Z poważaniem,
Marzena Kumosińska
asystent prasowy
–––––––––––––––––––––––––
Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni

przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Łodzi

Oskar Halecki i jego wizja Europy pod redakcją prof. Małgorzaty Dąbrowskiej to pierwszy z trzech tomów dotyczących tego uczonego. Zawiera 15 studiów o jednym z najwybitniejszych historyków polskich, jego drodze życiowej w kraju i na emigracji, o imponującym, a mało wciąż u nas znanym, dorobku badawczym. Autorami są uczeni m.in. z Uniwersytetu Łódzkiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Oskar Halecki (1891–1973), gorący patriota i zdeklarowany antykomunista, istotną rolę w kształtowaniu dziejów przypisywał Opatrzności Bożej, głosił pochwałę chrześcijańskiej tożsamości Europy, Kościoła katolickiego oraz umiłowania wolności i demokracji w kulturze europejskiej. Spopularyzował koncepcję odrębności Europy Środkowo-Wschodniej jako Kresów cywilizacji zachodniej. Jego prace – pisane m.in. po angielsku i francusku – kształtowały wyobrażenia Zachodu o dziejach Polski: najpierw „przedmurza chrześcijaństwa”, a potem pierwszej ofiary dwóch sprzymierzonych mocarstw totalitarnych.

Książkę uzupełnia bibliografia prac dotyczących Oskara Haleckiego.

SPIS TREŚCI

Wstęp

ks. Grzegorz Ryś
Chrześcijaństwo jako klucz interpretacyjny historiozofii Oskara Haleckiego

Maciej Salamon
Oskar Halecki na Uniwersytecie Jagiellońskim (1909–1918)

Andrzej Maciej Brzeziński
Sprawy polskie w działalności Oskara Haleckiego – sekretarza Komisji Międzynarodowej Współpracy Intelektualnej Ligi Narodów (1922–1924)

Krzysztof Baczkowski
Oskara Haleckiego jagiellońska wizja dziejów

Renata Knyspel-Kopeć
Oskar Halecki i „Miesięcznik Heraldyczny”

Tadeusz Grabarczyk
Oskar Halecki o bitwie warneńskiej 1444 r.

Małgorzata Dąbrowska
Oskara Haleckiego droga do Bizancjum i na Bronx

Marek Kornat
Oskar Halecki a Stolica Apostolska

Mirosław Filipowicz
Oskar Halecki a Rosja

Sławomir M. Nowinowski
Oskar Halecki na łamach „Wiadomości”

Sławomir Łukasiewicz
Oskar Halecki jako federalista

Jan Piskurewicz
O Oskarze Haleckim na łamach „Kwartalnika Historycznego” w okresie 1945–1989

Hans-Jürgen Bömelburg
Oskar Halecki i historiografia niemieckojęzyczna

Rafał Stobiecki
Oskar Halecki na tle emigracyjnej historiografii polskiej

Tadeusz V. Gromada
Mój Mistrz, Oskar Halecki

Michał Kozłowski
Bibliografia prac dotyczących Oskara Haleckiego

Noty biograficzne autorów

Wykaz skrótów

Summary

Indeks osób
Fotografie i dokumenty

O autorze: circ

Iza Rostworowska